Windows

Możesz nie znać tego narzędzia do backupów. A powinieneś

Jakub Szczęsny
Możesz nie znać tego narzędzia do backupów. A powinieneś
11

Kopie zapasowe to coś, co co jedni już robią, a inni... dopiero będą robić. Na pewno chcielibyście, aby Wasze dane były zawsze bezpieczne. I jest to absolutnie zrozumiałe: nikt nie chce, aby wraz z awarią systemu, lub innym nieprzewidzianym wydarzeniem, dostęp do danych stał się niemożliwy. Macrium Reflect Free jest ciekawym narzędziem, który pozwala tego uniknąć.

Macrium służy do wykonywania kopii zapasowych partycji (także i tej systemowej) lub nawet całych dysków twardych. Takie backupy możemy następnie zapisać - albo na dysku lokalnym, albo na pamięci przenośnej, albo na rzadziej wykorzystywanych już nośnikach - dyskach DVD. Właściwie tylko od Was zależy, gdzie ten backup się znajdzie. Gdy awaria już się zdarzy - wystarczy jedynie, że uruchomimy wcześniej utworzony nośnik startowy i w kreatorze wybieramy obraz partycji, który ma zostać przywrócony.

Polecamy na Geekweek: Microsoft pokochał boty. Firma chce zainwestować 10 miliardów w OpenAI

Przeznaczony do pracy z systemami z rodziny Windows, Macrium Reflect Free jest prostym narzędziem z obsłudze. Producent programu niedawno wydał komunikat, na mocy którego przestaje rozwijać serię Reflect Free, ale... ta w ostatnim czasie i tak otrzymała aktualizację, która poprawiła błędy w trakcie tworzenia kopii zapasowych, a także odrobinę poprawiła wykorzystanie wydajności procesora w zakresie konstruowania backupu.

Macrium Reflect Free można pobrać ze stron producenta. Do wyboru są również inne warianty tego oprogramowania, włącznie z typowo płatnymi rozwiązaniami.

Jeżeli kiedykolwiek używaliście programów do partycjonowania dysków twardych - na pewno się tutaj odnajdziecie. Aby rozpocząć konfigurację kopii zapasowej, wystarczy odnieść się do kafelka prezentującego całą powierzchnię pamięci dyskowej lub konkretnej jego części. Kompletny obraz dysku twardego wykonuje się właściwie za pomocą kilku klików: możliwe jest także wykonanie klonowania środowiska - czyli utworzenie kopii 1:1 tego, z czego korzystamy na konkretnej instalacji Windows. To niezwykle pomocna funkcja: nie tylko wtedy, kiedy przenosimy dane oraz system ze starego komputera na nowy, ale również wtedy, kiedy wykonujemy upgrade w komputerze i wymieniamy na przykład jedynie dysk na większy lub szybszy. Fakt, iż większość operacji w programie można wykonać za pomocą kilku klików, pozwala nawet mniej doświadczonym użytkownikom na czerpanie korzyści z działania Macrinum. Nie ma tutaj nic skomplikowanego - program przy pomocy kreatorów objaśnia kolejne kroki i trudno jest cokolwiek tutaj "zepsuć".

Macrinum Reflect Free jest całkiem dobrym zabezpieczeniem przed działaniem ransomware - szczególnie wtedy, gdy korzystany na przykład z dysków przenośnych do przechowywania naszych backupów. Proces uaktualniania kopii może przebiegać automatycznie (co jakiś czas) lub na żądanie. Dobrze jest jednak automatyzować tego typu procesy: nie zawsze przecież będziemy pamiętać o tym, aby wykonać kopię zapasową.

Ze względu na posiadanie całkiem prostego interfejsu graficznego oraz bardzo przejrzystych kreatorów - odnajdzie się tutaj każdy użytkownik. Ale i ci bardziej zaawansowani powinni być zadowoleni z jego możliwości. Proces wykonywania kopii jest bardzo przyjazny, a sam program działa szybko i... według mnie bez zastrzeżeń. Warto dać szansę Macrium Reflect Free i samemu wypróbować jego działanie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu