SKRIBI jest efektem pracy polskich inżynierów, którzy chcą żeby twoja elewacja była arcydziełem. Jest to prawdopodobnie pierwsze takie urządzenie w skali świata, a mowa o drukarce 3D służącej do nakładania warstw tynku na elewację, dzięki czemu możliwe jest nakładanie gipsu w postaci płaskorzeźby czy obrazu.
Sgraffito
Sgraffito ścienne jest techniką dekoracyjną, polegającą na nakładaniu wielu kolorowych warstw tynku, dzięki czemu można uzyskać efekty, które są bardzo atrakcyjne dla oka. Janusz Wójcik ze Stowarzyszenia Innowacyjnych Technologii tłumaczy, że technika sgraffito była popularna w przeszłości, jednak w związku z wymaganymi nakładami pracy porzucono jej stosowanie.
SKRIBI
Drukarka 3D opracowana przez polskich inżynierów ze Stowarzyszenia Innowacji Technologii potrafi zagwarantować efekty bardzo przypominające znaną już w starożytności technikę sgraffito. SKRIBI będzie mogło podawać kilka kolorów masy tynkowej za pomocą swoich głowic, tym samym pozwalając na przenoszenie np. fotografii na elewację budynku. Aktualny prototyp posiada wyłącznie możliwość stosowania jednego koloru gipsu, jednak na późniejszym etapie swojego życia drukarka 3D uzyska więcej możliwości związanych z barwami.
Mamy w planach, aby to urządzenie drukowało w kolorach. Mamy nadzieję, że uda nam się opanować drukowanie wieloma dyszami, powiedzmy w sześciu, siedmiu barwach – mówi Janusz Wójcik z SIT Polska.
Prezes Stowarzyszenia Innowacyjnych Technologii wyjaśnia również podobieństwa do sgraffito:
To technologia artystyczna, wykorzystująca wielowarstwowy tynk wewnątrz i na zewnątrz, znana od starożytności i szeroko stosowana w sztuce europejskiej aż do lat powojennych XX wieku, obecnie zarzucona z uwagi na dużą pracochłonność – Janusz Wójcik.
Jak wygląda praca SKRIBI?
Projekt elewacji musi powstać w komputerze, po czym zostaje podzielony na mniejsze powierzchnie, a następnie można rozpocząć drukowanie. Do swojej pracy drukarka potrzebuje specjalnych prowadnic po których może się przesuwać. SKRIBI nanosi warstwy tynku o grubości od 1 do 10 mm. W trakcie swojej pracy drukarka wymaga nadzoru co najmniej dwóch osób, jednak jest w sporej mierze autonomiczna. W przypadku podjęcia się nanoszenia gipsu na duży budynek, jej praca może zająć do miesiąca czasu. Trzeba jednak przyznać, że w momencie kiedy możemy uatrakcyjnić obiekt jakimś pięknym projektem artystycznym, czas może się dla nas okazać mniej istotnym czynnikiem.
Twórcy tego projektu podkreślają, że nie spotkali się z podobną drukarka 3D, pozwalająca na tego typu efekty i są przekonani o wyjątkowości oraz innowacyjności SKRIBI. Sporo rzeczy jest wciąż w fazie rozwojowej, sama drukarka nie posiada jeszcze funkcjonalności związanej z większą ilością kolorów, a odpowiednie do drukowania masy tynkarskie jeszcze będą opracowywane. SIT Polska podejmuje współpracę z różnymi firmami, które umożliwią możliwie najlepszą realizację tego projektu, za co będę trzymał kciuki.
Osobiście uważam, że potencjalne efekty związane z taką drukarką 3D mogą być bardzo ciekawe, natomiast fakt, że jest to w pełni polskie przedsięwzięcie nadaje temu dodatkowego pozytywnego wydźwięku. Myślę, że w automatyzacji procesu wykonywania ładnych zdobień na budynkach tkwi potencjał, który wraz z rozpowszechnieniem rozwiązania (jeśli do tego dojdzie), pozwoli na ciekawe upiększanie otoczenia.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu