mDokumenty to nowa usługa w e-administracji, pozwalająca wylegitymować się w urzędach państwowych telefonem komórkowym (w przyszłości również przed policją), bez konieczności okazywania plastikowego dowodu osobistego. Usługa pilotażowo uruchomiona została już w Łodzi, Ełku, Koszalinie i Nowym Wiśniczu.
Jak działają mDokumenty?
Ministerstwo Cyfryzacji opisuje tę usługę jako dowód osobisty przez komórkę, aby nie mylić jej z określeniem - dowód osobisty w komórce. Żadne nasze dane nie będą zapisywane w telefonie, będzie on służył jedynie do identyfikacji przed urzędnikiem.
Na telefon będzie przychodził jedynie SMS weryfikacyjny, który będziemy podawali urzędnikowi, ten po wprowadzeniu w systemie sprawdzi nasze dane w Rejestrze Dowodów Osobistych, gdzie gromadzone są wszystkie nasze dowody, z których korzystaliśmy kiedyś, jak i aktualnie.
Należy tu podkreślić, że mDokumenty będą jedynie opcjonalną usługą do identyfikacji obywateli, nie będzie obowiązku jej aktywacji. Niemniej może okazać się przydatna, jeśli zapomnimy ze sobą plastikowej wersji dowodu osobistego, co raczej nie zdarza się nam, jeśli chodzi o telefon komórkowy.
W okresie pilotażowym okienka, w których będzie można skorzystać z mDokumentów będą specjalnie oznaczone.
Jak aktywować mDokumenty?
Aby móc aktywować usługę mDokumentów, niezbędny będzie do tego Profil Zaufany. Jak założyć taki profil, opisywałem Wam już przy okazji udostępnienia funkcji sprawdzania punktów karnych online. Nadmienię tylko, że najprościej i najszybciej zrobią to posiadacze konta w PKO bank Polski, Inteligo, ING Bank Śląski oraz Millennium Bank. Banki te udostępniły możliwość założenia profilu poprzez system transakcyjny.
Gdy już mamy założony Profil Zaufany, wystarczy wejść na stronę Obywatel.gov.pl i wybrać opcję Skorzystaj z usługi. Następnie zatwierdzić logowanie profilem.
Po pozytywnym podpisaniu profilem, wyświetli się nam formularz do wprowadzenia numeru telefonu, na który mają przychodzić SMS-y weryfikacyjne oraz kodu blokady, dzięki któremu będziemy mogli szybko zablokować usługę, na przykład w przypadku zgubienia telefonu.
Po wszystkim, całość operacji potwierdzamy jeszcze kodem SMS.
Na swoim profilu w mDokumenty będziemy mogli w przyszłości zmieniać dane, dezaktywować usługę czy sprawdzać, kto i gdzie wyświetlał nasze dane.
mDokumenty w przyszłości
Dowód osobisty przez komórkę to dopiero początek usługi mDokumenty. W przyszłości będziemy mogli podpiąć legitymacji studencką, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC, kartę miejską, kartę dużej rodziny i legitymacji szkolnej oraz kartę emeryta. Na początku 2018 roku planowane jest też udostępnienie aplikacji mobilnej mDokumentów.
Ministerstwo Cyfryzacji planuje również wdrożenie funkcji umożliwiającej korzystanie z mDokumentów w relacjach z innymi obywatelami, na przykład w sytuacji, gdy chcemy komuś potwierdzić swoje dane oraz w kontaktach z innymi firmami, na poczcie, w banku, u operatora telekomunikacyjnego, w bibliotece czy wypożyczalni.
Podczas trwającego pilotażu, nadal konieczne będzie posiadanie przy sobie plastikowej wersji dowodu, ale po jego zakończeniu i wdrożeniu w całym kraju nie będzie to już wymagane, nawet w przypadku, gdy będziemy weryfikowani przez policję.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu