Apple

Tego o nowych Macbookach Apple nam nie powiedziało

Kamil Świtalski
38

Nowe komputery Apple to nie tylko aktualizacja do najnowszych procesorów. Czego o nowych komputerach nie zdradziło nam Apple?

Premiera nowych Macbooków odbyła się po cichu i bez żadnej pompy. Apple zamieściło w katalogu swojego sklepu nową ofertę — i... to właściwie tyle. Wynikało z niej stosunkowo niewiele: jakoby poza opcją większych pamięci RAM / dysków SSD i nowych procesorów właściwie nic się nie zmieniło. W praktyce jednak, jak donoszą specjaliści z serwisu iFixit po rozebraniu najświeższego modelu — trochę tych zmian tam jednak zaszło. I wbrew temu co twierdziło Apple w wywiadzie udzielonemu CNET: nowe klawiatury dostały aktualizację, na którą wielu użytkowników czekało.

Macbooki Pro 2018: co się zmieniło?

Nowa klawiatura — na to czekaliśmy!

W weekend pojawiły się pierwsze zajawki z testów przeprowadzonych przez iFixit — i już wtedy internet obiegła wieść, że zmiany w klawiaturach jednak zaszły nie tylko pod względem ich wyciszania. Doczekały się także warstwy silikonowej osłonki, która może i pozwala jej być nieco cichszą, ale — co ważniejsze — pozwoli także zabezpieczyć urządzenie przed blokującymi klawisze okruchami. Warto także zaznaczyć, że w najświeższej wersji można stosunkowo łatwo wyjąc klawisze bez wyłamywania tamtejszych zaczepów, jak miało to miejsce w przypadku dwóch poprzednich wariantów klawiatury motylkowej. Warto również mieć na uwadze, że Apple oficjalnie potwierdziło w weekend, że oddając na wymianę serwisową starą klawiaturę — użytkownicy nie mają co liczyć na jej najnowsze wcielenie, bo to zupełnie inne konstrukcje.

Większa bateria

Czas pracy na baterii Macbooków jest w pełni satysfakcjonujący — ale wcale nie oznacza to, że nie ma w tej kategorii pola do poprawy. Nowe Macbooki Pro doczekały się... większego akumulatora. Do tej pory w wariancie 13-calowym były baterie o pojemności 49,2 Wh — w najświeższej odsłonie udało się upchnąć baterię o pojemności 58 Wh, składającej się z sześciu — a nie jak dotychczasowe, pięciu — komór. Warto też zauważyć, że mimo większej baterii — waga urządzenia pozostała bez zmian.

Źródło: iFixit

Układ T2

Rozwiązanie które znamy już z iMaców Pro firmy trafiło do przenośnych komputerów, gdzie odpowiedzialne jest za: bezpieczeństwo dysku, sprawowanie kontroli nad uruchamianiem urządzenia, dbanie o obraz w kamerze FaceTime oraz zabezpieczanie dostępu do mikrofonu, którym steruje. Ponadto procesor ten ma za zadanie szyfrowanie wszystkich informacji wysyłanych do pamięci flash.

Szereg usprawnień które — nie ukrywam — cieszą

Jak już wspominałem, od kilku miesięcy czaiłem się na aktualizację komputera, głównie ze względu na to, że mój MBP z 2012 jest... ciężki, klocowaty i niezbyt wygodny w podróży. Czekałem jednak na usprawnienia w kwestii klawiatur, bo widząc jak znajomi nie rozstają się z puszką sprężonego powietrza ze względy na tamtejsze problemy — nie bardzo byłem przekonany, czy aby na pewno chcę podzielić ich los. Teraz, kiedy okazało się że Apple zapewniło cały szereg usprawnień w swoich komputerach, jestem spokojniejszy. Tym bardziej że pozostałe rozwiązania — którymi specjalnie się nigdzie nie chwalili — również wyglądają obiecująco.

Źródło: iFixit

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu