Polska

Mapy Apple chcą lepiej poznać Polskę. Google doczeka się konkurencji?

Piotr Kurek
Mapy Apple chcą lepiej poznać Polskę. Google doczeka się konkurencji?
1

Apple rusza w trasę po Polsce. Samochody amerykańskiego giganta technologicznego będą zbierać informacje i dane, które w przyszłości pomogą ulepszyć Mapy Apple oraz funkcje z nimi związane — w tym „Rozejrzyj się”.

Zobacz też: Szukałem dobrej nawigacji na iPhone’a (spoiler – nie znalazłem)

Nie da się ukryć, że w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, mapy polskich miast w Mapach Apple nie są szczególnie rozbudowane. Choć firma stara się jak może w dostarczaniu bardziej szczegółowych informacji, tak nadal w niektórych aspektach i zakątkach świata oferuje dużo mniej niż konkurencja w postaci Map Google. Powoli się to zmienia, jednak przed Apple długa droga do dostarczenia użytkownikom z całego świata rozwiązań, które oferuje na swoim rodzimym rynku.

Mapy Apple w Polsce. Samochody Apple ruszają w trasę

Mapy Apple w Nowym Jorku

Nawigacja w mapach Apple w moim odczuciu w niektórych przypadkach sprawdza się dużo lepiej. Podobnie jak zdjęcia satelitarne, które są częściej aktualizowane niż te w Mapach Google. Widzę to po swojej okolicy, na której ostatnie lata to jeden plac budowy stacji metra. W Mapach Google wciąż mogę oglądać roboty budowlane, a w Mapach Apple jest już widok funkcjonującej stacji i okolicznej infrastruktury. Brakuje mi jednak odpowiednika „Street View”, który w przypadku Map Apple nie jest aż tak rozbudowany. I nie mówię tu wcale o funkcji „Flyover” pozwalającej na zobaczenie największych miast świata z lotu ptaka. „Rozejrzyj się” umożliwia oglądanie miast w interaktywnym widoku 3D, pozwalającym na rozglądanie się w 360 stopniach i poruszanie po ulicach. To w chwili obecnej jest dostępne zaledwie w 5 państwach: Irlandii, Japonii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Zobacz też: Darmowa nawigacja – oto 5 najlepszych aplikacji

 Mapy Apple w Nowym Jorku

Apple prowadzi obecnie badania naziemne z użyciem pojazdów w 28 krajach. Wśród nich znalazła się także Polska. Nie oznacza to jednak, że już za kilka miesięcy będziemy mogli podziwiać Warszawę, Kraków, Trójmiasto z lotu ptaka czy z wykorzystaniem funkcji „Rozejrzyj się”. Firma nie zdradza dokładnie do czego wykorzysta zebrane dane. Można mieć jednak pewność, że oferowane w Mapach Apple widoki i informacje o trasach zawierać będą więcej szczegółów, co powinno przełożyć się na zwiększenie konkurencyjności względem Map Google.

Samochody Apple na ulicach Polski. Mapy Google w końcu mogą mieć konkurencję

Mapy Apple w Warszawie

A gdzie spotkacie pojazdy Apple zbierające dane w celu ulepszenia Map Apple i obsługi funkcji Rozejrzyj się? Od maja do sierpnia spotkacie je na drogach województwa dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, mazowieckiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, łódzkiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Na stronach Apple znajdziecie szczegółowe informacje na temat powiatów, w których kursować będą samochody Apple — jeden z czytelników, który skontaktował się z nami w tej sprawie informuje, że będą to białe Subaru Impreza na hiszpańskich tablicach rejestracyjnych. Niestety firma nie podaje konkretnych dat. Wiadomo jedynie, że odbędzie się to od maja do sierpnia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu