Microsoft

Pierwsza większa aktualizacja dla Windows 10 pojawi się 2 listopada

Jakub Szczęsny
Pierwsza większa aktualizacja dla Windows 10 pojawi się 2 listopada
27

Windows 10 jest z nami już od pewnego czasu i w zależności od pewnego okresu tuż po premierze, zbierał bardzo różne oceny. Te pierwsze były raczej entuzjastyczne - system jest szybki, naprawdę przemyślany i wygodny. W porównaniu do feralnej "ósemki" mamy do czynienia z weryfikacją poprzedniej idei p...

Windows 10 jest z nami już od pewnego czasu i w zależności od pewnego okresu tuż po premierze, zbierał bardzo różne oceny. Te pierwsze były raczej entuzjastyczne - system jest szybki, naprawdę przemyślany i wygodny. W porównaniu do feralnej "ósemki" mamy do czynienia z weryfikacją poprzedniej idei przyświecającej Microsoftowi. Windows 10 wygrzebał się w większości ze "schizofrenii", która czyniła system mniej przystępnym dla konsumentów.

Nadchodzi pierwsza duża aktualizacja - Threshold 2

Według niektórych źródeł oraz Paula Thurotta, wcześniej zapowiadany Threshold 2 ma nosić nazwę "Windows 10 Fall Update", co w polskim przekładzie oznacza "aktualizacja jesienna". W niej zawarte zostaną oczywiście wszystkie poprzednie poprawki wdrożone w oficjalnym kanale uaktualnień, a ponadto, zostaną zastosowane kolejne zmiany, które na razie znane są głównie członkom programu Insider, gdzie testerzy otrzymują wczesne wersje kompilacji zawierające w sobie nowe funkcje w systemie.

Pewne zmiany dotkną przeglądarkę Microsoft Edge, jednak bardzo smutnym doniesieniem jest to, że Microsoft nie uporał się jeszcze z obsługą rozszerzeń w tej przeglądarce. Oznacza to, że Edge nie obsłuży tychże po listopadowej aktualizacji i na to będziemy musieli poczekać do przyszłego roku - niewykluczone, że do "Redstone'a", którego zapowiada się na letnie miesiące przyszłego roku. Edge zostanie nieco poprawiony, według różnych źródeł ma się poprawić stabilność działania przeglądarki, szybkość renderowania stron oraz zgodność z niektórymi technologiami wykorzystywanymi w Internecie. Kosmetyczną zmianą ma być również fakt, iż w Edge będziemy w stanie podejrzeć zawartość danej karty dzięki miniaturze ukazującej stan nieaktywnej karty.

Synergia komputera i telefonu

Kolejnym krokiem ku spięciu w jedno telefonu i komputera z Windows 10 na pokładzie będzie możliwość odczytywania oraz wysyłania wiadomości SMS za pośrednictwem komputera. Jest tutaj tylko jeden, bardzo ważny haczyk - ta funkcja początkowo będzie zapewne zintegrowana z Cortaną, a sytuacja tej asystentki w naszym kraju jest bardzo niepewna. Oczywiście, słyszy się o pewnych "przeciekach" odnośnie ewentualnej daty, lub widełek czasowych, w których miałaby się odbyć polska premiera asystentki, jednak w większości są to informacje sprzeczne, mało wiarygodne i o ewentualnych datach nie chciałbym mówić, bo ich wiarygodność byłaby równa zwyczajnym "strzałom". W każdym razie, jeżeli chodzi o funkcję wysyłania wiadomości SMS za pośrednictwem komputera, ta funkcja wyjdzie poza ramy Cortany i zostanie udostępniona szerszej grupie użytkowników. Wtedy taka funkcja nabierze nieco więcej sensu.

Aplikacja Wiadomości stanie się centrum komunikacyjnym w stylu Windows 10 Mobile. W Menu Start małe poprawki otrzymają kafelki, gdzie otrzymamy nieco więcej opcji personalizacji. Otrzymamy ulepszone, zgodne ze stylistyką systemu menu kontekstowe i co ciekawe, zniknie z systemu Panel Sterowania, który dubluje funkcje ekranu Ustawienia. Zmiany dotkną również mechanizm przywracania/odświeżania systemu, który od teraz nie będzie wracał do pierwszej, podstawowej wersji systemu, która następnie będzie pobierać i instalować kolejne, raczej duże aktualizacje. Po uaktualnieniu systemu do Threshold 2, użytkownik będzie mógł rozpocząć pracę z "wyzerowanym systemem" już od Threshold 2, co uprości ogół operacji.

Nowością, znaną już z programu Windows Insider jest fakt, iż do aktywacji Windows 10 już od wersji Threshold 2 będzie można użyć kluczy z Windows 7 oraz 8(.1), co znacznie uprości proces aktualizacji niektórych maszyn do wyższej wersji systemu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu