Mobile

mBank w Huawei AppGallery już niebawem. W sklepie przybywa aplikacji, gratisów i promocji

10

Huawei AppGallery rozrasta się i wkrótce doczeka obecności pierwszej aplikacji bankowej. Już za kilka miesięcy klienci mBanku będą mogli w końcu robić przelewy, zarządzać kontem z poziomu telefonu Huawei z HMS, a także płacić zbliżeniowo.

Wprowadzenie pierwszej aplikacji bankowej do sklepu AppGallery zapowiedział Witold Walczak, Ecosystem Solutions Business Director Huawei CBG Polska. Nie znamy jeszcze konkretnej daty pojawienia się programu w sklepie (mówi się tutaj o nawet kilku miesiącach), ale jest już pewne, że będzie to mBank. Sam bank informuje, że aż 20 proc. jego klientów używa smartfonów Huawei - to znaczący odsetek, który z pewnością zaważył na decyzji o szybki otwarciu na nowy ekosystem.

Aplikacja ma być w pełni zintegrowana z ekosystemem usług HMS. Użytkownicy otrzymają też dostęp do wszystkich funkcji, które oferuje wersja pobierana ze sklepu Google Play. Mowa tutaj m.in. o płatnościach zbliżeniowych, które są tak ważne z punktu widzenia użytkownika.

Dotąd posiadacze nowych smartfonów Huawei pozbawionych dostępu do usług Google mogli korzystać ze swoich aplikacji bankowych wyłącznie po przeniesieniu ich ze starego telefonu za pomocą funkcji "Phone Clone". W analogiczny sposób zresztą działała aplikacja mBanku (działa w niej wszystko oprócz dostępu do lokalizacji, co akurat ma marginalne znaczenie). W przypadku aplikacji bankowych kluczowe dla wielu użytkowników jest jednak bezpieczeństwo, a to w pełni zagwarantować może tylko oficjalne wsparcie i całkowita integracja, którą właśnie zapowiedziano.

Oczywiście Huawei też zapowiedział, że ciągle rozmawia z innymi dostawcami usług finansowych. Ale tutaj żadnych konkretów nie otrzymaliśmy.

Sam sklep AppGallery rozwija się stosunkowo dynamicznie, jak wynika z danych podanych przez producenta. Użytkownicy na całym świecie mają już dostęp do niespełna 33 tys. aplikacji. Aż 3 tys. z nich działa w języku polskim, a ok. 900 programów to nasze rodzime produkty. Wśród nich są m.in. Allegro, EmpikGO, Legimi czy Automapa.

Huawei aktywnie angażuje się we współpracę z tymi markami. I tak instalując Allegro z Huawei AppGallery otrzymamy 20 zł na pierwsze zakupy. Instalacja EmpikGO zapewnia darmowe 3 miesiące subskrypcji. Szczególnie korzystne jest natomiast używanie Automapy - na telefonach Huawei pełna nawigacja na terenie Polski jest udostępniona bezterminowo bezpłatnie. To ważne, bo mapy są jedną z najważniejszych aplikacji na współczesnych smartfonach. Znalezienie efektywnej alternatywy dla Google Maps to wyzwanie. Czy będzie nią właśnie Automapa? Jedno jest pewne - z pewnością sama usługa bardzo skorzysta na tej współpracy.

Nie da się jednak ukryć, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Huawei AppGallery potrzebuje przede wszystkim takich aplikacji, jak Facebook, Netflix, Spotify, Uber itp. Aktywność na polskim rynku oczywiście cieszy, ale muszą iść za nią też zdecydowane ruchy w skali globalnej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu