Telekomy

LTE w samolotach? T-Mobile i Inmarsat pracują już nad tym w samolotach Lufthansy

Grzegorz Ułan
LTE w samolotach? T-Mobile i Inmarsat pracują już nad tym w samolotach Lufthansy
Reklama

Na zakończonej właśnie konferencji prasowej T-Mobile, Inmarsat oraz Lufthansa ogłosiły uruchomienie europejskiego systemu dostępu do szybkiego interne...

Na zakończonej właśnie konferencji prasowej T-Mobile, Inmarsat oraz Lufthansa ogłosiły uruchomienie europejskiego systemu dostępu do szybkiego internetu LTE na pokładach samolotów. Wprawdzie osobiście jedyne, co robię podczas lotu to czekanie na lądowanie, ale przy dłuższych podróżach i dla już wprawionych w lotach pasażerów, to może być bardzo przydatna opcja.

Reklama

Za dostęp do internetu satelitarnego odpowiedzialny będzie Inmarsat, którego sieć połączona będzie z nadajnikami naziemnymi LTE od T-Mobile (blisko 300 nowych nadajników rozmieszczonych w całej Europie). Przełączanie pomiędzy nadajnikami satelitarnymi, a naziemnymi będzie w pełni automatyczne, przy czym zasięg tych ostatnich będzie oscylował w granicach 80 kilometrów, podczas gdy konwencjonalny zasięg sieci LTE to maksymalnie 10 kilometrów.



Struktura sieci ma pozwalać na bezproblemowy dostęp do sieci przez pasażerów samolotów i być wystarczająco elastyczna, by radzić sobie z dużymi prędkościami samolotów. Dostęp do nowej sieci LTE będzie obejmować całą Europę w samolotach Lufthansy już w 2016 roku, a w 2017 roku udostępniona zostanie do testów innym przewoźnikom.




Reklama

Wszystko ładnie prezentuje się na slajdach i w ustach przedstawicieli partnerskich firm, pytanie tylko jak to będzie wyglądać w rzeczywistości? Czy dostęp do internetu będzie możliwy dla każdego pasażera, czy może tylko w przedziałach biznesowych? Czy będzie dodatkowo płatny? Możliwe, że w samolotach Lufthansy będzie to udostępnione w cenie biletu, ale z chwilą odstąpienia systemu innym przewoźnikom bez wątpienie musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami. No i najważniejsze pytanie, czy to będzie tak sprawnie działać jak obiecują?


Reklama


Z naszego podwórka mamy doskonały przykład podobnego, tyle że naziemnego przedsięwzięcia T-Mobile i InterCity. Z tym dostępem do sieci w polskich pociągach nie jest tak kolorowo, często wręcz nie jest możliwe komfortowe korzystanie z niego przez pasażerów. Czas pokaże, jak to wszystko zostanie rozwiązane, musimy poczekać z pierwszymi doniesieniami przynajmniej do pierwszego wdrożenia w 2016 roku.


Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama