42

Mapy HERE od Nokii niebawem dostępne dla Androida, ale tylko na… Samsungach

Mapy HERE jak dotąd były domeną Windowsa Phone, szczególnie po tym, jak usunięto je z AppStore. Nokia jednak nie ma zamiaru się ograniczać do jednej platformy i nawiązuje bardzo bliską współpracę z Samsungiem na tym polu. Już wkrótce smartfony i smartwatche z logo koreańskiej firmy otrzymają dostęp na wyłączność dostęp do usługi. Samsung już wcześniej […]

Mapy HERE jak dotąd były domeną Windowsa Phone, szczególnie po tym, jak usunięto je z AppStore. Nokia jednak nie ma zamiaru się ograniczać do jednej platformy i nawiązuje bardzo bliską współpracę z Samsungiem na tym polu. Już wkrótce smartfony i smartwatche z logo koreańskiej firmy otrzymają dostęp na wyłączność dostęp do usługi.

Samsung już wcześniej zapowiedział, że mapy HERE będą stanowiły podstawową usługę nawigacyjną w zegarkach z Tizen OS. Okazuje się jednak, że współpraca z fińską firmą będzie zakrojona na znacznie szerszą skalę. Jak możemy przeczytać na oficjalnym blogu usługi, niebawem zobaczymy jej oficjalną aplikację również na smartfonach.

search-results

Aplikacja ma zadebiutować jako zamknięta wersja beta. Na starcie zaoferuje ona użytkownikom funkcje nawigacji, a także możliwość pobierania map wybranych regionów lub krajów do pamięci urządzenia, dzięki czemu możliwe stanie się korzystanie z nich bez konieczności posiadania połączenia z internetem. Mapy będą dzięki temu działać szybciej i sprawniej, a użytkownik otrzyma do nich dostęp niezależnie od tego gdzie się znajduje.

map-downloader

Mechanizm nawigacji nie ustępuje niczym temu, który znamy z Google Maps. Ba, nawet go przebija pod wieloma względami (jak chociażby ten opisany w poprzednim akapicie). Będziemy mieli tutaj dostęp do wyznaczania trasy samochodowej, pieszej lub wykorzystującej komunikację publiczną. Nie zabraknie również informacji o natężeniu ruchu na drogach, a także aktualizowanych w czasie rzeczywistym rozkładów jazdy. Ulubione miejsca będzie można zapisywać do swojej kolekcji, a te najciekawsze udostępniać znajomym.

drive-route-overview

Całość ma efektywnie współpracować ze smartwatchami Samsunga. Trasa wyznaczona na smartfonie będzie mogła zostać szybko przesłana na zegarek, który zaprowadzi nas wprost do celu. Całość ma również synchronizować się z usługą Glympse, co ułatwi współpracę w grupach. Nie zabraknie też funkcji łączącej aplikację z Samsung Car Mode.

contextual-menu

Nic nie wiadomo o tym, aby mapy HERE trafiły do Google Play. Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej na razie staną się one atutem Samsunga, jeśli chodzi o segment Androida. Smartfony z serii Galaxy oraz zegarki Gear otrzymają do nich dostęp na wyłączność, co z całą pewnością nie będzie na rękę Google’owi. Mapy od twórców Androida są produktem rozwijanym bardzo intensywnie, a ogromne inwestycje w ich rozwój pozwoliły wypracować niemalże niezagrożoną pozycję lidera. Współpraca Nokii i Samsunga na pewno tego nie zmieni, ale będzie stanowić solidny fundament do zagrożenia pozycji Google w dłuższej perspektywie czasu. A jest to jak najbardziej możliwe, bo HERE Maps to solidny i dojrzały produkt.