Polska

[Aktualizacja] Leroy Merlin Polska kasuje profil “Ogólnopolskiego Bojkotu Leroy Merlin"

Kamil Pieczonka
[Aktualizacja] Leroy Merlin Polska kasuje profil “Ogólnopolskiego Bojkotu Leroy Merlin"
32

Leroy Merlin wykazuje zawziętość godną lepszej sprawy w walce z krytykami swoich poczynań w Rosji. Tym razem trafiło na profil Ogólnopolskiego Bojkotu Leroy Merlin, który został skasowany przez Facebooka na prośbę samej sieci.

Leroy Merlin walczy ze swoimi krytykami, nie tędy droga

Leroy Merlin zdaje się być bardzo odporne na krytykę swoich poczynań i decyzji o pozostaniu na Rosyjskim rynku, podczas gdzie lwia część pozostałych europejskich firm postanowiła przynajmniej czasowo zawiesić działalność na tamtejszym rynku. Włodarze firmy nie widzą nic złego w swoim postępowaniu, a skupiają się bardziej na uciszaniu osób, które raczą krytykować takie zachowanie i organizować protesty pod sklepami. To właśnie dzisiaj dotknęło profil "Ogólnopolskiego Bojkotu Leroy Merlin" na Facebooku, który został skasowany na prośbę spółki Leroy Merlin Polska. Oficjalnie za wykorzystanie loga i nazwy firmy. Oczywiście z punktu widzenia prawa to uzasadniona reakcja, ale podgrzewanie w ten sposób atmosfery z pewnością nie przysłuży się samej spółce. Wydaje mi się, że w tym przypadku slogan "nieważne jak, ważne, że się mówi" zrobi więcej złego niż dobrego.

Co więcej jak przypomina Dominik Gąsiorowski z "Ogólnopolskiego Bojkotu Leroy Merlin", nie jest to pierwsza tego typu "akcja" firmy wymierzona w krytyków jej postępowania. Wcześniej również było głośno między innymi o tym jak ukraiński oddział firmy opublikował apel o wycofanie się Leroy Merlin z Rosji, a centrala firmy włamała się na facebookowe konta własnego oddziału i je skasowała. Tu można znaleźć tłumaczenie tego artykułu jak i linki do samego źródła. Według informacji z tego samego artykułu “Forbes”, a również z posta w serwisie Linkedin opublikowanego przez szefową działu HR w Leroy Merlin Ukraina Liudmyłę Dziubę, po tym jak pracownicy Leroy Merlin Ukraina apelowali w firmowym intranecie o wycofanie się firmy z Rosji, firma zablokowała dostęp do systemów wewnętrznej komunikacji wszystkim 800 pracownikom w Ukrainie. Naraziło ich to na niebezpieczeństwo, bo używali tych kont do ewakuacji.

„Wszyscy pracownicy Leroy Merlin Ukraina stracili ze sobą kontakt. W czasie, gdy wielu naszych pracowników jest w niebezpieczeństwie, w okupowanych, zbombardowanych rejonach pod gruzami. Jesteśmy po prostu załamani takimi działaniami Grupy [Leroy Merlin]” - napisała w swoim poście pani Dziuba.

Dominik Gąsiorowski zwraca również uwagę, że po wielu tygodniach ciszy Leroy Merlin Polska przerywa milczenie w mediach społecznościowych i rozpoczyna ofensywę PR-ową. W tym samym czasie wysyła do Facebooka żądanie skasowania krytycznych wobec siebie stron. W ten sposób runęła narracja, którą próbuje budować polski oddział firmy, według której nie ma on nic wspólnego z szaleńczymi działaniami własnej francuskiej centrali, która jak pisaliśmy w piątek, zablokowała dostęp do swojej głównej strony w domenie .fr między innymi z Polski i innych krajów Europy Wschodniej. Takie postępowanie nie ma nic wspólnego z łagodzeniem powstałego konfliktu, szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie informacje na temat tego jak Rosjanie potraktowali cywilów w ukraińskim mieście Bucza.

Aktualizacja - 06/04/2022

Facebookowy profil "Ogólnopolskiego Bojkotu Leroy Merlin" został odblokowany i jest ponownie dostępny w serwisie społecznościowym.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news