Apple

Komputery Apple w 2018: tani Macbook, odświeżony Mac Mini i... co jeszcze?

Kamil Świtalski
Komputery Apple w 2018: tani Macbook, odświeżony Mac Mini i... co jeszcze?
39

Coraz bliżej zapowiedzi nowej linii komputerów i smartfonów Apple — plotki o tym czego można się spodziewać przybierają na mocy.

Apple się kończy średnio co kilka miesięcy -- przynajmniej w oczach wielu komentatorów. Jednak nie ważne jak bardzo chcieliby oni zaklinać rzeczywistość, rynek wie lepiej i lubi pokrzyżować te czarne wizje snute przez niezadowolonych, czy wręcz wyśmiewających, to co przygotowuje Apple. Wszystkie ich nowe produkty rozchodzą się jak świeże bułeczki. I jakkolwiek mogą nam się nie podobać poszczególne urządzenia, to po opublikowaniu raportów okazują się być hitem sprzedaży — tak sprawy mają się chociażby z... iPhone 8. W kwestii komputerów firmy też regularnie słyszymy sporo zarzutów, a jednak rynek przyjmuje je z otwartymi ramionami. Nawet jeżeli nie mają klasycznych portów USB, a klawisz Escape dostępny jest w formie dotykowego ekranu na charakterystycznym pasku. W zeszłym tygodniu wspominaliśmy o raporcie Ming-Chi Kuo, analityka skupiającego się na Apple, według którego w 2018 iPhone doczeka się nowych kolorów. A dziś wracamy z kolejnymi rewelacjami: tym razem poświęconymi nowym komputerom firmy.

Nowe procesory w MacBookach i Macach, a także... odświeżony Mac Mini!

Zacznijmy może od tej nowości, na którą świat musiał cierpliwie czekać aż... cztery lata! Tak, wygląda na to, że jesienią doczekamy się pierwszej od 2014 rewizji Maca Mini. Ta prawdopodobnie skupiać będzie się przede wszystkim na aktualizacji podzespołów sprzętu: nowej generacji procesor, więcej pamięci RAM. Nie jest jednak wcale wykluczone, że do gry wejdzie tutaj też kwestia odświeżonej obudowy -- może i ta niewielka skrzyneczka doczeka się portów USB-C i dysku SSD w standardzie? Albo przynajmniej nowych wariantów kolorystycznych -- bo w sumie to czemu nie? Macom Mini w szatach Space Grey byłoby jak najbardziej do twarzy, nieprawdaż?

Tegoroczne komputery Macbook oraz iMac miałyby natomiast doczekać się nowych procesorów -- mowa tutaj oczywiście o Coffe Lake Intela, na co zresztą wskazywały udostępnione kilka dni temu na łamach GeekBench  testy.

Będzie też... nowy, tani, Macbook?

12-calowy Macbook to obecnie najmniejszy komputer w ofercie Apple. Trudno jednak mówić o nim w kontekście sprzętu taniego -- jego ceny zaczynają się od blisko 6,5 tys. PLN — a jeżeli chcielibyśmy nieco mocniejsze podzespoły, cena niebezpiecznie rośnie. Tańszą alternatywą pozostają 13-calowe Macbooki Air, ale według Kuo tańszym MB nie będzie wcale nowy Air, a tańsza wersja 12-calowego modelu. Pytanie tylko kosztem czego obniżona zostanie cena: ekranu, a może... podzespołów?

Nie wierzę w żadne rewolucje

Nie wierzę w to, że Apple zapowie tej jesieni jakąś rewolucję w kwestii swoich komputerów. Ale... szczerze? Moim zdaniem: nie musi. Odświeżenie obecnych produktów będzie w zupełności wystarczające, ze szczególnym uwzględnieniem Mac Mini, o którym od lat firma wydawała się zapominać. Ciekawie, choć dość mgliście, brzmią doniesienia o nowym, tanim, przenośnym komputerze, który miałby zastąpić kultowego ultrabooka. Na tę chwilę największym zaskoczeniem w tej kwestii wydaje mi się... obniżenie cen obecnego modelu! ;-)

Źródło: Macrumors

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu