Poradniki

Macbook Air czy Pro, który wybrać?

Kamil Świtalski
Macbook Air czy Pro, który wybrać?
81

Zakup nowego komputera to nie tylko rzecz kosztowna. Dla wielu jego użytkowników to także zobowiązanie na lata. Jeżeli zastanawiacie się który model Macbooka wybrać — Air czy Pro? — to kilka rzeczy, które powinniście wiedzieć na ich temat, zanim udacie się do sklepu!

Macbook — który wybrać?

Portale aukcyjne pełne są używanych komputerów Macbook z różnych części świata. I jak wiadomo, produkt Apple — jak wszystkie technologie — zmieniał się na przestrzeni lat. Aby nie utrudniać za bardzo sprawy, skupię się wyłącznie na Macbookach, które wciąż widnieją w ofercie Apple. Nowym Macbook Pro oraz Macbook Air — bo więcej ich w ofercie obecnie nie ma. Ale co wyróżnia wszystkie te komputery i który ma szansę być idealnym modelem dla Was?

Macbook Pro – wszystko o najmocniejszym laptopie Apple

Zacznijmy od najsilniejszego i najdroższego modelu komputera — Macbooka Pro. Najnowsza wersja komputera dostępna jest w dwóch wielkościach: z trzynasto- oraz piętnastocalowym ekranem. I choć jakiś czas temu mniejszy model posiadał dwa warianty: z touchbarem oraz bez niego, to obecnie w ofercie zostały wyłącznie warianty z paskiem. Z założenia są to komputery przeznaczone do mocniejszej pracy — stąd wydajniejsze niż niż w Macbookach Air procesory (od i5 1,4 GHz 8. generacji, po Intel Core i9 2,4 GHz 9. generacji), a w wersji 15" także dedykowane karty graficzne. W kwestii rozmiaru dysku SSD czy pamięci ram — możemy je skonfigurować według własnego widzimisię. Decydując się jednak na ich zakup musimy mieć na uwadze, że najnowsze komputery Macbook Pro posiadają wyłącznie wejścia USB C. Co to oznacza dla nas, użytkowników? Bez dodatkowych akcesoriów możemy zapomnieć o podłączaniu do nich wszelkich akcesoriów z klasycznymi wtyczkami USB — w tym choćby zwykłych pendrive'ów.  Komputery wyposażone są w wysokiej rozdzielczości ekrany Retina (dużym współczynnik PPI), zaś wbudowana bateria pozwala na pracę sprzętu przez nawet 10 godzin. Po więcej informacji i wrażeń z użytkowania tego modelu Macbooka zapraszam do recenzji Macbook Pro 2016, a także do pierwszych wrażeń związanych z Macbookiem Pro 2018.

Waga: 1,3 kg
Czas pracy na baterii: do 10 godzin
Matryca: 13" lub 15" Retina
Dodatkowy atut: pasek Touchbar ułatwiający pracę
Skierowany do: osób poszukujących wydajnych rozwiązań z najwyższej półki. Szybki, cienki, lekki — ale nie bez wad. Na ten moment dużym "ale" jest brak gniazd i portów, z których wielu profesjonalistów korzysta na co dzień — stąd mimo że od jego premiery minęło już kilka lat pojawia się ciągle ten sam zarzut, a mianowicie że komputer jest... mało "Pro".

Macbook Air – wszystko o najtańszym laptopie Apple

Kiedy pierwszy raz Apple przedstawiło światu Macbooka Air, komputer robił ogromne wrażenie. Wagą, wydajnością, rozmiarem i — przede wszystkim — czasem pracy na baterii. Ale od czasów premiery laptopa sporo się zmieniło — jeszcze parę lat temu był to model, który zachęcał ceną i "klasycznym" podejściem. Były tam klasyczne porty USB, niska rozdzielczość i klasyczna klawiatura. Ale w 2018 firma odświeżyła tę serię produktów — i niebezpiecznie zbliżyła się ona do nowych Macbooków Pro pod wieloma względami. Macbooki Air doczekały się wówczas blokującej się i problematycznej dla wielu użytkowników klawiatury motylkowej. Zamiast klasycznych złącz USB i czytnika kart pamięci — dostępne są tam dwa porty Thunderbolt 3 (USB-C). Macbook Air jest nieco cieńszy i nie posiada paska Touchbar, a także drzemią w nim słabsze podzespoły (w najnowszej, najtańszej, wersji napędza go dprocesor Intel Core i3 1,1 GHz 10. generacji (Turbo Boost do 3,2 GHz). Komputer ten dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych: gwiezdna szarość, złoto oraz srebro. Kluczowym elementem dla wielu może okazać się jednak jego niższa, z porównaniem do Macbooków Pro, cena, która startuje od 4999 PLN (najtańszy MBP to wydatek co najmniej 6499 PLN). Warto też mieć na uwadze, że na tę chwilę to jedyny model "małego" przenośnego komputera Apple bez klawiatury motylkowej -- kiedy 13,3" Macbook Pro wciąż czeka na aktualizację tego elementu, w sklepach czekają już Macbooki Air wyposażone w motylkowy mechanizm klawiatury który nie zacina się przy najmniejszych drobinkach kurzu.

Waga: 1,25 kg
Czas pracy na baterii: do 12 godzin
Matryca: 13,3"
Skierowany do: osób które nie szukają komputera do zadań specjalnych. 13" Macbook Air to lekki komputer, który spokojnie poradzi sobie z pracami, które nie wymagają dużej mocy. 13,3" to ekran który zapewni komfortową pracę, a 12 godzin na baterii sprawi, że nie trzeba będzie przejmować się wypinaniem ładowarki przed wyjściem z domu na cały dzień. Warto jednak mieć na uwadze, że obecne modele — podobnie jak MBP, prawdopodobnie w przypadku wielu użytkowników będą wymagały zakupu przejściówek, które pozwolą podłączyć dodatkowe akcesoria.

Macbook Pro czy Macbook Air: który komputer wybrać, skoro tak niewiele je różni

Jeszcze kilka lat temu, kiedy Macbooki Pro oferowały jedynie zestaw portów z wejściami USB-C, a MBA charakteryzowało tradycyjne podejście — wybór był dużo trudniejszy. Trzeba było zastanowić się nad tym, na czym nam tak naprawdę zależy. Od czasu zeszłorocznych zmian — tak naprawdę wszystko opiera się o wydajność, ewentualnie wielkość komputera. Czas pracy na jednym ładowaniu w przypadku MBA jest faktycznie niewiele dłuższy, waga prawie taka sama. Nawet sama konstrukcja wygląda prawie tak samo, o klawiaturze i gładziku już nie wspomnę. Największe różnice między tymi dwoma modelami komputerów to ilość gniazd Thunderbolt 3 (MBP mają cztery, MBA - dwa), napędzający je procesor oraz cena. Jeżeli zatem potrzebujesz sprzętu do przeglądania sieci, odpisywania na maile czy rozmów za pośrednictwem komunikatorów — najtańszy model prawdopodobnie Ci wystarczy. Jeżeli zaś planujesz na komputerze programować, obrabiać zdjęcia i wymagasz od niego znacznie więcej — to Macbook Pro jest komputerem, ku któremu powinieneś skierować swoją uwagę!

Sprawdź też: Macbook Air vs Pro

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot