Huawei

Chcesz odblokować bootloader w Huawei lub Honorze? Wkrótce możesz o tym zapomnieć

Albert Lewandowski
Chcesz odblokować bootloader w Huawei lub Honorze? Wkrótce możesz o tym zapomnieć
8

Huawei oraz Honor poczyniły poważne zmiany w swojej polityce odnośnie ingerencji użytkowników w oprogramowanie. Szczególnie jedna nowość w znacznym stopniu wpłynie na możliwości instalowania Custom ROM-ów i dla niektórych stanie się poważnym argumentem przeciwko wyborowi ich sprzętu.

Coraz mniej wolno

Już wcześniej w maju docierały do nas informacje, że niektóre osoby nie mogły uzyskać kodów niezbędnych do odblokowania bootloadera w telefonach Huawei i Honor. Po prostu strona internetowa do tego służąca została usunięta. Przynajmniej jednak niektórzy byli jeszcze w stanie zdobyć te specjalne hasła. Dzisiejsze wiadomości dobitnie pokazują, że już nigdy ten portal nie zostanie przywrócony.

Otóż teraz pojawiło się oficjalne ogłoszenie, że Huawei oraz Honor przestaną zapewniać kody do odblokowania urządzenia. Od dnia dzisiejszego, 24 maja, minie jeszcze 60 dni zanim ta ścieżka będzie na dobre zamknięta dla wszystkich. Dowiedzieliśmy się o tym oczywiście za pośrednictwem niezawodnego forum xda-developers.

Huawei zmienia politykę

Producent argumentuje tą decyzję chęcią uniknięcia uszkodzeń smartfonów wskutek wgrywania Custom ROM-ów oraz „w celu zapewnienia lepszych wrażeń z użytkowania”. Brzmi to niezwykle patetycznie i z pewnością niektórzy poczują się zawiedzeni.

Tym bardziej, że dotychczas Huawei / Honor wydawał się być koncernem pozytywnie patrzącym na działania społeczności i dotychczas nie stawiał im kłód pod nogi. Bezproblemowo dało się odblokować bootloader, wgrać TWRP czy inny system, a także uzyskać uprawnienia roota. Ostatnia decyzja Chińczyków powoduje, że ich urządzenia stają się zupełnie bezużyteczne dla części deweloperów.

Wkrótce zapewne pojawi się oficjalne stanowisko firmy. Warto dodać, że XDA już zaangażowało się w rozmowy z producentem, aby jeszcze wpłynąć na tą zmianę, która zdecydowanie nie będzie miała wielkiego poparcia. Mniej zainteresowani użytkownicy tego nie odczują, ale niektórzy wybrali ich telefony z uwagi również na ich bezproblemowe modowanie.

Jest to tym bardziej zaskakujące, że ostatnio nawet Xiaomi uznało, że trzeba zadbać o relację z deweloperami i od teraz udostępniają kody źródłowe do swoich urządzeń. Tymczasem Huawei / Honor uważa zupełnie inaczej. Szkoda, że kolejny gigant odwraca się od społeczności, ale niestety tak to już wygląda w przypadku troski o tych najmniej zorientowanych w temacie, a próbujących ryzykownych rzeczy.

źródło: xda-developers

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu