Technologie

LOTTO Ekstraklasa z najlepiej ocenianą oficjalną aplikacją ligową w Europie

Grzegorz Ułan
LOTTO Ekstraklasa z najlepiej ocenianą oficjalną aplikacją ligową w Europie
7

Dostaliśmy dziś informację od przedstawicieli spółki Ekstraklasa SA z szeregiem ciekawych inwestycji, jakie poczynili przez ostatnie dwa lata.

Oczywiście, żeby nie było, że to nie ten blog, były to inwestycje w projekty technologiczne - w kwocie ponad 30 mln zł, dzięki czemu LOTTO Ekstraklasa może ustawić się teraz spokojnie, w jednym rzędzie obok takich potentatów ligowych, z równie zaawansowanymi technologiami, jak Niemcy, Francja czy Hiszpania.

4K Ultra HD HDR w meczach LOTTO Ekstraklasa

Co to za inwestycje? Oczywiście nie wypada zacząć inaczej niż od wdrożenia technologii 4K Ultra HD HDR w zeszłym roku. Dzięki temu mecze naszej Ekstraklasy transmitowane są w najwyższej światowej jakości, podobnie jak w Premier League, Bundeslidze, LaLiga Santander czy szwajcarskiej Football League.

W naszej lidze transmisje meczów odbywają się przy wykorzystaniu 19 kamer Grass Valley, w tym 2 Super Slow Motion i 1 Ultra Slow Motion oraz systemu powtórkowego EVS VIA. Na razie wygląda to skromnie, bo w każdej kolejce pokazywanych jest do 3 meczów w tym najwyższym standardzie, ale już od następnego sezonu 2019/2020 dostępnych będzie 100 spotkań transmitowanych w tej technologii.

Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasa SA.:

To wdrożenie jednoznacznie plasuje nas wśród najbardziej zaawansowanych technologicznie lig piłkarskich w Europie. Realizujemy takie projekty jednak nie dla prestiżu, ale by móc oferować jeszcze lepszej jakości produkt. Dzięki transmisji w jakości 4K Ultra HD możemy dostarczać sygnał o większej niż dotychczas jasności i gradacji odcieni, co zwiększa wrażenie realizmu oglądanych scen. Stanowi to wartość dodaną dla kibiców, ale jednocześnie istotnie wzmacnia naszą pozycję jako oferującego prawa do rozgrywek stacjom telewizyjnym. W rezultacie, możemy uzyskiwać dużo wyższe przychody z tytułu praw mediowych. Wdrożenie tej technologii w lidze miało znaczący wpływ na rekordowy wzrost przychodów z tytułu praw do transmisji i wynegocjowanie kontraktu o wartości 500 mln zł za kolejne dwa sezony, dzięki czemu będziemy mogli zapewnić znacznie wyższe środki dla klubów.

Aplikacja mobilna na Androida LOTTO Ekstraklasa

Kolejną (wcześniejszą) inwestycją, była aplikacja mobilna Ekstraklasa, której nowa wersja ukazała się pod koniec 2017 roku, a jej wykonanie i rozwiązania w niej zastosowane docenili sami użytkownicy, wystawiając jej najwyższą w Europie ocenę 4,5/5, dzięki temu nasza wyprzedziła te należące do Premier League, Bundesliga, Serie A czy Ligue 1.

Użytkownicy aplikacji mają możliwość komentowania podczas meczów, tego co sie dzieje na boisku, oceniania gry piłkarzy czy zapoznania się ze statystykami meczu na żywo. Nie brakuje też możliwości obejrzenia powtórek bramek z poprzednich sezonów czy innych materiałów archiwalnych.

Tak wysoka ocena naszej aplikacji przez użytkowników to w dużej mierze efekt wyjątkowych funkcjonalności. Obok sfery społecznościowej, którą wciąż chcemy rozwijać i zachęcać do jeszcze większego zaangażowania, będziemy też od przyszłego sezonu emitować w tym narzędziu coraz bardziej atrakcyjne materiały wideo, a także tzw. near live clips. W rezultacie, w naszej aplikacji będzie można oglądać choćby powtórki z bramek krótko po ich strzeleniu. Nasza aplikacja będzie też dla nas bazą do rozwoju w najbliższych latach technologii OTT w naszym kraju. Dzięki współpracy z dailymotion kibice przebywający poza granicami kraju już teraz mogą oglądać mecze na żywo w naszej aplikacji. To rzeczywiście innowacyjny projekt w skali europejskiej. Zarządzający ligami w innych krajach podpytują nas o zastosowane rozwiązania i chcieliby wdrożyć u siebie
podobne funkcjonalności.

System trackingu – TRACAB w klubach LOTTO Ekstraklasy

Ostatnią z nowinek technologicznych, którą wymieniają był system trackingu – TRACAB™, który został zainstalowany w zeszłym roku na wszystkich stadionach klubów grających w Ekstraklasie. System ten pozwala na śledzenie piłki na boisku, no i zawodników, a dzięki późniejszej analizie ich zachowań, pozwala dokonywać skuteczniejszych zmian szkoleniowych i taktycznych.

Wszystko naprawdę ciekawie brzmi, mam nadzieję jednak, że te inwestycje i zmiany technologiczne w najwyższej klasie rozgrywek piłkarskich w Polsce, przyniosą też wymierne rezultaty w postaci lepszej gry na europejskich arenach i zobaczymy w końcu przedstawiciela naszego kraju, przynajmniej w takim ćwierćfinale Ligi Mistrzów.

Źródło: Ekstraklasa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu