Xiaomi od początku swojego istnienia stawia na wsłuchiwanie się w głos swoich użytkowników. Co rok odbywa się w ich siedzibie spotkanie z najwierniejszymi fanami, forum MIUI służy im jako źródło wielu wskazówek i widać, że udało się stworzyć piękną więź na linii producent - użytkownik. Teraz jednak firma postanowiła pójść o krok dalej, tym razem śladem rywali.
Xiaomi otwiera się na społeczność - przygotujcie się na falę nowych Custom ROM-ów
Jak zdobyć klienta
Nawet pod względem marketingu Xiaomi nie poszło wytyczoną przez innych ścieżką. Uznało, że najlepiej będzie oszczędzać na tym elemencie i skupić się na oferowaniu urządzeń o jak najlepszym stosunku ceny do oferowanych możliwości. Bez wątpienia dalej udaje im się to robić. W dodatku cieszą się świetnymi opiniami wśród użytkowników, a te stanowią najlepsze z możliwych rekomendacji.
Dotychczas firma nie zdecydowała się jednak na udostępnienie kodu źródłowego do swoich smartfonów. Wskutek tego społeczność nie była w stanie przygotowywać w pełni własnych Custom ROM-ów i mogła zająć się jedynie modyfikacją samego MIUI. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zgodnie z GNU GPL (General Public License), producent musi podzielić się takimi danymi oprogramowania w przypadku prośby. Jako że kernel Androida bazuje na tym z Linuxa, Xiaomi nie ma wyboru w tej kwestii.
Rewolucja w Custom ROM-ach
Przedstawiciele firmy poinformowali, że firma zapewni kod źródłowy do trzech miesięcy po premierze każdego nowego urządzenia. Z jednej strony to świetna wiadomość. Nie sposób jednak nie spojrzeć tu na rywali – Sony, OnePlus czy Google udostępniają takie treści prawie od razu po zaprezentowaniu. W tym przypadku jednak to krok w dobrą stronę. Oto modele, do których udostępniono już te dane:
- Redmi 1S, Redmi 3S, Redmi 3X, Redmi 4A, Redmi 4X, Redmi 5, Redmi 5A,
- Mi Pad, Mi Pad 2, Mi Pad 3,
- Redmi Note, Redmi Note 3, Redmi Note 4X, Redmi Note 5,
- Mi Note, Mi Note 2, Mi Note 3,
- Mi 1, Mi 2, Mi 2A, Mi 2S, Mi 3, Mi 4, Mi 5, Mi 6, Mi 4i, Mi 4c, Mi 4s, Mi 5s, Mi 5s Plus,
- Mi Mix, Mi Mix 2,
- Mi Max 2,
- Mi A1.
Z kolei bez kodu źródłowego kernela pozostają:
- Linia Mi Box,
- Redmi 5 Plus, Redmi Pro, Redmi Note 4 (Mediatek), Redmi Note 2, Redmi Note 3 (Mediatek),
- Mi Max Pro,
- Mi 5c, Mi 5x.
- Mi Mix 2s.
Dotychczas Xiaomi nie przywiązywało zbytniej uwagi do tego elementu. Na szczęście teraz firma zajęła się tą sprawą skutek coraz głośniejszego głosu użytkowników i możemy mieć nadzieję, że teraz ich drogą podążą kolejni producenci.
źródło: xda-developers
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu