Ciekawostki technologiczne

Twoje dziecko interesuje się programowaniem? Ta mechaniczna ręka będzie świetnym prezentem

Jakub Szczęsny
Twoje dziecko interesuje się programowaniem? Ta mechaniczna ręka będzie świetnym prezentem
7

Sporo mówi się dzisiaj o nauce programowania przez zabawę. W ostatnim czasie uruchomiono sporo projektów, za pomocą których nie tylko dzieci, ale i starsi mogą w prosty sposób nauczyć się podstaw pisania kodu. Powszechnie wiadomo również o tym, że przyswajanie wiedzy najlepiej wychodzi w trakcie eksperymentowania. To można zrealizować również dzięki mechanicznej ręce z Kickstartera - wbrew pozorom nie jest aż taka droga, jakby się mogło wydawać.

Oto MeArmPi - relatywnie tania "mechaniczna ręka"

Na Kickstarterze można było znaleźć sporo podobnych projektów, jednak to właśnie MeArmPi zwraca na siebie uwagę - prostotą i atrakcyjną, jak na takie rozwiązanie ceną. Mechaniczną rękę można otrzymać już za ok. 75 dolarów (ok. 350 złotych), jednak ta opcja jest przeznaczona dla osób, które już posiadają zestaw Raspberry Pi 3. Za ok. 140 dolarów natomiast można otrzymać już komplet narzędzi, wraz z miniaturowym komputerem (650 złotych), który w ramach projektu MeArmPi jest właściwie nieodzowny. To właśnie z pomocą tego duetu można swobodnie zgłębiać tajniki programowania robota.

Warto zwrócić uwagę na prostotę budowy zestawu. MeArmPi został tak skonstruowany, aby bez przeszkód mogło go złożyć nawet dziecko. Możliwe jest kontrolowanie jego ruchów za pomocą wbudowanego joysticka, albo wykorzystanie potencjału drzemiącego w Raspberry Pi. Producent zestawu - Mime Industries chwali się tym, iż programowanie ruchów robota jest niezwykle proste. Może się to odbywać jedynie za pomocą przeglądarki, w ramach zbudowanej w Node.js aplikacji (której kod źródłowy jest dostępny tutaj).

Dodatkowo, można wykorzystać również inne rozwiązania, m. in. Pythona, Javascript, Blockly oraz Snap!. Na początek, wcale nie trzeba znać żadnych podstaw programowania, o ile poruszamy się w aplikacji dostarczonej przez Mime Industries. Ale, jeżeli chcemy wdrożyć bardziej zaawansowane funkcje robota, warto się nad nimi pochylić. W ramach programowania na Raspberry Pi, producent sygnalizuje, że robot świetnie radzi sobie z Node.js, Pythonem oraz Ruby, ale w prosty sposób można kontrolować robota za pomocą innych języków. To zapewnić ma świetnie opracowana dokumentacja robota.

Projekt na Kickstarterze już w tym momencie znacznie przekroczył swój cel. Mime Industries zapowiada, że już w marcu odbędą się ostateczne testy zestawu, a w okresie od kwietnia do czerwca będzie odbywać się produkcja. W lipcu natomiast pierwsze egzemplarze trafią do osób, które wsparły przedsięwzięcie, na początek producent zobowiązał się do dostarczenia 1000 kompletów.

Zatem, jeżeli szukacie ciekawego, kreatywnego prezentu dla Waszych dzieci, które interesują się robotyką, programowaniem - MeArmPi może być świetnym wyborem. Biorąc pod uwagę prostotę zestawu jestem w stanie śmiało stwierdzić, że dostarczy sporo zabawy nie tylko dzieciom, ale również i nieco starszym. Nauka przez zabawę pełną gębą!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu