LG

Z telewizorów prosto do samochodów, LG pracuje nad webOS Auto

Kamil Pieczonka
Z telewizorów prosto do samochodów, LG pracuje nad webOS Auto
5

Bazujący na linuksie system webOS, który znajdziecie w telewizorach LG cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród użytkowników. System jest nie tylko szybki, ale też całkiem ładny, funkcjonalny oraz oferuje spore możliwości. Wygląda na to, że teraz jego pochodna trafi również do samochodów.

LG i Qualcomm rozwijają platformę webOS Auto

WebOS to jeden z projektów, który bardzo dobrze wyszedł LG i jest jedną z dużych zalet ich telewizorów. Koreańska firma nie ma tyle szczęścia na rynku mobilnym, gdzie rokrocznie notuje zazwyczaj straty, pomimo tego, że oferuje całkiem niezłe smartfony. Wygląda na to, że teraz zamierza zaatakować kolejny rynek, na którym konkurencja też jest bardzo duża, ale potencjalne zyski mogą być bardzo atrakcyjne. WebOS Auto to nie tylko system inforozrywki dla samochodów, ale cała platforma, która powstaje przy współpracy z Qualcommem, który tworzy dedykowany chip, zdolny do obsługi np. kilku ekranów o wysokiej rozdzielczości.

Póki co LG pochwaliło się tylko nawiązaniem współpracy z amerykańską firmą, nie wiadomo czy prowadzi już jakieś rozmowy z którymś z dużych producentów samochodów. Naturalnym partnerem wydaje się Kia i Hyundai, które również wywodzą się z Korei Południowej. To jednak tylko moje spekulacje. Pewne jest natomiast, że LG mocno stawia na swój system, uruchomiło nawet specjalną platformę i udostępniło otwartą i darmową wersję webOS Open Source Edition 2.0 dla programistów. Ma to ich zachęcić do tworzenia aplikacji, ale tu wiele będzie zależało, czy webOS Auto faktycznie pojawi się w samochodach.

Pewne jest natomiast, że konkurencja będzie bardzo mocna. Google ma już podpisane umowy z konsorcjum Renault-Nissan-Mitsubishi oraz General Motors na dostawy systemu Android Automotive, a w Polestar 2 ten system już działa. Apple Car Play jest już dzisiaj w stanie obsługiwać przynajmniej dwa niezależne ekrany w samochodzie i coraz mocniej wchodzi w kompetencje systemu inforozrywki. Volkswagen pracuje nad własnym rozwiązaniem, podobny system cały czas rozwija też np. Mercedes. LG będzie musiało zaoferować naprawdę bardzo dopracowane rozwiązanie, aby zaistnieć na tym rynku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu