Lenovo

Transformacja Lenovo. Firma przedstawia nowe linie produktów: ThinkSystem i ThinkAgile!

Kamil Świtalski
Transformacja Lenovo. Firma przedstawia nowe linie produktów: ThinkSystem i ThinkAgile!
3

Umowa związana z przejęciem części udziałów w IBM objęła także część serwerów. Tym samym doszło do sytuacji, w której Lenovo posiadało dwie linie serwerów: swoje autorskie ThinkServer oraz IBMowskie Server X. Nadszedł czas na ich ujednolicenie — a jaki może być ku temu lepszy powodu, niż nowa linia procesorów? Poznajcie nowy zestaw Lenovo ThinkSystem oraz usługę ThinkAgile!

Na początek może kilka słów wprowadzenia. Tak jak już wyżej wspomniałem, firma od lat ma w swoim portfolio serwery, które na tle konkurencji wyróżnia elastyczność. Urządzenia nie są przywiązane do jednego, słusznego, oprogramowania. Dlatego też od wielu lat cieszą się ona taką popularnością wśród klientów. Nie ważne z jakiego oprogramowania korzystają, autorzy sprzętu wspierają wszystkie popularne rozwiązania. A co ważne — zajmują się także ich administracją i konserwacją. Najwyższy zatem czas na nową generację, którą przedstawiono nam pod nazwą Lenovo ThinkSystem!

Wspólnym mianownikiem ThinkServer oraz Server X były wysokiej jakości linie serwerów (data center), które wyróżniała elastyczność. ThinkSystem będzie podobną historią — ale tym razem wszystko rozwijane będzie pod jedną marką. Twórcy wykorzystali 30-letnie doświadczenie związane z tym segmentem rynku, i zadbali nie tylko o kompleksowość jego rozwiązań, ale także — co niezwykle istotne — dopracowanie ich w taki sposób, aby były jak najbardziej przystępne i wydajne dla wszystkich użytkowników. Bo to przecież ich zadowolenie jest kluczowe.

Świeża linia urządzeń opartych na nowoczesnych procesorach Intel Xeon pozwoli zwiększyć wydajność, przy jednoczesnej redukcji kosztów. Twórcy obiecują dostosowanie urządzeń do potrzeb każdego klienta, a przy tym zapewniają, że skalowanie nie będzie stanowiło najmniejszego problemu dzięki modularności najnowszych produktów. Ale poza ich rozwojem, warto również wspomnieć, że wszystkie one działać będą jako całość, dzięki czemu zarządzanie będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek. Obiecywane są również oszczędności związane z OPEX i TCO w stosunku do konkurencji, a także o wiele szybsze dostarczanie produktów, zamawianych przez klientów. Centra danych nowej generacji nie tylko będą pobierać mniej energii, ale także będą mniejsze — dzięki czemu zaoszczędzimy także miejsce.

W sumie ThinkSystem zadebiutuje z 26. odświeżonymi urządzeniami. Wśród nich znajdą się rozwiązania dla każdego klienta. Od szaf, przez serwery kasetowe, fibre channel na ethernet network switches skończywszy. Wszystkie uzbrojone są w dedykowany zestaw narzędzi, które umożliwiają ich śledzenie i analizę w czasie rzeczywistym.

Ale poza nowym zestawem urządzeń, Lenovo przedstawiło także ThinkAgile. O co chodzi? Ano Lenovo pomoże dobrać rozwiązania według potrzeb — zbuduje i przygotuje je do ostatecznej pracy. Klienci dostaną już gotowy zestaw, z którego będzie można od razu skorzystać. Jeden z prezenterów porównał ThinkSystem i ThinkAgile do budowania samochodów samodzielnie z kupowanych kolejno części, albo zakupie gotowego do jazdy pojazdu — wydaje mi się, że tak koncepcja dość obrazowo pokazuje czym tak naprawdę będzie ThinkAgile.

Ciekawe koncepcje i intrygujące nowości. Tym razem poza jeszcze lepszymi podzespołami, Lenovo przedstawiło nam także świeżą koncepcję, a jak wiadomo: rynek potrzebuje zmian. Urządzenia z rodziny ThinkSever oraz usługi ThinkAgile trafią do sprzedaży już tego lata!

Wykorzystując okazję, zapytałem Petera Hortensiusa o to, dlaczego nowości które dziś zaproponowali, są takie istotne na rynku:

Myślimy, że Lenovo ThinkSystem jest rewolucją, ponieważ nasze rozwiązania kierujemy do różnego typu użytkowników (...) Uczyniliśmy łatwiejszym aktualizację i rozbudowę — dzięki temu posłużą im dłużej. Jedną z najtrudniejszych rzeczy w świecie IT jest pozyskanie środków. Dlatego wydaje nam się, że stworzenie systemu który można dowolnie spersonalizować okaże się naprawdę ważne.

A przy okazji dopytałem o to, jakich nowości — jego zdaniem — w tym segmencie możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości:

Wydaje mi się, że największą zmianą którą wkrótce zobaczymy będzie przystosowywanie do technologii AR. Zmieni się sposób, w jaki z nich korzystamy. A co za tym idzie, trzeba będzie inaczej zarządzać danymi, by przystosować je do poprawnego działania. Jeżeli nie mam żadnych informacji, to nie mogę podejmować decyzji — dlatego bardzo bardzo ważne jest, aby zbierać te dane i odpowiednio je wykorzystywać. Jednymi z elementów które już teraz napędzają ich rozwój są Internet Rzeczy oraz 5G.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu