Windows

Dobra alternatywa dla Continuum w Lumiach? Ten compute stick może spełnić Twoje oczekiwania

Jakub Szczęsny
Dobra alternatywa dla Continuum w Lumiach? Ten compute stick może spełnić Twoje oczekiwania
10

Windows 10 Mobile i topowe Lumie to przede wszystkim ciekawy tryb Continuum, dzięki któremu smartfon może zostać połączony z zewnętrznym ekranem, klawiaturą oraz myszką i stać się niemal pełnoprawnym komputerem biurkowym. Jest z tym jednak pewien problem. Tryb Continuum obsłuży jedynie aplikacje ze...

Windows 10 Mobile i topowe Lumie to przede wszystkim ciekawy tryb Continuum, dzięki któremu smartfon może zostać połączony z zewnętrznym ekranem, klawiaturą oraz myszką i stać się niemal pełnoprawnym komputerem biurkowym. Jest z tym jednak pewien problem. Tryb Continuum obsłuży jedynie aplikacje ze Sklepu Windows, nie uruchomimy na nim programów Win32. Alternatywą dla takiego stanu rzeczy może być ten, całkiem ciekawy gadżet - z pełnym Windows 10 w środku.

Co prawda, nie można obecnie nabyć tego "dzyndzla" od tak sobie, ale odbywa się właśnie akcja crowdfundingowa na Indiegogo, gdzie już osiągnięto założony przez twórców cel - temu się akurat absolutnie nie dziwię. Jak wspomniałem wyżej - wtyk do HDMI zawiera w sobie pełnego Windows 10, pracuje na mobilnym Intelu Cherry Trail Z8700, 8 GB pamięci RAM i 64 GB przestrzeni masowej. Ale nie ograniczamy się tutaj do Windows 10, oprócz tego na tym urządzeniu zagości również Android Lollipop.

Świetnie wygląda również dostępność portów w tym donglu. Do dyspozycji jest jeden port USB 3.1, dwa USB 3.0 i... jeden USB typu C oraz slot na karty microSD. Urządzenie wystąpi w dwóch odmianach - ta potężniejsza będzie kosztować 249 dolarów i w niej znajdziemy powyższą specyfikację. Nieco uboższy wariant z 2 GB pamięci RAM i 32 GB przestrzeni masowej otrzymamy za 99 dolarów, jednak aby móc korzystać z Windows 10 na takim urządzeniu trzeba dopłacić 50 dolarów. Wychodzi zatem 150 dolarów za całkiem ciekawe akcesorium do telewizora lub projektora.

W przypadku takich urządzeń problemem może być zbytnie ich nagrzewanie się, wtedy układ odpowiednio zwalnia, aby utrzymać bezpieczną temperaturę pracy. Konstrukcja oparta na pasywnym chłodzeniu (inaczej być nie może) nie pozwala na utrzymanie jednakowej wydajności procesora dzięki aktywnej odpowiedzi na rosnącą temperaturę. W takich przypadkach mogą być obecne zauważalne spadki wydajności urządzenia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu