Tablety

Małe prawda? Tak wygląda od środka tablet z rewolucyjnym Broadwellem

Grzegorz Marczak
Małe prawda? Tak wygląda od środka tablet z rewolucyjnym Broadwellem
54

Podczas konferencji IDF miałem przyjemność wziąć udział w specjalnej sesji benchmarkowej podczas której testowana była wydajność procesów Intel Core M. Jeśli jesteście zainteresowani konkretnymi liczbami zapraszam na purepc.pl gdzie chłopaki mają omówione liczby. Ja natomiast chciałbym wam pokaz...

Podczas konferencji IDF miałem przyjemność wziąć udział w specjalnej sesji benchmarkowej podczas której testowana była wydajność procesów Intel Core M.

Jeśli jesteście zainteresowani konkretnymi liczbami zapraszam na purepc.pl gdzie chłopaki mają omówione liczby. Ja natomiast chciałbym wam pokazać jak daleko zaszła już miniaturyzacja jeśli chodzi o procesory oraz całe platformy na których budowane są na przykład tablety.

Intel Core M to dość rewolucyjny procesor (pisaliśmy już o nim kilkakrotnie na Antyweb). Do pracy potrzebuje zaledwie 4,5W. Tak małe zapotrzebowani na moc pozwala nam stworzyć konstrukcje bez wentylatorów czy też jakiegokolwiek aktywnego chłodzenia. Co dzięki temu osiągniemy? Na przykład super cienkie laptopy poniżej 9mm grubości czyli tylko nieznacznie grubsze od obecnych smartphonów.

Do tego mały pobór mocy przekładać się będzie też na czas pracy na baterii. Dzisiaj mój Macbook Air z Haswellem pracuje od 8-12h na baterii (w zależności od tego co robię). Według Intela Corem M może przedłużyć czas pracy na baterii o 20% względem swojego poprzednika. Przy starszych urządzeniach skok ten będzie jeszcze większy.

Zobaczcie jak wygląda elektronika całego tablety z nowym Intel Broadwell, to co widzicie na obrazkach to cały tablet (poza wyświetlaczem i baterią). Procesor został w tym przypadku ukryty pod płytką termoprzewodzącą:

Miniaturyzacja jeśli chodzi o komputery osobiste (bo tak chyba trzeba nazwać również tablet) jest niesamowita. Do tego wszystkiego widać, że dzięki obniżeniu poboru mocy osiągamy naprawdę fantastyczne wyniki jeśli chodzi o czas pracy na baterii, a to jeszcze nie koniec. Intel podtrzymuje swoje plany związane z procesorami 10nm, które mają trafić do produkcji w 2016-2017.

Zobaczcie jak Core M wypada na tle mobilnej konkurencji:

CEO Intela ciągle podtrzymuje prognozy sprzedaży mobilnych procesorów na ten rok. Przypomnę, że chodzi o liczbę 40 milionów sztuk sprzedanych w 2014 roku (skok z 10 milionów sprzedanych w 2013).

Agresywna postawa Intela jeśli chodzi o rynek mobilny nie powinna nikogo dziwić. Cała strategia firmy jest teraz ustawiona na mobile, urządzenia z kategorii wearable oraz walkę z dobrze okopaną konkurencją w postaci Qualcomma oraz ARM.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot