Microsoft

Lumia 940 XL zapowiada się świetnie, ale Microsoft ponownie może "przesadzić" z ceną

Jakub Szczęsny
Lumia 940 XL zapowiada się świetnie, ale Microsoft ponownie może "przesadzić" z ceną
48

Microsoft podjął bardzo radykalne kroki w kwestii smartfonowego biznesu. Jednak jak wspomniałem wcześniej były to kroki bardzo potrzebne. Poprzednia strategia absolutnie się nie sprawdziła. Zarzucono to, co wcześniej uznano za cel Windows Phone na rynku, porzucono ideę zasypywania konsumentów bogaty...

Microsoft podjął bardzo radykalne kroki w kwestii smartfonowego biznesu. Jednak jak wspomniałem wcześniej były to kroki bardzo potrzebne. Poprzednia strategia absolutnie się nie sprawdziła. Zarzucono to, co wcześniej uznano za cel Windows Phone na rynku, porzucono ideę zasypywania konsumentów bogatym portfolio. Niektórzy wieszczą rychły koniec mobilnego Windows i na ile te osoby mają rację przekonamy się w najbliższej przyszłości.

Tymczasem "zaufane" źródło z duńskiej strony poświęconej mobilnemu Windows podaje, iż Lumia 940 XL może się okazać zbyt droga. Co więcej, ten telefon może być droższy nawet niż iPhone 6 (699 dolarów), czy Samsung Galaxy S6 (599 dolarów). Należałem do grona osób, które uważały, że Lumie, szczególnie te topowe wyceniono nazbyt wysoko. Biorąc pod uwagę "sukcesy" platformy na rynku nie należy przesadzać ze startową ceną - należy mieć poważną kartę przetargową w starciu z konkurentami.

Lumia 940 XL ma posiadać ekran o przekątnej 5,7 cala w rozdzielczości QHD. To przełoży się na bardzo wysokie zagęszczenie pikseli na cal (515 ppi). Za pracę urządzenia odpowiadać będzie 64-bitowy, ośmiordzeniowy Snapdragon 810 wespół z 3 GB pamięci RAM oraz 32GB przestrzeni na dane użytkownika. Zarówno w phabletowej odmianie 940, jak i tej "zwykłej" obecna będzie 20-megapikselowa kamera PureView oraz pięciomegapikselowe oczko z przodu. Ponadto, aparaty zostaną doposażone w potrójną lampę LED, co pozwoli robić ujęcia nawet w naprawdę nieciekawych warunkach oświetleniowych.

Obudowa Lumii 940 XL ma zostać wykonana z poliwęglanu, który mimo, iż jest całkiem lubiany przez użytkowników, to jednak przegrywa on "stylowością" z metalem i szkłem zastosowanym w niedawno wydanych flagowcach. Ta wiadomość w kontekście ceny Lumii nieco dziwi - można by było spodziewać się, że ta słuchawka powinna być tańsza od swoich konkurentów.

Zwraca to jednak uwagę na pewien bardzo ważny problem. Lumia 930 na starcie zaczynała z ceną na poziomie 599 dolarów. Co bardzo ważne - jej cena w bardzo krótkim okresie spadła (również z powodu mimo wszystko słabszego zainteresowania konsumentów nowych technologii). Jeżeli Microsoft przesadzi z ceną i nie pokaże czegoś, co zachęci rynek do zaopatrywania się w ten telefon, flagowiec z Windows 10 może mieć poważny problem.

Grafika tytułowa jest jedynie konceptem Lumii 940 - nie jest oficjalnym materiałem Microsoftu

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu