Apple w końcu poszło po rozum do głowy i... zunifikowało nazewnictwo swoich platform. OS X nie pasował do reszty - w portfolio Apple mieliśmy iOS, watchOS oraz tvOS. Żegnaj OS X, witaj macOS!
Nową iteracją komputerowego systemu Apple będzie Sierra. To pierwsza wersja, która zostanie już opatrzona nazwą macOS. Oprócz nazwy zmienia się sporo pod maską - Apple zadbało o to, by nie brakło nowości, które są niezwykle ciekawe.
Sierra pozwala na dużo prostsze, automatyczne logowanie. Jeżeli posiadacie Apple Watcha, będziecie w stanie za jego pomocą dużo szybciej zalogować się do swojego komputera z Sierrą. Zastosowanie zewnętrznego urządzenia do logowania się na innym to nie nowy pomysł, ale to właśnie Cupertino zabrało się za to najszybciej i... wygląda na to, że najciekawiej.
macOS zyska również uniwersalny schowek, który pozwoli na zapisywanie treści na później po to, aby otworzyć je na przykład na iPadzie. Przenikalność między platformami zostanie wyniesiona na zupełnie nowy poziom, dzięki w sumie bardzo prostej, aczkolwiek przydatnej funkcji. Nie wszędzie będziemy bowiem w stanie otworzyć komputer, by odnieść się do porcji notatek lub treści zapisanej na komputerze.
Integracja Apple Pay z macOS pozwoli na płacenie za zakupy w Internecie również na Maku. Autoryzacja operacji z konta Apple Pay ma odbyć się już w telefonie - za pomocą sensora Touch ID, który po poprawnym zweryfikowaniu naszego odcisku palca popchnie proces płatności dalej.
macOS będzie również nieco łaskawszy dla pamięci zainstalowanej w komputerze. Dzięki funkcji optymalizacji odzyskamy nieco przestrzeni na inne dane. Usunięcie pozostałości po usuniętych programach, czy plikach tymczasowych będzie jeszcze prostsze.
Należy wspomnieć również o tym, że pojawi się funkcja Picture in Picture, dostępna od pewnego czasu w Operze. Teraz możecie oglądać film i pracować jednocześnie również na Safari.
Wreszcie! Siri trafi na Maki!
Coś, na co czekali wszyscy posiadacze Maków - Siri. Ta wychodzi poza mobilny świat i będzie można z nią porozmawiać również na komputerze z macOS. Możliwości Siri na Maku wykraczają poza to, co znamy z iOS. Pozwoli nam na wyszukiwanie konkretnych rzeczy w Internecie oraz kontrolowanie aplikacji za pomocą głosu. Możemy poprosić ją o odtworzenie konkretnego utworu w naszej bibliotece albo o napisanie SMS-a do kolegi, czy nie chciałby się wybrać gdzieś wieczorem.
iOS 10 - jest naprawdę świetnie!
iOS 10 został nieco przebudowany wizualnie. Pierwsze, co rzuca się w oczy to fakt, iż zostały przebudowane powiadomienia w iOS. Na te możemy odpowiedzieć w jeszcze bardziej rozszerzony sposób. Możemy odnieść się do wydarzenia z Kalendarza i określić, czy chcemy w nim uczestniczyć, czy też nie, a ponadto - sprawdzić jego szczegóły. Same powiadomienia odpowiadają teraz na komendy wprowadzane za pomocą 3D Touch.
Apple wie o co chodzi w rozruszaniu deweloperów. Wreszcie Siri zostanie otworzona na deweloperów. Dzięki temu będziemy w stanie odpowiedzieć na wiadomość nie tylko w iMessage, ale również w innych komunikatorach. Będzie możliwe również zrobienie wielu innych rzeczy za pomocą głosu - w innych aplikacjach. To niezwykle ważna wiadomość dla deweloperów, którzy otrzymają wreszcie wolną rękę w budowaniu swoich aplikacji w oparciu o możliwości Siri.
Siri jest w stanie również jeszcze lepiej podpowiadać nam to, co chcielibyśmy wpisać w polu tekstowym. Ponadto, będzie jeszcze aktywniej wyciągać informacje z naszych konwersacji i reagować na nie, dzięki czemu naszą komunikację będziemy w stanie streścić do... wciskania odpowiednich przycisków przypisanych do konkretnej odpowiedzi.
Kolejne nowości obejmują Zdjęcia, które będą... właściwie Zdjęciami Google, ale bezpośrednio w urządzeniu. iPhone rozpozna co jest na zdjęciach, gdzie zostały zrobione i pozwoli nam na stworzenie ciekawych klipów. Małemu odświeżeniu uległy również wiadomości, które będą podawać newsy wyszukane specjalnie według naszych zainteresowań, również aplikacja zyskuje nowy design. Cóż, szkoda, że nie skorzystamy z niej w naszym kraju.
Warto odnotować nowości w Apple Music - aplikacja stawia czoła Spotify i dostosuje do nas propozycje z ogólnej biblioteki. Sama aplikacja została również odrobinę odświeżona. iMessage natomiast coraz bardziej upodabnia się do... Snapchata. Większe emoji, rysowanie w wiadomościach, App Drawer, a także tła oraz "lajki" to tylko kilka nowych funkcji do komunikatora.
Aplikacje systemowe, takie jak na przykład Poczta zostają odseparowane od systemu i dzięki temu będzie je można aktualizować niezależnie od systemu. To dobry kierunek zmian - wreszcie będziemy mogli uświadczyć nowości prędzej, niż wcześniej.
watchOS
watchOS nie został potraktowany kompletnie po macoszemu. Warto jednak stwierdzić, że nie jest to tak rozległy pakiet nowości, jakbyśmy tego oczekiwali. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na specjalne formy aktywności dla niepełnosprawnych. Watch staje się dużo lepiej przystosowanym dla niepełnosprawnych sprzętem i dzięki temu stanie się jeszcze przyjaźniejszy dla osób, które poruszają się na wózku inwalidzkim.
Cyferblat możemy zmienić za pomocą jednego pociągnięcia palca - od krawędzi do krawędzi. watchOS 3 to również nowy dock, za pomocą którego możemy szybko przenieść się do innej aplikacji. Uruchomienie tychże zajmuje nie kilka sekund, jak wcześniej lecz... dokonuje się błyskawicznie. Zegarek może zaciągać dane o aktywności z innych aplikacji, a ponadto oferuje tryb SOS. Zegarek zadzwoni pod numer alarmowy (zna każdy dla każdego kraju), a także powiadomi naszych bliskich o naszym położeniu. Po tym, wyświetlone zostaną nasze dane medyczne.
Jako, że Apple Watch to również funkcje fitness, Apple pozwoli dzielić się swoimi wynikami z naszymi znajomymi. Nic tak nie motywuje jak zdrowa rywalizacja i dzięki temu będziemy w stanie porównywać nasze wyniki z przyjaciółmi.
tvOS
Siri będzie w stanie wyszukać tytuły filmowe po ich tematyce. Dzięki temu będziemy w stanie odkryć nowe filmy, które nas zwyczajnie interesują. Do aplikacji przeznaczonych dla Apple TV zalogujemy się tylko raz, co z pewnością oszczędzi nam żmudnego logowania się do każdej z nich.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu