Płatności i bankowość

Karta wpłatnicza - wygodniejsze i tańsze przyjmowanie płatności bez terminala płatniczego

Grzegorz Ułan
Karta wpłatnicza - wygodniejsze i tańsze przyjmowanie płatności bez terminala płatniczego
19

Pierwsze informacje o wprowadzeniu nowego rozwiązania na polskim rynku w postaci karty wpłatniczej, przekazywaliśmy Wam pod koniec listopada zeszłego roku. Wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze jak to rozwiązanie ma działać i co najważniejsze, ile będzie kosztować.

Karta wpłatnicza miała być udostępniona wszystkim chętnym przez serwis zrzutka.pl w I kwartale 2021 roku, dochowali terminu - od kilku dni można już zamawiać ją na stronie serwisu.

Tomasz Chołast, współzałożyciel zrzutka.pl:

W ciągu ostatnich kilku miesięcy pandemii, w Polsce nie doszło do milionów takich transakcji, wynika z naszych estymacji. A przecież ten problem dotyka ludzi na całym świecie. Chcąc zaspokoić potrzeby tak wielu osób i mikro firm, postanowiliśmy przetestować naszą autorską ideę karty wpłatniczej. Z przyjemnością mogę poinformować, że właśnie zakończyliśmy fazę testów tej unikatowej karty. W efekcie pozytywnych wyników, już w pierwszym kwartale 2021 roku, zaoferujemy wszystkim zainteresowanym pierwszą na świecie kartę wpłatniczą.

Karta wpłatnicza - po co, na co mi to?

Karta wpłatnicza z powodzeniem może zastąpić konieczność posiadania terminala płatniczego przez osoby prowadzące jednoosobową działalności handlową, a wykonującą drobne usługi (wydawca karty Zrzutka.pl posiada licencję Krajowej Instytucji Płatniczej wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego - KNF). Na przykład korepetytorzy, fizjoterapeuci, trenerzy personalni, ale także kelnerzy czy „złote rączki”. To też świetne rozwiązanie do dzielenia rachunków wśród znajomych.

Jak działa karta wpłatnicza?

Karta wpłatnicza do złudzenia przypomina zwykłą kartę płatniczą, z tą różnicą, że możemy nią tylko przyjmować płatności. Powiązana ona jest z naszym kontem na zrzutka.pl, na które wpływają środki z płatności, które nią przyjęliśmy - wpłaty księgują się w czasie około minuty od ich zlecenia przez wpłacającego.

Wpłacającemu po zbliżeniu smartfona (z włączonym NFC) do karty wpłatniczej wyświetla się na ekranie formatka wpłaty. Po wypełnieniu niezbędnych danych - kwoty przelewu i wybraniu formy płatności z bramki płatniczej, na przykład BLIK, realizujemy płatność w kilka sekund.

Karta wpłatnicza działa jak mini-terminal - wystarczy przyłożyć do niej telefon, aby na jego ekranie pojawił się wybór dogodnej metody płatności (m.in. BLIK). Ważne - telefon musi mieć włączoną funkcję NFC (jeśli ta opcja jest niedostępna, to wystarczy nakierować aparat telefonu na kod QR) z karty.

Co w przypadku, gdy nie posiadamy smartfona z funkcją NFC? Na tyle karty wpłatniczej umieszczony jest też kod QR, który wystarczy zeskanować, by również skorzystać z takiej samej formy przekazania płatności, jak przy użyciu funkcji zbliżeniowej.

Ile kosztuje karta wpłatnicza

Na koniec najważniejsza informacja - ile to wszystko kosztuje? Przyjmowanie wpłat jest zupełnie darmowe i bezprowizyjne. Na początku opłacamy samą kartę i koszt jej wysyłki w wysokości 29,94 zł. Pierwsze pół roku korzystania z karty wpłatniczej jest wliczone w ten koszt, a od siódmego miesiąca subskrypcja miesięczna kosztuje tylko 4,99 zł.

Co ważne, w każdym momencie możemy zrezygnować z subskrypcji, wybierając odpowiednią opcję na naszym koncie na stronie zrzutka.pl. Można też zwyczajnie wypłacić wcześniej zgromadzone środki na swoje konto bankowe i przy próbie nieudanego pobrania kwoty 4,99 zł, nasze konto zostanie automatyczne dezaktywowane, aż do chwili ponownej jego aktywacji.

Jak dla mnie bardzo fajne rozwiązanie, tańsze i wygodniejsze niż zaopatrywanie się w terminal płatniczy. Początkowo jednak może być problem z nieufnością, co do takiego rozwiązania ze strony wpłacających. Myślę jednak, iż z chwilą jego upowszechnienia stanie się to szybko rozpoznawalną i akceptowalna formą realizacji płatności.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu