Motoryzacja

Mazda szuka ekologicznych rozwiązań: będzie nim wysokowydajny silnik na niskowęglowe paliwo?

Marek Adamowicz
8

Wysokowydajny silnik na niskowęglowe paliwo. Brzmi trochę jak abstrakcja, ale to Mazda właśnie pracuje nad nową generacją silników. Mają być one bardziej ekonomiczne, a przede wszystkim mniej zatruwające środowisko. Czy tak się jeszcze da?

Obok opracowania nowej generacji silników, Mazda szuka ekologicznych rozwiązań. Wszystko w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery. Ma to sprawić, że silniki spalinowe japońskiego producenta będą spełniać najbardziej wyśrubowane normy emisji spalin, które powoli sprawiają koncernom coraz większe problemy. W ten sposób ma powstać wysokowydajny silnik na niskowęglowe paliwo.

Mazda szuka ekologicznych rozwiązań: obejdzie się bez hybryd i elektryków?

Chociaż w ostatnim czasie Mazda pojawiła się na nagłówkach gazet i portali motoryzacyjnych na całym świecie, to nadal można nazwać ją jako jednym z największych tradycjonalistów we współczesnej motoryzacji. Wszystko dzięki zdecydowanemu stawianiu na tradycyjne silniki spalinowe. Te benzynowe w obecnie sprzedawanych autach można też spotkać bez małolitrażowych pojemności czy wspomagania turbosprężarkami. Okazuje się jednak, że powoli zaczynamy jednak dochodzić do momentu w którym dalsze prace nad obniżaniem norm emisji spalin, bez ekologicznych udziwnień przestają być możliwe.

Normy emisji spalin okazują się być jednym z głównych czynników zabijających współczesną motoryzację. Wielu producentów stara się to „obchodzić” m.in. przez stosowanie systemów tzw. miękkiej hybrydy – jak chociażby Audi w swoim nowym A6. Inni z kolei wprowadzają do oferty całkowicie elektryczne samochody jak Jaguar I-Pace. Mazda jednak nie chce inwestować w samochody hybrydowe i elektryczne i stara się nadal rozwijać tradycyjne rozwiązania. Japończycy deklarują też, że w najbliższych latach z salonów nie znikną auta z tradycyjnymi silnikami benzynowymi czy diesla. Co jednak w przypadku kiedy dalszy rozwój nie będzie już możliwy? W takim wypadku Mazda szuka ekologicznych rozwiązań.

Mazda szuka ekologicznych rozwiązań: nowa generacja silników i nowe paliwo?

Przedstawiciele japońskiego producenta samochodów uważają, że na tym etapie projektowania nowych samochodów nie można koncentrować się wyłącznie na etapie od tankowania do eksploatacji i rozwijać wyłącznie silniki i samochody coraz wydajniejsze pod względem spalania. Dlatego też razem z Saudi Aramco (państwową firmą należącą do Królestwa Arabii Saudyjskiej, która zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem ropy naftowej) oraz japońskim Narodowym Instytutem Zaawansowanych Badań Przemysłowych i Technologii, Mazda chce opracować nową generację silników, które będą działały na nowym rodzaju paliwa.

W sierpniu 2017 roku, Mazda ogłosiła nowy program o nazwie „Sustainable Zoom-Zoom 2030”, który zakłada, że rozwój technologiczny Mazdy ma podążać w stronę ograniczania emisji dwutlenku węgla i zapewniania wysokich parametrów w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa. Dlatego też japończycy uważają, że już w tym momencie trzeba skupić się na zbadaniu efektywnej redukcji dwutlenku węgla w każdym etapie procesu od tankowania do eksploatacji. Razem z japońskim Narodowym Instytutem Zaawansowanych Badań Przemysłowych i Technologii, Mazda skoncentruje się na badaniach i rozwoju wysokowydajnego silnika, który napędzany będzie nowym paliwem. To ostatnie, które charakteryzować się ma niższą emisją CO2 w czasie procesu oczyszczania zajmie się Saudi Aramco.

Czy to nowy etap ekologicznej ofensywny we współczesnej motoryzacji? Jak widać Mazda robi wszystko, by nie dać się wciągnąć w hybrydową i elektryczną motoryzację. Obawiamy się jednak, że przyjdzie taki czas, że również u tego producenta znajdziemy ekologiczne auta.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu