Telewizja

LG przedstawia WebOS 3.0 z funkcją dzielenia ekranu oraz streamowania aplikacji mobilnych

Tomasz Popielarczyk
LG przedstawia WebOS 3.0 z funkcją dzielenia ekranu oraz streamowania aplikacji mobilnych
21

WebOS na telewizorach okazał się strzałem w dziesiątkę. Dziś to jedna z najbardziej intuicyjnych i przystępnych platform SmartTV na rynku. Już niedługo, bo na styczniowych targach CES 2016 zobaczymy wersję 3.0, a wraz z nią solidne nowości, które LG zdołało już ujawnić. WebOS 3.0 ma zostać udosko...

WebOS na telewizorach okazał się strzałem w dziesiątkę. Dziś to jedna z najbardziej intuicyjnych i przystępnych platform SmartTV na rynku. Już niedługo, bo na styczniowych targach CES 2016 zobaczymy wersję 3.0, a wraz z nią solidne nowości, które LG zdołało już ujawnić.

WebOS 3.0 ma zostać udoskonalony na trzech podstawowych płaszczyznach. Pilot Magic Remote zostanie rozbudowane o nowe funkcje DVR, a także moźliwość konfiguracji zachowania przycisków przycisków zasilania oraz menu. Magic Zoom pozwoli nam powiększyć dowolne elementy na ekranie bez utraty jakości (a przynajmniej tak zapewnia producent). Największym krokiem naprzód ma być jednak Magic Mobile, a więc możliwość łatwego i szybkiego połączenia naszego telefonu lub tabletu z telewizorem za pośrednictwem aplikacji LG Plus. Wówczas będziemy mogli wyświetlać na dużym ekranie dowolne, zainstalowane na mobilnym urządzeniu aplikacje.

Ważną nowością w WebOS 3.0 ma być tryb multi-view, w którym będziemy mogli podzielić ekran telewizora na dwie zupełnie odseparowane od siebie strefy wyświetlające obraz z różnych źródeł. Będziemy mogli oglądać dwa kanały jednocześnie lub np. na jednym odtwarzać film z Blu-Ray, a na drugim mieć podgląd na transmisję meczu piłkarskiego. Oczywiście nie jest to rozwiązanie, z którego będziemy korzystać codziennie, nie mam jednak wątpliwości, że będzie przydatne.

LG wprowadza do nowego systemu również nowy odtwarzacz muzyki. Będzie on zdolny do działania nawet w sytuacji, gdy telewizor będzie wyłączony - w ten sposób zaoszczędzimy chociażby energię. Oprócz tego w systemie ma się też pojawić specjalny asystent kanałów, który będzie się uczył naszych preferencji i informował o programach, które moglibyśmy chcieć właśnie obejrzeć. Innym udogodnieniem ma być funkcja Channel Plus, która wesprze audycje emitowane przez stacje telewizyjne treściami z internetu, jak np. artykułami z Wall Street Journal. Ciekawe, czy w Polsce rozwiązanie to będzie zintegrowane z rodzimymi źródłami. LG inwestuje również w funkcje Smart Home. W WebOS 3.0 pojawi się aplikacja IoTV, dzięki której z poziomu telewizora mamy zarządzać urządzeniami z kategorii Internet of Things podłączonymi do domowej sieci.

Nowości dowodzą, że LG ma spore ambicje, by rywalizować np. z Chromecastem. Magic Mobile wydaje się być bezpośrednią odpowiedzią na Google Cast (choć różnice w działaniu obu funkcji są oczywiste). Jednocześnie daje się zauważyć, że WebOS raczej nie będzie platformą uniwersalną, jaką staje się Tizen w rękach Samsunga. Po wydanym na MWC zegarku LG G Watch Urbane z WebOS zaprzestano dalszych eksperymentów.

Aktualnie nie wiadomo, które telewizory otrzymają nową wersję WebOS. Na pewno będzie to nowy lineup, który zostanie zaprezentowany na CES. Miejmy nadzieję, że nie będzie powtórki z roku ubiegłego, gdy zeszłoroczne portfolio otrzymało jedynie część nowości i usprawnień, ale nie doczekało się WebOS 2.0.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu