Polska

Rusza Loteria Narodowego Programu Szczepień. Jak się zapisać i co jest do wygrania?

Grzegorz Ułan
Rusza Loteria Narodowego Programu Szczepień. Jak się zapisać i co jest do wygrania?
21

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, rząd postanowił uruchomić loterię z nagrodami dla tych, którzy już się zaszczepili przeciwko COVID-19, a przede wszystkim po to, by zachęcić jeszcze tych niezdecydowanych. Tak więc, Loteria Narodowego Programu Szczepień rusza już dziś.

Loteria Narodowego Programu Szczepień uruchomiona została we współpracy z Totalizatorem Sportowym, a sfinansowana będzie przez spółki skarbu państwa.

W loterii może wziąć udział każdy pełnoletni obywatel, który ma udokumentowane pełne szczepienie, a więc jest po drugiej dawce szczepionki lub zaszczepił się jednozdawkowym preparatem J&J. Czas na rejestrację w loterii upływa 30 września tego roku.

Jak zarejestrować się w Loterii Narodowego Programu Szczepień

Rejestrację w loterii można przeprowadzić na dwa sposoby - dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 989 lub online na stronie pacjent.gov.pl.

Do rejestracji na stronie będziemy potrzebowali rzecz jasna Profilu Zaufanego, po zalogowaniu przy jego użyciu wystarczy podać swój numer telefonu (na który ma przyjść informacja o ewentualnej nagrodzie) i zaakceptować regulamin loterii oraz udzielić zgody na przetwarzanie danych.

Lista nagród w Loterii Narodowego Programu Szczepień

W codziennym losowaniu do wygrania będą nagrody pieniężne - 200 zł i 500 zł:

  • 13 000 x 500zł (500 zł dla co 2000 osoby)
  • 39 000 x 200zł (200 zł dla co 500 osoby)

Tutaj pula nagród wynosi łącznie 14 mln zł.

Dodatkowo, co tydzień przyznawanych będzie 60 nagród pieniężnych po 50 tys. zł oraz 720 hulajnóg:

  • 60 x 50 000zł (500 zł dla co 2000 osoby)
  • 720 x hulajnoga elektryczna Segway

Z kolei, raz w miesiącu rozlosowane ma być 6 nagród pieniężnych po 100 tys. zł oraz 6 samochodów:

  • 6 x 100 000zł
  • 6 x Toyota Corolla

Natomiast finałowe losowanie odbędzie się 6 października, w którym to do wygrania będą dwie nagrody pieniężne w wysokości 1 mln zł oraz 2 samochody:

  • 2 x 1 000 000 zł
  • 2 x Toyota C-HR

Narodowy Program Szczepień - liczby i uprawnienia zaszczepionych

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce wykonano już 27 mln szczepień - z czego 16 mln jest po szczepieniu jedną dawką, a 11 mln osób przeszło już pełne szczepienie. Każdy w pełni zaszczepiony obywatel otrzymuje Unijny Certyfikat Covid, który można pobrać w aplikacji mObywatel oraz w mojeIKP. Dodatkowo istnieje możliwość jego wyświetlenia i wydrukowania na stronie Internetowego Konta Pacjenta.

Unijny Certyfikat Covid pobrało już 5,2 mln osób w Polsce, od dziś będzie on honorowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej przy przekraczaniu granic. Certyfikat szczepienia może też być potrzebny w wielu krajach UE, na przykład przy wejściu do restauracji, kina czy dyskoteki.

W Polsce z kolei, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, koniecznym może być jego okazywanie na różnych wydarzeniach, na których obowiązują limity osób mogących w nich uczestniczyć, do których nie są zaliczane osoby zaszczepione.

W tej sytuacji, tylko gdy zainteresowana osoba wyrazi zgodę na przedłożenie informacji o zaszczepieniu, pozyskanie takich informacji może zostać uznane za uprawnione - spełniona bowiem będzie przesłanka, o której mowa w art. 9 ust. 2 lit. a RODO. Co istotne, zachowane muszą być przy tym warunki pozyskania zgody określone w art. 4 pkt 11 i art. 7 RODO. Oznacza to, że zgoda musi być dobrowolna, świadoma, konkretna – wyrażona w formie jednoznacznego okazania woli i możliwa do odwołania w każdym czasie.

Należy przy tym pamiętać również o tym, by nadmiarowo nie ingerować w prywatność osoby - np. poprzez utrwalanie okazanych dokumentów czy też zebranych oświadczeń woli. Brak jest bowiem przesłanek także do dalszego przechowywania informacji o zaszczepieniu po zweryfikowaniu informacji.

Zatem gdy osoba, której dane dotyczą, zdecyduje się na dobrowolne okazanie certyfikatu szczepienia, to wystarczające jest, że administrator się z nim zapozna i wpuści tę osobę poza limitem. Nie może zaś tej informacji dalej przechowywać.

Zgodnie z powyższymi zaleceniami UODO, okazanie certyfikatu szczepienia w takim przypadku musi być dobrowolne dla jego posiadacza, organizator wydarzenia nie ma uprawnień do tego, by go od nas żądać. Dodatkowo nie może go w żaden sposób utrwalać i przetwarzać dalej informacji o zaczepieniu po jej weryfikacji.

Aktualizacja

Ostrzeżenie przed potencjalnym zagrożeniem związanym z loterią szczepionkową - Na loterii szczepionkowej obłowić się mogą też scamerzy. Uważajcie i ostrzegajcie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu