Filmy

Najlepsze filmy o społeczności LGBT+

Weronika Makuch
Najlepsze filmy o społeczności LGBT+
Reklama

Z roku na rok powstaje coraz więcej filmów o tematyce LGBT. Przedstawiamy zestawienie tych najlepszych.

Filmy LGBT+ już dawno przestały być niszowe. Zbierają coraz to większą publiczność, zdobywają nominacje do Oscarów i stają się kasowymi sukcesami. Kinomaniakom pozostaje się tylko cieszyć, że otrzymują nowe, świetne produkcje. Od dawna bowiem kino LGBT+ nie jest rozpatrywane wyłącznie w kontekście kontrowersji. Jak jednak przy każdej innej tematyce, filmów jest cała masa i nie wszystkie są warte uwagi. Przedstawiam wam subiektywny ranking, na którym znalazły się najlepsze filmy LGBT+, jakie miałam okazję zobaczyć.

Reklama

Carol

Film LGBT+, który zdobył 19 nagród i 57 nominacji (w tym 6 do Oscarów)? Carol. Produkcja opowiada o miłości zwykłej pracowniczki sklepu do starszej, bogatszej i zamężnej kobiety. Na szczególną uwagę zasługują kreacje pierwszoplanowych aktorek. Cate Blanchett i Rooney Mara zaprezentowały się z najlepszej możliwiej strony, dając fenomenalny popis swoich talentów. Historia jest piękna oraz wzruszająca. Film udowodnił, że kino LGBT+ zasługuje na zaszczytne miejsce wśród mainstreamu.

Moje własne Idaho

Lata 90. to bardzo specyficzny okres w historii ludzkości. Inaczej patrzyło się wtedy na świat. Film opowiada związku dwóch mężczyzn - narkoleptyka, Mike'a i prostytuującego się Scotta. Kino LGBT+ nigdy nie bało się kontrowersyjnych tematów i wiele razy udowadniało, że potrafi na ich podstawie stworzyć dzieła sztuki. Moje własne Idaho do dziś uważane jest za jedno z majstersztyków wśród filmów o tematyce LGBT+. Produkcja z niczego nie kpi, nie traktuje niczego z pogardą. To jedno z tych dzieł, które spokojnie mogłoby ukazać się nawet dzisiaj, a pamiętajmy, że homofobia jest jedną z łatek często przyklejanych hitom z tamtych lat.

Płynące wieżowce

Istnieją również polskie filmy LGBT+. Ta tematyka nie rozwinęła się jeszcze w naszym kraju bardzo mocno, ale wchodzi na salony coraz śmielej. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na Płynące wieżowce. Fabuła filmu opowiada o miłości dwóch mężczyzn. Kuba, zanim poznał Michała, wiódł spokojne życie, ciesząc się związkiem z Sylwią. Rosnące między chłopakami uczucie wywraca ich życia do góry nogami. Film dostępny jest na Netfliksie, więc żaden abonent nie wykręci się brakiem czasu. Możliwości platformy pozwalają nawet obejrzeć film na telefonie. Umilcie sobie najbliższą podróż pociągiem.

Tamte dni, tamte noce

Od niedawna Tamte dni, tamte noce funkcjonują jako swego rodzaju symbol filmów o tematyce LGBT+. O tej produkcji słyszał niemal każdy. To film spokojny, bardzo romantyczny, utkany w sposób wręcz literacki. Nie znajdziemy tu wielkich sensacji ani wybuchów. Dramaturgia zbudowana została z pomocą gier spojrzeń i ciał oraz rosnącego między nimi napięcia. Lojalnie ostrzegam, to smutna historia. Filmy o tematyce LGBT+ nie zawsze są kolorowe i radosne, jak mogłoby się wydawać. Zakończenie potrafi wpłynąć na te nawet najtwardsze serca.

Dziewczęta w mundurkach

To zdecydowanie najstarszy film w całym zestawieniu. Jak widać, kino LGBT+ miało się dobrze nawet na początku lat 30. Ta niemiecka produkcja opowiada o szkole z internatem. Nastoletnia Manuela, która zaczęła do niej uczęszczać, z czasem zakochuje się w jednej ze swoich nauczycielek. Oglądanie Dziewcząt w mundurkach przez wiele lat było zakazane zarówno w Niemczech, jak i w USA. Dopiero za sprawą Eleanor Roosevelt zniesiono cenzurę. Produkcję warto obejrzeć, aby wiedzieć, jak kiedyś wyglądały filmy LGBT+. Przez lata bardzo dużo się zmieniło i dziś w Europie nie byłoby szans na cenzurę tak niewinnego dzieła.

Paryż płonie

Ciekawią was klimaty bali z Harlemu i Bronxu? Chcielibyście obejrzeć film, który w niezwykły sposób opowiada o konkursach i humorze transwestytów? Żaden film LGBT+ nie przedstawi tego wszystkiego lepiej niż Paryż płonie. Produkcja ma już swoje lata, ale nie przestała bawić i zachwycać. Bohaterów, występujących w filmie, nie sposób nie pokochać. Miłość i ciepło wręcz biją z ekranu. Film wywołuje szeroki uśmiech i przez długi czas nie pozwala o sobie zapomnieć.

120 uderzeń serca

Filmy LGBT+ to nie tylko piękne opowieści o miłości. Wśród niech pojawiają się również produkcje mówiące o wykluczeniu, nietolerancji i cierpieniu. 120 uderzeń serca opowiada o organizacji zrzeszającej osoby zarażone wirusem HIV, walczącej ze zmową milczenia rządu i organizacji farmaceutycznych. Wczesne lata 90. nie były beztroskim i radosnym okresem dla zarażonych. Epidemia AIDS zbierała żniwa również we Francji. Aktywiści, o których opowiada film, starają się zwrócić uwagę rządu na ten problem. Kino LGBT+ musi być czasem również gorzkie oraz szczere do bólu. Obejrzyjcie ten film, jeśli tylko jesteście ciekawi, jak wiele można zdziałać, chcąc pomóc swoim bliskim.

Reklama

Piękny kraj

Johnny to rolnik z Yorkshire. Swoje frustracje rozładowuje przez przypadkowy seks i alkohol. Nigdy nie pomyślałby, że jego życie całkowicie zmieni Gheorghe, rumuński imigrant zatrudniony na okres narodzin owiec. Ich historia miłosna przypomina wszystkim, że związki jednopłciowe to nie tylko zmysłowe lesbijki albo piękni, metroseksualni i bogaci chłopcy z wielkich miast. Każdy tak samo pragnie kochać i być kochanym, więc warto im po prostu na to pozwolić. Filmy o tematyce LGBT+ nie muszą być przecież słodkie i różowe, a homoseksualni mężczyźni nie zawsze są zniewieściali. Nie wierzycie? Dajcie szansę tej produkcji, nie zawiedziecie się.

Najlepsze filmy LGBT+

Filmy LGBT+ mają bardzo długą historię i nic nie zapowiada, aby miała się ona w najbliższym czasie zakończyć. Rankingi produkcji wartych uwagi można tworzyć w setkach, jednak ja na razie ograniczę się do kilku powyższych. Dobierając filmy, starałam się zachować różnorodność oraz pokazać, że filmy LGBT+ nie są robione na jedno kopyto i każdy fan dobrego kina jest w stanie wśród nich znaleźć coś idealnego dla siebie. Macie swoje ulubione produkcje? Podzielcie się nimi w komentarzach. Na pewno nie tylko ja chętnie poczytam kolejne rekomendacje.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama