Telekomy

Komórkomat.pl – Nowa porównywarka ofert polskich operatorów komórkowych. Jest dobrze

Grzegorz Ułan
29

Nazwa tego nowego serwisu od razu sugeruje twórców tego projektu. Tak też jest w rzeczywistości, za Komórkomat.pl stoją twórcy Rankomat.pl. Nie jest to nowy pomysł na polskim rynku. Najpierw pojawił się PanWybierak, który objął jednak całość usług telekomunikacyjnych w Polsce i doczekał się zresztą...

Nazwa tego nowego serwisu od razu sugeruje twórców tego projektu. Tak też jest w rzeczywistości, za Komórkomat.pl stoją twórcy Rankomat.pl. Nie jest to nowy pomysł na polskim rynku. Najpierw pojawił się PanWybierak, który objął jednak całość usług telekomunikacyjnych w Polsce i doczekał się zresztą sporego dofinansowania. Później pojawiła się porównywarka jedynie ofert operatorów komórkowych od Telepolis.

Podstawową wadą tego ostatniego była/jest konieczność podawania swoich danych przy wybraniu opcji zamówienia danej oferty, co skutkowało przynajmniej u mnie prawie natychmiast połączeniem od operatora z ofertą. Co prawda nie jest to nachalne, w tym roku dostałem może ze trzy telefony od tego samego operatora (nigdy nie byłem jego klientem), ale taki fakt ma miejsce. Komórkomat chce być przede wszystkim obiektywną porównywarką bez konieczności podawania jakichkolwiek danych, a jeśli zdecydujemy się na zamówienie danej pozycji, przenoszeni jesteśmy na stronę konkretnej oferty u docelowego operatora.

Sprawdziłem kilka parametrów, które znałem ze swoich zestawień ofert, przygotowywanych dla Was w tym roku, wyszukiwarka bezbłędnie pokazała wszystkie pozycje. Najbardziej zainteresowany byłem ofertami umów krótkoterminowych z miesięcznym okresem wypowiedzenia i te również pokazała wszystkie.

Nie obyło się tu bez błędów przy opisie oferty na internet bez limitu w taryfie lajt mobile, przy takim podejściu większość ofert zmieściłaby się tu w określeniu bez limitu.

Przy wyborze parametrów wyszukiwarki możemy określić długość umowy - pomiędzy bezterminową, a 36-miesięczną z progami co 6 miesięcy. Do tego możemy wybrać oferty z telefonem lub bez, wielkość maksymalnego zobowiązania, liczbę minut czy SMS-ów oraz liczbę potrzebnych GB w miesiącu. Jest też sortowanie ofert według tych samych parametrów.

Szczegóły ofert obejmują dodatkowe opcje dostępne w danej taryfie oraz stan aktualizacji opisanej oferty.

Osobna zakładka informuje nas o wszystkich opłatach na start.

Możemy też wybrać do 4 ofert do porównania. I to jest jak na razie najsłabsza część serwisu, jest nieczytelnie i niepotrzebnie zaprezentowana w wyskakującym okienku. Bardziej efektywnym i przyjaznym dla użytkownika byłoby opcja wyświetlenia na osobnej podstronie, być może udałoby się dzięki temu zawrzeć w nim więcej niż 4 oferty.

Mamy tu też system komentarzy, gdzie możemy ocenić danego operatora, poradniki czy opisy aktualnych promocji. Jest też moduł odpowiedzialny za wyświetlanie najlepszych ofert. Tutaj ciężko jeszcze stwierdzić, na jakiej postawie będą się tu wyświetlać poszczególne oferty. Prawdopodobnie według oceny twórców, bo nie widzę jakiejś opcji oceny przez użytkowników.

Niemniej projekt prezentuje się bardzo obiecująco. Jest parę błędów i niedociągnięć, między innymi w opcji porównania ofert czy sposobie informowania o ofertach bez limitu (ale to jeszcze wersja beta i można to dopracować w ostatecznej wersji, która ma się pojawić w dniu jutrzejszym). Nie trzeba się przy tym mocno naklikać, by wyświetlić interesujące nas oferty w każdej kategorii, czyli abonament, mix, na kartę i oferty dla firm, według prawie wszystkich parametrów. Brakuje mi tylko MMS-ów, ale mam nadzieję, że to niedopatrzenie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu