Felietony

Lumia 950 może mieć problem z flagowcem od… Acera

Jakub Szczęsny
Lumia 950 może mieć problem z flagowcem od… Acera
38

Zaprezentowana niedawno Lumia 950 okazuje się zbierać niemałe zainteresowanie i w związku z prezentacją innych, bardzo ciekawych urządzeń z Windows 10 na pokładzie, jej premiera nabrała trochę jaśniejszego kolorytu. Obydwa warianty, potężne jak na flagowce przystało przy okazji oferują obsługę trybu...

Zaprezentowana niedawno Lumia 950 okazuje się zbierać niemałe zainteresowanie i w związku z prezentacją innych, bardzo ciekawych urządzeń z Windows 10 na pokładzie, jej premiera nabrała trochę jaśniejszego kolorytu. Obydwa warianty, potężne jak na flagowce przystało przy okazji oferują obsługę trybu Continuum, co pozwala na podłączenie smartfona do klawiatury, myszy oraz wyświetlacza zewnętrznego.

Acer Jade Primo pokazano już na ostatnich targach IFA, gdzie stał się zaprezentowanym wcześniej nawet od Lumii, pierwszym flagowcem z Windows 10 Mobile na pokładzie. Jak na flagowce przystało, telefon oferuje naprawdę ciekawą specyfikację techniczną. Słuchawka od Acera naprawdę świetnie wygląda "na papierze". Użytkownik otrzymuje do dyspozycji duży, 5,5-calowy ekran SuperAMOLED wyświetlający treści w rozdzielczości Full HD. Za wydajność odpowiada sześciordzeniowy ukłąd Snapdragon 808. W tym układzie "zatykają" 2 szybkie rdzenie Cortex A57, natomiast do mniej wymagających zadań wykorzystane zostaną wolniejsze 4 rdzenie Cortex A53. Podobnie, jak w Lumii 950 i 950 XL, smartfon ten zaoferuje 3 GB pamięci RAM typu LPDRR3.

Smartfon wyposażono w port USB typu C. Do dyspozycji użytkownika oddano 32 GB przestrzeni masowej. Zawiedzeni nie powinni być miłośnicy mobilnej fotografii - telefon zaoferuje dwie kamery - główną o matrycy 21 MP i tą do selfie - 8 MP.

Co bardzo ważne - w zestawie z telefonem komórkowym Acer daje użytkownikom klawiaturę oraz mysz, które pozwolą na pracę z urządzeniem w trybie Continuum. Trzeba przyznać, że zestaw jest niezwykle bogaty, dużo ciekawszy niż w przypadku topowej Lumii Microsoftu. Wydawać się może, że tak ciekawa zawartość pudełka i świetna specyfikacja techniczna powinny iść w parze z wysoką ceną urządzenia. Cóż, niekoniecznie. Oficjalna prezentacja tego urządzenia na Filipinach pokazała, że kwota jaką przyjdzie nam zapłacić za sprzęt wcale nie wgniecie nas w fotel. 18990 peso filipińskich należy tam zapłacić za pełen zestaw, co w przeliczeniu na złotówki w relacji 1:1 daje nam około 1600 złotych. Jednak bardziej realnym scenariuszem jest dodanie do tej kwoty kilku stówek i przyjmijmy, że w Polsce w najgorszym przypadku za telefon zapłacimy 2500 złotych. Tańszy wariant Lumii 950 kosztuje w Polsce 2799 złotych, a zatem niemal 300 złotych więcej, niż przewidywana, bardzo pesymistyczna cena Acera w Polsce.

I tutaj może się pojawić problem (lub nie) Lumii 950

Wśród użytkowników Windows Phone jest wielu użytkowników przywiązanych do marki Lumia. Jednak czy ta ma tak silne oddziaływanie na rynku, by oprzeć się licznymi zaletami Acera Jade Primo, który w zestawie zapewne okaże się być tańszy, niż flagowiec z Redmond? Z jednej strony może to zagrozić w pewien sposób sytuacji Lumii 950 na rynku. Z drugiej jednak, czy Microsoftowi rzeczywiście tak bardzo zależy na tym, aby najlepiej sprzedawał się akurat ten model? Statystyki sprzedaży zostaną nadgonione modelami z niższej półki i to jest pewne, bo do tej pory mobilny Windows stał przede wszystkim modelami budżetowymi. Jeżeli najpopularniejszym flagowcem będzie Acer, to nic się nie stanie, a ponadto zdywersyfikuje on nieco wybór we flagowcach i podbije sprzedaż. Niektórzy sądzą, że topowe Lumie są zwyczajnie za drogie i to może być dla nich ciekawa alternatywa, o ile nie "przeraża" ich Windows 10 w wersji mobilnej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu