Google

Mapy Google właśnie zabiły Yelpa, zakładka Odkrywaj jest cudowna

Kamil Pieczonka
Mapy Google właśnie zabiły Yelpa, zakładka Odkrywaj jest cudowna
13

Podczas konferencji Google I/O zapowiedziano między innymi szereg nowinek związanych z aplikacją Mapy. Teraz wreszcie część z tych rzeczy trafiła do najnowszej wersji, która dostępna jest już w sklepie Google Play oraz AppStore. Główna zmiana jaka czeka polskich użytkowników to odmieniona zakładka "Odkrywaj".

Nowy wygląd Map

Aplikacja Mapy Google poza nowymi funkcjami zyskała też nieco odmieniony wygląd. Teraz jest zwyczajnie ładniejsza, choć poprzednia, bardziej "kanciasta" wersja też miała swój urok. Funkcjonalnie wiele się nie zmieniło, nadal mamy dostęp do tych samych opcji, wyboru środków lokomocji czy planowania trasy. Każda funkcja jest wydzielona w swoim "dymku" i w razie potrzeby możemy ją indywidualnie skonfigurować.

Mowa tu np. o informacji na temat natężenia ruchu, podając w Mapach dane o czasie rozpoczęcia i zakończenia pracy, a także lokalizację domu i pracy, Google będzie nas w określonych godzinach informował jak długo potrwa podróż oraz czy będzie ona dłuższa czy krótsza niż zwykle. To jednak nic nowego, prawdziwe zmiany pojawiły się w zakładce "Odkrywaj".

Mapy Google konkurencją dla Yelp

Wraz z prezentacją zakładki Odkrywaj podczas Google I/O, została ona okrzyknięta zabójcą Yelp'a. Yelp największą popularnością cieszył się kilka lat temu, ale nadal pozwala dzielić się ocenami restauracji, barów i kawiarni przez użytkowników. Teraz jego funkcjonalność praktycznie całkowicie została przejęta przez Mapy, a w najnowszej odsłonie jest jeszcze bardziej przyjazna użytkownikowi.

Wyszukując interesujące nas miejsce i przechodząc do zakładki Odkrywaj, z miejsca dostajemy dostęp do szeregu podstawowych typów lokalizacji, które mogą nas zainteresować. Mamy tutaj restauracje, bary, atrakcje turystyczne, sklepy oraz usługi, które po kliknięciu na "Więcej" można jeszcze bardziej sprecyzować. Google podzielił też poszczególne lokale na kilka typów miejsc, np. takich gdzie serwują gorące posiłki również późnym wieczorem czy miejsca słynące ze swojego romantyzmu. Tym samym znalezienie odpowiedniego lokalu wydaje się być teraz znacznie łatwiejsze.

Najlepsze jest jednak to, że wybierając konkretną kategorię otrzymujemy całą listę miejsc, wraz z ich oceną z Google oraz zdjęciami. Tym samym odnalezienie konkretnego lokalu jest bardzo proste, nie wspominając nawet o tym, że Mapy Google mogą nas do niego zwyczajnie zaprowadzić.

To jednak nie wszystko. Google na bazie swoich algorytmów generuje listę najlepiej ocenianych miejsc w danej kategorii. I tak np. jeśli chodzi o restauracje to jest to lista "Smakosze polecają", która zawiera najlepsze pod względem ocen lokale w danej lokalizacji. To tylko przykład, bo listy tego typu można tworzyć na bazie własnych preferencji. Oceniając i informując Mapy o miejscach, w których byliśmy, otrzymamy bardziej dopasowane podpowiedzi. Taką listę lokalizacji możemy sobie zapisać i kolejno odznaczać gdzie już byliśmy.

Google dodał też zakładkę "For you" ale tylko dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii oraz Japonii. W jej ramach możemy otrzymać jeszcze bardziej spersonalizowane powiadomienia bazujące na naszych preferencjach. Mowa tu na przykład o wydarzeniach, które będą odbywać się w pobliżu miejsc, które często odwiedzamy albo podpowiedź, że warto skorzystać z tej nowej kawiarni, którą otwarto na ulicy obok kilka tygodni temu. Niestety w Polsce musimy jeszcze na to poczekać.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu