Płatności i bankowość

Limit transakcji bez PIN-u 100 zł za mały? 70% transakcji kartą w Polsce nie przekracza tej kwoty

Grzegorz Ułan
9

Mija rok od podniesienia limitu transakcji kartowych bez konieczności podawania PIN-u z 50 zł do 100 zł. To wystarczający limit dla nas? Według danych udostępnionych przez Mastercard okazuje się, że w zdecydowanej większości tak.

Początkowo limit transakcji kartowych miał zostać zwiększony do 100 zł w wakacje ubiegłego roku, jednak z uwagi na wybuch pandemii proces wdrożenia udało się przyspieszyć i już od połowy marca 2020 roku nie musimy potwierdzać transakcji powyżej kwoty 50 zł do 100 zł PIN-em.

Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe:

Rok po podwyższeniu limitu transakcji zbliżeniowych bez PIN nasze dane pokazują, że ta zmiana była bardzo potrzebna. Polscy konsumenci w czasie pandemii chętniej płacą bezgotówkowo, a szczególnie zbliżeniowo, co jest już możliwe we wszystkich terminalach w naszym kraju. W badaniach Polacy deklarują, że nadal będą płacić w ten sposób, także po ustaniu pandemii. Płatności zbliżeniowe są przez nich postrzegane jako wygodne, bezpieczne i bardziej higieniczne.

MasterCard | Image Library

Według danych Mastercard, dzięki zwiększeniu limitu łączna liczba transakcji kartowych, przy których nie trzeba ich potwierdzać dodatkowo PIN-em wyniosła 70%. Dzieląc to na wcześniejszy próg, obecnie liczba transakcji do 50 zł to ok. 40% spośród wszystkich transakcji kartami debetowymi, a pomiędzy 50,01 zł a 100 zł - 30%.

Nie ma to oczywiście przełożenia 1:1, ale według badania Związku Banków Polskich przeprowadzonego w październiku ubiegłego roku odsetek rodaków, którym wystarcza taki limit mniej więcej pokrywa się z danymi Mastercard co do liczby transakcji do 100 zł. Wówczas zadowolonych z tego limitu było 62% Polaków, a 1/4 wolałaby aby został podniesiony do 200 zł.

Decyduje jednak większość, 100 zł to wystarczający limit, pokrywający się z większością transakcji kartowych. Ciekawostką jest jednak fakt, iż w ostatnim roku tylko o 12% zmalała liczba transakcji kartowych potwierdzanych PIN-em. Dysproporcja ta może wynikać z faktu, że zgodnie z przepisami, mimo zakupów do 100 zł okresowo i tak musimy wklepywać w terminalu swój PIN.

W jakich przypadkach? Może się tak zdarzyć, że dla bezpieczeństwa płatności banki zweryfikują w ten sposób co szóstą z kolei transakcję zbliżeniową niskokwotową (poniżej 100 zł), albo gdy łączna wartość kolejnych transakcji bez PIN osiągnie maksymalnie 150 euro.

Warto tu też przypomnieć, iż w związku z dyrektywą unijną PSD2 w przypadku kradzieży lub zgubienia karty, pod warunkiem - że zgłosimy ten fakt w ciągu 24 godzin, odpowiadamy za nieautoryzowane transakcje taką kartą tylko do kwoty 50 euro, czyli około 230 zł.

Źródło: Mastercard.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu