Sprzęt

Masz ten powerbank? Producent wzywa, byś przestał go używać

Piotr Kurek
Masz ten powerbank? Producent wzywa, byś przestał go używać
Reklama

Jeden z czytelników podesłał nam wpis na X (dawniej Twitter), w którym opisana została niebezpieczna historia z wybuchającym powerbankiem. Sprawa dotyczy urządzeń popularnej firmy Baseus, która kilka miesięcy temu poinformowała o wycofaniu partii tego typu sprzętów.

Dzisiaj w nocy, przy łóżku córki, eksplodował powerbank. Spaliła się górna okleina szafki, zadymienie było ogromne. Plastik z obudowy stopił się w sekundę. Szafka do wyrzucenia, na szczęście nikomu nic się nie stało. Polecam posiadanie gaśnicy lub sprayu gaśniczego w domu.

Reklama

– brzmi groźnie opis sytuacji nagłośnionej na X (dawniej Twitter).

Na szczęście dziecku nic się nie stało, jednak do takiej sytuacji raczej nie powinno dojść. Internauci dopytywali o firmę i model powerbanku, który wybuchł, uszkadzając meble i powodując zadymienie w pomieszczeniu. Jak się okazało, winnym zdarzenia było urządzenie Baseus, jednak z dyskusji nie dowiadujemy się informacji o konkretnym modelu. Patrząc jednak na resztki powerbanku i wpisy na X udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że producent już w lipcu tego roku poinformował o wycofaniu dwóch modeli swoich popularnych powerbanków, które mogą się nadmiernie przegrzewać, powodując ryzyko pożaru. Chodzi o:

  • Baseus Magnetyczny Bezprzewodowy Miniaturowy Power Bank do szybkiego ładowania 2022, 6000 mAh 20W – Model PPCXM06
  • Baseus Magnetyczny Bezprzewodowy Power Bank z technologią Fast Charge – Model PPCXW06

Uwaga na te powerbanki. Baseus przestrzega przed ich przegrzewaniem

Jak czytamy na oficjalnych stronach producenta, jeśli posiadasz powerbank PPCXM06 lub PPCXW06, natychmiast przestań go używać. Należy odłączyć urządzenie od wszelkich ładowarek lub urządzeń i źródeł zasilania.

Odpowiednio zutylizuj swój powerbank. Do tego czasu upewnij się, że powerbank jest umieszczony z bezpiecznym miejscu i z dala od wszelkich łatwopalnych materiałów. Nie utylizuj swojego powerbanku razem z normalnymi domowymi odpadami. Zanieś go do punktu zbiórki, wyznaczonego przez lokalny samorząd do bezpiecznej i przyjaznej środowisku utylizacji baterii.

– przestrzega producent, który oferuje uzyskanie zwrotu pieniędzy za wadliwe urządzenia. Na oficjalnej stronie można znaleźć formularz pozwalający przesłać prośbę o zwrot kosztów poniesionych przy zakupie powerbanków PPCXM06 lub PPCXW06.

 

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama