Niezgrani

Liberté, égalité, fraternité

Grzegorz Marczak
Liberté, égalité, fraternité
4

Premiera Assassin’s Creed Unity jest tuż za rogiem, wspina się po neo-klasycznych zabudowaniach by na koniec skoczyć i zapikować w stóg siana. Tak jak w poprzednich odsłonach znaczące dla tego tytułu jest wykorzystanie tła historycznego. Przyjrzyjmy się zatem czym był Paryż w 1789 roku i czego możem...

Premiera Assassin’s Creed Unity jest tuż za rogiem, wspina się po neo-klasycznych zabudowaniach by na koniec skoczyć i zapikować w stóg siana. Tak jak w poprzednich odsłonach znaczące dla tego tytułu jest wykorzystanie tła historycznego. Przyjrzyjmy się zatem czym był Paryż w 1789 roku i czego możemy się spodziewać 13 listopada. Tym bardziej, że rewolucja francuska to nie tylko Marsylianka, ale krwawy i mroczny okres dziejów trójkolorowych.

Autorem wpisu jest Norbert Sypniewski.

Afera naszyjnikowa

Przygody Arno mają rozgrywać się w trakcie rewolucji francuskiej, której genezę świetnie obrazuje wywołany w latach 80 XVIII wieku skandal. I to jeden z najgłośniejszych w historii. Francja była wówczas światową potęgą, najludniejszym krajem europejskim, monarchią z rozwiniętym handlem i przemysłem. Jednocześnie pogłębiały się dysproporcje społeczne. Całe bogactwo dzierżyło duchowieństwo, szlachta i królewska świta, które rozrzucało je na prawo i lewo. Szczególnie ci ostatni bowiem utrzymanie konsumpcji Wersalu w niektórych latach kosztowało nawet 25% przychodu całego państwa.

Afera jest powiązana z, jakby inaczej, Marią Antonią Austriaczką - prototypową celebrytką z europejskich dworów. Zeswatana z nieśmiałym królem Francji Ludwikiem XVI, kojarzona była z balów, hazardu, rozrzutności i biseksualnych romansów. Główną sprawczynią przekrętu była natomiast niejaka Jeanne de Valois-Saint-Rémy ze starej i znanej rodziny Valois. Kobieta usilnie ale i bezskutecznie próbowała wedrzeć się w łaski królowej. Chciała bowiem wieść dostatnie życie i obracać się w kręgach arystokracji. W końcu znalazła okazję. Omamiła dwóch mężczyzn (Kardynała de Rohan i jubilera Charles Bohmera), dodała naszyjnik i tak uszyła intrygę.

Naszyjnik. 2800 karatów. Pół kilo diamentów. Dzisiejsze 100 milionów dolarów. Ponad milion ludzkich istnień. Maria przymierzała go, ale o dziwo zasugerowała mężowi, żeby – „bez względu na piękno naszyjnika” – wzmocnił za te pieniądze flotę. Tymczasem Joanna okłamała kardynała, mówiąc mu, że królowa chce kupić tę biżuterię sama, po kryjomu. De Rohan, któremu również zależało na względach królowej, pozyskał świecidełko i wręczył intrygantce. Królowa nigdy nie zobaczyła naszyjnika a Joanna przekazała go mężowi, by ten sprzedał go w Londynie.

Wszystko wydało się kiedy jubiler przybył do zamku domagając się zapłaty, przy okazji dzierżąc w ręku sfałszowane przez Joannę listy, w których królowa miała wyrażać zainteresowanie błyskotką. Kardynał został aresztowany i przesłuchany. Maria Antonina chciała publicznie oczyścić swoje już i tak niezbyt popularne imię i para królewska zamiast zatuszować sprawę, zarządziła śledztwo i publiczny proces w paryskim parlamencie. Sprawa zrobiła się głośna na całą Francję, która żyła nią miesiącami. To tylko pogarszało nastroje obywateli. Zobaczyli afery, romanse, intrygi, rozpustną królową i milionowe wisiorki. Głód paryskich ulic zapijano winem po czym ostentacyjnie bekano.

Po tym jak kardynał został uniewinniony, Antonina coraz bardziej stawała się symbolem skandalu i osłabiała pozycję króla. Były to idealne proporcje dla przeciwników reżimu. Gdzieś powoli początek brała rewolucja, a nawet Rewolucja. Ubisoft w kilku trailerach zasugerował jakoby chciał nam nieco uszczknąć detali z życia dworskiego. Czy dotkną tematu ówczesnej degrengolady klas wyższych?

Wolność wiodąca lud na barykady

99 procent ludności Francji musiała płacić podatki. Pozostali czyli dostojeństwo niekoniecznie (ta proporcja brzmi znajomo ?). Chłopi byli wyzyskiwani do granic możliwości. Zanim jednak wybuchła rewolucja Francuzi wpadli w poważne długi fundując inną – amerykańską. W końcu król Ludwik wyczerpał królewskie skarbce i opodatkowano również najbogatszych. Nikt nie zajął się słabymi uprawami zboża, panowały susze, bydło chorowało, a ceny chleba drastycznie wzrosły. To wtedy królowa Maria Antonina, kiedy usłyszała o deficycie pieczywa, miała wypowiedzieć słynne słowa: „Zatem jedzcie ciastka”. O królowej krążyło wiele plotek, ale obrazuje to mniej więcej jak głęboko w poważaniu monarchowie mieli swoich poddanych.

Obywatele zaczęli domagać się większej władzy. Prominenci ani myśleli rezygnować z przywilejów i kiedy rozmowy stanęły w martwym punkcie deputowani stanu trzeciego stworzyli Zgromadzenie Narodowe. Le serment du Jeu de paume czyli przysięga w sali do gry w piłkę zobowiązywała zebranych do walki o reformy.

Po kilku zamieszkach ludzie dostrzegli, że mogą postawić się monarszej tyranii. Plotki jakoby do tłumienia rozruchów przygotowywano udział militarny, sprawiły, że lud rankiem 14 lipca pod pretekstem zabezpieczenia broni, pojawił się pod Bastylią. Buntownicy wdarli się do środka. Nabijanie na pal odciętych głów, które możemy zobaczyć w zwiastunach gry, najpierw miało miejsce dokładnie wtedy, gdy rewolucjoniści pozbawili łbów więziennych strażników. Szturm miał wymiar symboliczny, rozprzestrzenił rebelię na cały kraj i uważany jest za początek rewolucji francuskiej (to wtedy powstało tricolores). Konstrukcja tej fortyfikacji, daje widoki na efektowną misję w nowym Assassin’s Creed.

Doktor Joseph-Ignace Guillotin

4 sierpnia pod nos króla Ludwika podłożono do podpisania Deklarację Praw Czlowieka i Obywatela. Oświeceniowcy, wzorem cywilizowanych krajów jak Polska, z czasem stworzyli również konstytucję, ale to wszystko rodziło się w bólach i wieloletnich sporach między rewolucjonistami. Jednak najbardziej nurtuje mnie to czy odpowiedzialny za grę Ubisoft Montreal ugryzie mroczną stronę francuskiej rewolucji. Bowiem od Wielkiej Trwogi do Wielkiego Terroru krew broczyła ze ściętych głów i zalewała ulice. Nie wystarczą, pokazane już na trailerach gilotyny (których nota bene doktor Guillotin nie skonstruował), aby poruszyć ten temat. Wydaje się, że francuski developer ma do opowiedzenia historię o swojej ziemi, w czasie gdy do tej pory opowiadał o innych. A jak zdążyliśmy zauważyć z weryfikacją własnej historii bywa różnie.

Niestabilna Francja zaczęła prowadzić wojny z sąsiadami. Na ich niepowodzeniu skorzystali jakobini (klub polityczny) z Robespierrem na czele i przejęli władzę. Przez trzynaście miesięcy ferowano wyroki, dekapitując na lewo i prawo przeciwników politycznych, w tym, ku uciesze tłumu, Ludwika XVI - likiwdując tym samym monarchię. W czasie Wielkiego Terroru ścięto ponad 17000 głów, a niezliczona ilość ludzi ginęła bez wyroków w więzieniach. W czasie masakr wrześniowych bestialsko mordowano osadzonych. Przyjaciółka królowej Antoniny, księżna Lamballe została brutalnie zamordowana przez tłum. Jej odciętą głowę osadzono na pice, tak jak jej rozpłatane ciało i pokazowo wędrowano z nimi po Paryżu. Tego typu historii rewolucja kryje mnóstwo. Z kolei po następnym przewrocie, w trakcie Białego Terroru, ścigano i ścinano jakobinów. Wykonano tyle dekapitacji, że gilotyna stała się symbolem równości – ginęli pod nią wszyscy, od króla przez księży po najuboższych obywateli (szacunki mówią nawet o 40 000 ofiar gilotyny w trakcie rewolucji). Wszystko to nie miało nic wspólnego z równością i wolnością, o które zabiegano kilka lat wcześniej. To była rewolucyjna wersja sprawiedliwości egzekwowanej przez tłum w amoku. Tymże jest też ten okres – obrazem możliwości szalonej tłuszczy, jej samosądów i linczów. Jeżeli Ubisoft postanowi się z tym zmierzyć możemy dostać komentarz od najbardziej z zainteresowanych nacji. Potencjał fabularny pewnie tkwił w każdym z poprzednich Assassynów, jego wykorzystanie bywało różne, ale tym razem liczę na dobrą historię wprost ze źródeł.

Creme de la creme

A o to lista ważnych dla wydarzeń w Unity osobistości, zarówno tych znanych już z trailerów jak i tych, które być może się pojawią.

Napoleon Bonaparte

Po głośnych zwycięstwach na froncie, Napoleon powrócił do kraju i za przeważnie udane kampanie otrzymał od Dyrektoriatu władzę na wojskiem. Sprytnie to wykorzystał i obalił skorumpowany rząd, ustanowił Konsulat po czym ogłosił się Pierwszym Konsulem Republiki Francuskiej. Miał rozmach jak na 169 cm, więc przemianował to później na cesarza. Przez historyków określany mianem kameleona i manipulatora, ponieważ potrafił dostosować się do otaczających go ludzi, tak by widzieli w nim to co chciał żeby zobaczyli. Jawi się jako postać pełna sprzeczności. Potrafił być niezwykle charyzmatyczny i lubiany a jednocześnie nieczuły na ludzką krzywdę (co akurat nie jest niczym szokującym wobec ówczesnych standardów ). Był sprytny i inteligentny. Miłośnik tabaki i kobiet.

Maximilien de Robespiere

Czołowa postać pierwszych lat rewolucji. Tak uczciwy, że otrzymał przydomek „Nieprzekupny”. Pozostawił po sobie obraz krwawego fanatyka, tyrana. W akcie desperacji, przed publiczną egzekucją miał strzelić sobie nieudolnie w twarz, dziurawiąc przy tym żuchwę. Zginął pod gilotyną, jak wszyscy.

Donatien-Alphonse-François de Sade

Pisarz, filozof, arystokrata. Twórca sadyzmu. Dziwkarz. Bardzo poczytny twórca ale bywał aresztowany za swoje dzieła. Dużą część swego życia spędził w więzieniu bądź na wygnaniu. Był zamknięty w Bastylii skąd krzyczał z okna do rewolucyjnego tłumu: „ Na pomoc mordują więźniów”. Dwukrotnie uniknął kary śmierci. Opisał wszystkie możliwe wynaturzenia seksualne, wyprzedzając swoje czasy wiedzą na ten temat. „Rozkosz nie uznaje żadnych kajdan; jest największa, gdy zrywa je wszystkie.”

Ludwik XVI

Trafił na trudny okres do wykonywania swojego zawodu. Ostatni król Francji, który otrzymał po dziadku ogromny dług Francji. Symbol starych rządów. Podobno był szczery i miał dobre zamiary ale wprowadzenie reform go przerosło. Konserwatysta. Bardzo nieśmiały. Często postrzegany jako prostaczek otoczony świtą, krótkowzroczny, bezmyślny i odizolowany od świata.

Maria Antonina

Krążyło o niej wiele plotek, ale podobno była urocza i uważała, że zasady dworu są sztywniackie. Imprezowiczka i jednocześnie świetna matka. Hedonistka. Podobno kazała swoim dzieciom oddać ich prezenty gwiazdkowe ubogim, żeby rozbudzić w nich współczucie na krzywdę innych i pokazać im świat inny niż ten, w którym żyją. Nie poświęcała się jednak nadmiernie dla swoich poddanych.

Własny ogon

Absurdalny rozlew krwi w trakcie rewolucji francuskiej doprowadził do usankcjonowania terroru w państwie. Powróci on później podczas rewolucji bolszewickiej i innych przewrotów na świecie, ale to ten francuski był jednym z pierwszych zrywów obywatelskich na taką skalę. Przyniósł wiele korzyści (kodeksy, prawa, obalenie monarchii absolutnej i jej rozpasania, wolność słowa) ale to również trudna opowieść (mnóstwo bezsensownych i brutalnych śmierci, powrót do jednego władcy). Rodził się wtedy także kapitalizm. Ubisoft może to wykorzystać jako komentarz czasów dzisiejszych. Albo kolejny raz zmierzyć się z tematem jako dzisiejsi francuzi – spadkobiercy tej burzliwej historii. Przekonamy się już za momencik.

Filmy, które pomogą Ci wejść w buty Arno:

  • Noc w Varennes
  • Danton
  • Zatrute pióro
  • Maria Antonina
  • Jefferson w Paryżu

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu