Telewizja

LG i Filmbox sprawią, że już nikt nie będzie narzekał na brak filmów w 4K

Tomasz Popielarczyk
LG i Filmbox sprawią, że już nikt nie będzie narzekał na brak filmów w 4K
Reklama

Podstawowym argumentem, jakiego nieustannie używają sceptycy rozdzielczości 4K jest niewielka ilość treści, które można oglądać w tej jakości. LG i Fi...

Podstawowym argumentem, jakiego nieustannie używają sceptycy rozdzielczości 4K jest niewielka ilość treści, które można oglądać w tej jakości. LG i Filmbox wytrącają im go z dłoni, serwując swoim klientom solidną biblioteczkę kilkudziesięciu tytułów - jedną z największych na świecie zresztą. Czy zatem wreszcie kupno telewizora 4K nabiera sensu?

Reklama

Producenci telewizorów coraz częściej angażują się nie tylko w kwestie sprzętowe, ale również dostarczanie treści. Przykładem niech będzie chociażby Strefa VOD, którą niedawno swoim klientom udostępnił Samsung we współpracy z  Insys Play i Kino Świat, serwując na starcie 14 bezpłatnych produkcji swoim klientom. Oferta LG na tym tle wygląda korzystniej, choć Samsung już w grudniu ma rozszerzyć swoją ofertę do 25 produkcji. Zażarta walka zatem trwa, ale to akurat pozytywna wiadomość dla klientów.

Koreańczycy nawiązali współpracę z Filmboksem, który od niedawna bardzo aktywnie promuje swoją usługę VOD Filmbox Live. Jest to swoisty odpowiednik Netfliksa. Za symboliczne 20 złotych miesięcznie otrzymujemy dostęp do 11 interaktywnych kanałów telewizyjnych (z czego 6 działa w jakości HD) oraz rozbudowanej bazy filmów. Przedstawiciel firmy na wczorajszej konferencji zapewniał, że ich ambicje sięgają bardzo wysoko i planują w najbliższym czasie ruszyć z kolejnymi kanałami wideo (w tym jednym w 4K), a nawet zaangażować się w premiery filmowe. I tak Filmboksowi uda się to, do czego od jakiegoś czasu nieustannie dąży Netflix. Na jego łamach swoją premierę będzie miał nowy film Woody'ego Allena "Casanova po przejściach".


Co jednak z LG? Koreański producent chce, żeby klienci kupujący jego telewizory z rozdzielczością 4K nie czuli, że zapłacili za coś, z czego nie mogą skorzystać. Z tego też powodu otrzymają oni na 6 (modele z systemem NetCast) lub 12 miesięcy (Modele z WebOS) bezpłatny dostęp do usługi Filmbox Live, a wraz z nim filmy w rozdzielczości 4K. Tych ma być łącznie 30, co, jak zapewniają przedstawiciele polskiego oddziału, jest fenomenem na skalę światową. W tygodniowych odstępach użytkownicy będą otrzymywali po 5 nowych produkcji (a więc na starcie Samsung daje nam aż 14 pozycji, a LG zaledwie 5 - pozostałe będą regularnie dodawane).


Co znajdzie się na liście? LG i Filmbox zapewniają, że będą to oskarowe produkcje, ale te można policzyć na palcach jednej dłoni. Poziom jest bardzo nierówny, bo obok takich tytułów, jak "Arbitraż" czy "Kochankowie z Księżyca" znajdziemy "Magic Mike'a", "Uniwersalnego Żołnierza IV", a nawet "Żółwika Sammy'ego 2". Tytuły te zostały przygotowane przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe (należące zresztą do tej samej grupy kapitałowej, co Filmbox), które odpowiadało za rekonstrukcję i poprawę jakości. Pełna lista kształtuje się następująco:

1. 11:11:11 liczba przeznaczenia
2. Arbitraż
3. Asterix i Obelix w służbie jej królewskiej mości
4. Bliski wróg
5. Blitz
6. Casanova po przejściach
7. Co kryje miłość
8. Czarownik i biały wąż
9. Delikatność
10. Dziennik zakrapiany rumem
11. Grubsza sprawa
12. Jeden dzień
13. Kochankowie z księżyca
14. Kruk - zagadka zbrodni
15. Magic Mike
16. Mali Agenci 4: wyścig z czasem
17. Między wierszami
18. Nieme wakacje
19. Oczy smoka
20. Rzeź
21. Skok Henry'ego
22. Spisek
23. Świat według Barneya
24. Tajna agentka
25. Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta
26. Terrorysta
27. Uniwersalny żołnierz IV: dzień odrodzenia
28. Zaginiona
29. Zagubiony czas
30. Żółwik Sammy 2

Reklama

Twórcy zapewniają, że do streamingu w jakości 4K spokojnie wystarczy łącze 20 Mb/s. Ma to być zasługą użycia kodeka HEVC/H.265 do kompresji materiałów. Podczas prezentacji na telewizorze LG UB850V faktycznie wszystko działało imponująco szybko i bezproblemowo. Filmbox całkowicie przepisał swoją aplikację, która teraz bazuje na HTML5 i wygląda tak samo zarówno na telewizorach LG z NetCast jak i tych z WebSO. Oby podobnie wyglądało to u klienta końcowego.


Reklama

Czy jestem pod wrażeniem? Częściowo. Z jednej strony dobrą wiadomością jest stale rosnąca liczba filmów w rozdzielczości 4K. Z drugiej to ciągle tylko 30 tytułów i to wcale nie najnowszych. Czy wystarczy, by spopularyzować ten standard? Tak naprawdę nie musi, bo za rok czy dwa będziemy kupować tylko takie telewizory. Dobrą wiadomością jest tutaj to, że dzięki uruchomionej wcześniej Strefie VOD Samsunga, a obecnie współpracy LG i Filmboksa Polska się na tym polu zdecydowanie wyróżnia - w innych krajach na razie trudno mówić o tak dynamicznie rosnącej ofercie wideo w 4K. Więcej informacji na temat całej akcji można znaleźć na oficjalnej stronie LG. Posiadacze telewizorów LG powinni natomiast sprawdzić menu z aplikacjami, bo te nowości powinny być już u nich dostępne.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama