Przyznam, że nie sądziłem, iż tak to się już poprawiło, pracowałem wcześniej w kilku korporacjach i zawsze kadra zarządzająca składała się wyłącznie z mężczyzn, no ale to było 6-10 lat temu. Według drugiej edycji rankingu dotyczącego przedsiębiorczości kobiet – Index of Women Entrepreneurs (MIWE), który przygotował z okazji Dnia Kobiet Mastercard, Polki są coraz bardziej przedsiębiorcze.
Według raportu 30,3% firm w Polsce jest zarządzanych przez kobiety, a to plasuje nasz kraj na wysokim 7 miejscu (badanie objęło łącznie 57 krajów na całym świecie) i aż na 2 miejscu w Europie (prowadzi Rosja). Mastercard zwraca uwagę, że w poprzedniej edycji raportu byliśmy na 11 miejscu, więc jest naprawdę dobrze.
Kraje z największym udziałem procentowym firm prowadzonych przez kobiety:
- Ghana – 46,4%
- Rosja – 34,6%
- Uganda – 33,8%
- Nowa Zelandia – 33,0%
- Australia – 32,1%
- Wietnam – 31,3%
- Polska – 30,3%
- Hiszpania – 29,4%
- Rumunia – 28,9%
- Portugalia – 28,7%
Światowy ranking wygrywają kraje (oprócz Rosji), Ghana i Uganda oraz Wietnam, w których kobiety stają się przedsiębiorcami z konieczności. Brakuje w nich kapitału czy usług ułatwiających prowadzenie biznesu, a środki na utrzymanie muszą zdobywać same. W tych krajach kobiety decydują się na samozatrudnienie w sektorze nieformalnym, na małą skalę oraz przy niewielkim wykorzystaniu technologii.
Jeśli chodzi o wyniki badań odnoszących się do otoczenie biznesowego, czyli ogółu czynników sprzyjających rozwojowi biznesu w danych krajach, które decydują o możliwościach biznesowych dostępnych dla kobiet (Mastercard Index of Women Entrepreneurs), Polska zajęła 19 pozycję, awans o 3 oczka w porównaniu z poprzednią edycją badania.
Indeks ten jest średnią ważoną składającą się z trzech elementów, czyli udziału Polek w rynku pracy i ich odsetek na stanowiskach menadżerskich (17 miejsce na świecie), dostęp do specjalistycznej wiedzy i środków finansowych (20 miejsce na świecie) oraz przyjaznych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej przez kobiety (20 miejsce na świecie).
Kraje oferujące najlepsze warunki do prowadzenia własnej działalności przez kobiety, wskaźnik Mastercard Index of Women Entrepreneurs:
1. Nowa Zelandia – 74,2 pkt.
2. Szwecja – 71,3 pkt.
3. Kanada – 70,9 pkt.
4. Stany Zjednoczone – 70,8 pkt.
5. Singapur – 69,2 pkt.
...
19. Polska – 65,4 pkt.
Ann Cairns, prezes ds. rynków międzynarodowych w firmie Mastercard.
We wszystkich 57 krajach uprzedzenia związane z płcią wciąż spowalniają rozwój przedsiębiorczości kobiet. Szczególnie przed Dniem Kobiet mamy nadzieję, że wyniki naszych badań przypomną rządom i organizacjom o konieczności większego wsparcia kobiet prowadzących własne firmy, zarówno początkujących, jak i działających już od pewnego czasu na rynku. Wsparcie to powinno obejmować wszystkie obszary – od dostępu do źródeł finansowania po edukację.
Skąd ta poprawa w naszym kraju? Według danych Mastercard w Polsce przedsiębiorczość postrzegana jest jako szansa na poprawę bytu kobiet. Ten trend okazuje się na tyle silny, że mimo niesprzyjających warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, liczba pań systematycznie rośnie wśród kadry zarządzającej, zwłaszcza w lokalnej przedsiębiorczości, gdzie właścicielki firm, które osiągnęły sukces mimo tak trudnych warunków cieszą się dużym szacunkiem.
Źródło: Mastercard.
Photo: natulrich/Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu