Felietony

MegiTeam - hosting dla programistów i nie tylko

Grzegorz Ułan
MegiTeam - hosting dla programistów i nie tylko
53

Po raz pierwszy styczność z tym hostingiem miałem przy okazji udostępnienia nowej platformy blogowej Ghost, kiedy to bardzo szybko zareagowali na mój wpis i udostępnili u siebie możliwość zainstalowania go i przetestowania na ich zasobach. Wtedy też mogłem poznać ich hosting, że tak powiem od kuc...

Po raz pierwszy styczność z tym hostingiem miałem przy okazji udostępnienia nowej platformy blogowej Ghost, kiedy to bardzo szybko zareagowali na mój wpis i udostępnili u siebie możliwość zainstalowania go i przetestowania na ich zasobach.

Wtedy też mogłem poznać ich hosting, że tak powiem od kuchni, podobnie jak wsparcie i pomoc, która okazała się bez zarzutu czy to od razu w komentarzach, czy jeszcze później drogą emailową. Nie inaczej było podczas poniższych testów tego hostingu. Powyższy przykład podałem, by ustrzec się przed komentarzami typu, że dobrze się sprawdzili, bo to testy i chcieli tylko dobrze wypaść.

MegiTeam do tej pory pozycjonował się jako hosting dla programistów, oferując gotowe środowiska programistyczne Django (Python), Ruby on Rails, Node.js czy PHP.

Programistą nie jestem, nie będę też dlatego wymądrzał się i rzucał hasłami, postanowiłem więc przetestować go pod kątem zwykłego użytkownika, który chce założyć konto, zainstalować serwis i po prostu korzystać.

Panel zakładania konta obiecywał już dość ascetyczne podejście do interfejsu, nie zawiodłem się po zalogowaniu. Jest prosto, przejrzyście, bez niepotrzebnych bajerów i co najważniejsze bardzo intuicyjnie. Nie trzeba się przeklikiwać przez jakieś skomplikowane menu.

Wybieramy naszą nazwę serwisu, opcję cenową, która różni się wielkością przypisanych zasobów. Testowałem najtańszą - VPS S - Oktawave. W tym miejscu wybieramy jeszcze typ aplikacji, z której będziemy korzystać. To ważny krok, bo wybrałem stronę statyczną i później miałem problemy z zainstalowaniem wybranego CMS-a, na szczęście support to szybko wychwycił i podmienił mi środowisko programistyczne na właściwe dla mojej aplikacji.

W tym momencie miałem już podstawowy adres w domenie MegiTeam, teraz wybieramy nową aplikację do zainstalowania. Zdecydowałem się na WinduCMS, który również miałem okazję już wcześniej przetestować na Antywebie.

Wcześniej oczywiście należy pamiętać jeszcze o założeniu konta FTP, coby móc wgrać nasz instalator aplikacji. Nadajemy nazwę dla naszego konta FTP i później wskazujemy jeszcze ścieżkę dostępu do naszej aplikacji.

Po wgraniu plików pojawił się pierwszy problem ze wspomnianym środowiskiem programistycznym, przez co nie chciał mi się uruchomić instalator, po wybraniu adresu nadal wyświetlała się "zaślepka".

Po zmianie środowiska na PHP, pojawił się jeszcze jeden problem z bazą. Okazało się, że wprawdzie MySQL i Postgres jest ładowany domyślnie, ale WinduCMS wymaga jeszcze do instalacji SQLite. Prawdopodobnie, jakbym od razu na początku wybrał PHP, jako środowisko programistyczne, mógłbym sam tę opcję wybrać do wgrania.

Tutaj znowu support nie zawiódł, podmienił mi środowisko i po chwili mogłem zacząć już właściwą instalację aplikacji zakończoną sukcesem, po czym już bez żadnych problemów mogłem skupić się na konfiguracji gotowego serwisu.

Całość, od założenia konta w MegiTeam po ostatni zrzut trwała niecałą godzinę, włączając konfigurację, wgrywanie instalatora i kontakt z supportem przy wspomnianych problemach. Myślę, że bardziej zaawansowany użytkownik poradziłby sobie z tym wszystkim sam w pół godziny. Więcej zrzutów, obrazujących instalację bardziej skomplikowanych aplikacji znajdziecie na tej stronie.

Ile to wszystko kosztuje? Dostępne są cztery plany, różniące się wielkością potrzebnych zasobów dla naszego serwisu.

Przy czym jest to rozliczanie godzinowe, czyli w przypadku, gdy w danym miesiącu zabraknie nam zasobów możemy doładować sobie konto i korzystać z wyższych zasobów. Można wtedy zwiększyć zasoby serwera na okres liczony w godzinach i płacić tylko za ten czas. W przypadku, gdy potrzebujemy wyższych zasobów, to wystarczy zmienić plan na wyższy - nie wiąże się to z jakimś sztywnym kontraktem, nie musimy zobowiązywać się na cały miesiąc abonamentowy, tylko na wielokrotność godziny.

Na tę chwilę, zmiana opcji jest realizowana przez MegiTeam (wysyłamy emaila, MegiTeam ogarnia to w kilka minut), ale niedługo będzie samodzielna możliwość i to zarówno w górę jak i w dół. Zwiększenie wydajności przydaje się na przykład wtedy, kiedy rusza nam kampania marketingowa albo mamy akurat występ w telewizji czy też trafiliśmy na Wykop. Jesteśmy wtedy w stanie obsłużyć duży ruch na stronie, a płacimy więcej, na przykład o 10 zł, które wykorzystaliśmy przez 2 godziny skoku odwiedzin.

W ramach tych planów mamy dostępne takie usługi hostingowe:

Wyjaśnię tu jeszcze ostatni punkt, coby nie wyszło, że za każdą pomoc admina trzeba płacić:). MegiTeam nie pobiera dodatkowych opłat za niestandardowe konfiguracje, jak ta, o którą poprosiłem w kwestii bazy SQLite.

O co chodzi z tą dodatkową pomocą administratora?

Jeżeli oferowana konfiguracja jest dla Ciebie niewystarczająca, potrzebujesz dodatkowych rozwiązań, chcesz przyspieszyć serwis, natknąłeś się na wyjątkowo wrednego buga i potrzebujesz pomocy, spodziewasz się dużego ruchu, obsługujesz ważne wydarzenie i potrzebujesz asysty admina – skorzystaj z naszych usług w ramach dodatkowej pomocy administratora.

Na koniec, pokusiłem się jeszcze o porównawcze testy wydajnościowe serwera, przy użyciu ApacheBench. Wybrałem opcję -n jako 100 żądań do wykonania. Jako serwer porównawczy wybrałem jeden z popularnych hostingów w Polsce, nie podaje nazwy, bo test ma na celu jedynie pokazanie różnic pomiędzy możliwościami jakie znajdziemy na MegiTeam z VPS, a zwykłym hostingiem, za mniejszą opłatą, ale i mniejszymi osiągami.

Oczywiście na obydwu stronach ta sama aplikacja WinduCMS w najnowszej wersji.

Zwykły hosting:

Wyniki:

MegiTeam:

Wyniki MegiTeam:

Skrypt na MegiTeam potrzebował nieco ponad 16 sekund na przeprowadzenie testu 100 żądań, zwykły hosting prawie 54 sekundy. Obydwa nie zwróciły błędnych zapytań. Średnia liczba żądań wykonanych w ciągu sekundy na MegiTeam to 6,17, a na zwykłym hostingu 1,86. Średni czas wykonania jednego zapytania, MT - 162 ms | ZH - 540 ms.

Średnia jednak nie mówi wszystkiego. Ostatnia tabelka pokazuje, że na MegiTeam czasy odpowiedzi są dużo bardziej równomiernie rozłożone (strona działa przewidywalniej), a na zwykłym hostingu przez połowę czasu strona działa mniej więcej tak szybko jak u MegiTeam, a przez drugą połowę 5-6x wolniej.

Spójrzmy jeszcze na kolejny test, tym razem przy użyciu wykresów, będzie to ładniej zobrazowane.

Są to całkowite czasy odpowiedzi, z oczekiwaniem na nawiązanie połączenia, na 1000 żądań do strony u MegiTeam. Pomijając te 6 anomalnych odpowiedzi czasy są bardzo zbliżone do siebie. Przypomnę, że testy przeprowadzone są "na laptopie", nie miałem możliwości przeprowadzić ich w trochę bardziej kontrolowanych warunkach, żeby ustalić przyczynę tych anomalii, która może się znajdować u mnie na laptopie, na serwerze albo gdzieś po drodze.

Na czasach odpowiedzi na zwykłym hostingu widać dokładnie, że około około połowa żądań jest w jakiś sposób spowalniana. Zwykły hosting ma wydajność trochę gorszą od MegiTeam, ale drastycznie też aplikacje przycina, żeby nie działały za szybko. Zapewne mają ku temu dobry powód (chociażby finansowy), ale fakt jest faktem.

Oba wykresy są tak przeskalowane, żeby miały tę samą szerokość, ale testy u MegiTeam trwały około 5 razy krócej (widać to na skali, na osi poziomej).

Kolejny wykres z wynikami obciętymi do 500 ms (na wykresie), żeby pozbyć się tych anomalii i pokazać jak się rozkładają czasy odpowiedzi w normalnych warunkach. Praktycznie wszystkie mieszczą się w przedziale 120-160ms i są bardzo równomierne, więc widać, że maszyna odpowiada równo swoim tempem i nie jest niczym przeciążona. Strona na MegiTeam działa równo, stabilnie i przewidywalnie.

Analogiczne obcięcie dla zwykłego hostingu - dolna równa granica pokazuje wydajność nieobciążonej maszyny (okolice 160ms, minimalnie więcej niż u MegiTeam), ale to, że wykres się rozmywa do góry, może świadczyć o tym, iż coś zaczyna wykazywać oznaki obciążenia.

Jak widać na obrazkach i wykresach, MegiTeam bardzo dobrze poradził sobie w naszych testach, ale przypomnę, że testowaliśmy u nas statyczną stronę w PHP i podejrzewam, że prawdziwe możliwości tego hostingu można poznać dopiero przy pracy z bardziej wymagającymi projektami, bo poza niestandardową konfiguracją, dają dużą swobodę technologiczną: Hosting PHP, Django (Python), Ruby on Rails, Node.js. Redis, MongoDB, Memcached, Varnish i wiele innych. Pomagają na przykład konfigurować loadbalancer.

Polecam więc do sprawdzenia, zwłaszcza, że można ich przetestować praktycznie od razu, a wystarczy do tego doładować konto na 5 zł, by móc w pełni skorzystać i sprawdzić ich infrastrukturę oraz możliwości przy Waszych projektach.

---
Powyższy tekst to test komercyjny. Tekst ten przedstawia niezależną opinię redakcji. Klient nie miał wpływu na kształt i wnioski przedstawione w tym tekście.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot