Mobile

Macie czas do końca grudnia by odblokować bootloader w swoim LG

Krzysztof Rojek
Macie czas do końca grudnia by odblokować bootloader w swoim LG
7

Jeżeli jesteście właścicielem telefonu LG i w przyszłości chcielibyście zainstalować custom ROM, zapiszcie sobie wcześniej swój kod do odblokowania bootloadera. Za miesiąc nie będzie już takiej szansy.

Nie wiem czy wy też odnieśliście takie wrażenie, czy też tylko mi wydaje się, że w ostatnim czasie zainteresowanie custom ROMami nieco się zwiększyło. Jeżeli miałbym obstawiać, to powodem tego jest większa "żywotność" urządzeń, które wciąż są super sprawnymi telefonami i to na długo po tym, jak producent wypuści do nich ostatnią aktualizację. Być może większe zainteresowanie wynika z faktu, że właściciele takich urządzeń nie widzą sensu w ich wymianie, a wciąż chcą korzystać z tego, co oferuje im nowy Android. Widzą to też producenci, dla których każdy telefon, który na rynku żyje dłużej niż zakłada ich biznesplan to strata i użytkownik, który nie wydał pieniędzy na nowe urządzenie.

Dlatego producenci walczą z custom ROMami. Ale nie LG

Jakiś czas temu opisywaliśmy wam, co stanie się z telefonami Samsunga, jeżeli dojdzie do próby odblokowania bootloadera. Mianowicie - przestaną działać kamery. Jest to celowy zabieg producenta mający na celu powstrzymanie użytkowników przed takimi działaniami. Tymczasem LG poszło zupełnie inną drogą i udostępnia użytkownikom za darmo klucze do odblokowania bootloadera. Jest jednak mały haczyk - z racji na to, że firma zwija się z rynku smartfonów, wygasza też swoją stronę w sieci poświęconą deweloperom. Wraz z nią znika mechanizm pozwalający pozyskać wspomniane klucze. Dlatego jeżeli macie telefon LG i chcecie w przyszłości wgrać sobie custom ROM, zdecydowanie polecam udać się na tę stronę, pobrać i zapisać swój klucz.

Skąd wziąć klucz do bootloadera?

LG na swojej stronie posiada dokładne instrukcje odnośnie tego, jak odblokować bootloader:

  • Kliknij Rozpoczęcie odblokowywania bootloadera na dole strony LG. Jeśli nie jesteś zalogowany na swoje konto, strona poprosi cię o zalogowanie.
  • Warunki prawne zostaną wyświetlone na ekranie. Po przeczytaniu warunków kliknij "Akceptuję".
  • Wprowadź pierwsze 15 cyfr numeru IMEI telefonu. Możesz wyświetlić numer IMEI, wpisując *#06# w telefonie lub wybierając menu Ustawienia > Informacje o telefonie > Status > IMEI.
  • Pobierz i zainstaluj najnowszy Android SDK (adb.exe, AdbWinApi.dll, fastboot.exe) ze strony developer.android.com.
  • Utwórz nowy folder (na przykład: C:\tools) i skopiuj następujące trzy pliki do nowego folderu: Adb.exe, AdbWinApi.dll, Fastboot.exe
  • Włącz debugowanie USB w telefonie. Debugowanie USB jest wymagane, aby polecenia „adb” i „fastboot” działały. Aby włączyć debugowanie USB, przejdź do opcji Ustawienia > Informacje o telefonie > Informacje o oprogramowaniu i 7 razy dotknij opcji Numer kompilacji. Wróć do poprzedniego ekranu, wybierz "Opcje programisty" i włącz debugowanie USB.
  • Włącz odblokowanie OEM na swoim telefonie. Aby je uruchomić, przejdź do Ustawienia> Opcje programisty i zaznacz "Włącz odblokowanie OEM".
  • Wprowadź unikalny identyfikator urządzenia telefonu. Identyfikator urządzenia można wyświetlić, podłączając telefon do komputera za pomocą kabla USB i wprowadzając „adb reboot bootloader” w oknie poleceń DOS folderu utworzonego w poprzednim kroku (na przykład: C:\tools). Twój telefon uruchomi się ponownie w trybie szybkiego uruchamiania. Wpisz „fastboot oem device-id” w oknie poleceń DOS.
  • To  polecenie fastboot zwróci ciąg znaków. To jest identyfikator urządzenia potrzebny do wygenerowania unikalnego klucza odblokowującego.
  • Kliknij "Potwierdź". Jeśli Twój numer IMEI i identyfikator urządzenia są prawidłowe, klucz odblokowania bootloadera zostanie wysłany na Twój adres e-mail.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu