Laptop

Takie sprzęty uwielbiam. Tanie, uniwersalne, z mocną baterią

Albert Lewandowski
Takie sprzęty uwielbiam. Tanie, uniwersalne, z mocną baterią
37

Segment laptopów robi się naprawdę interesujący i obecnie nawet podstawowe modele oferują odpowiednią jakość wykonania oraz płynność działania. Niedawno do sprzedaży w naszym kraju trafił Lenovo ThinkPad E490, któremu warto poświęcić chwilę uwagi.

Tani, ale porządny

Jakość wykonania najtańszych laptopów na rynku potrafi pozostawiać sporo do życzenia. Podobnie jeżeli chodzi o czas pracy, ponieważ większość takich komputerów oferuje mierne rezultaty, które są nawet osiągalne dla niektórych gamingowych propozycji. Producenci po prostu lubią oszczędzać na tym elemencie. Ostatnio sytuacja się poprawiła i w klasie do 2000 - 2500 złotych da się znaleźć porządne sprzęty, ale warto zastanowić się nad wyborem czegoś biznesowego.

Laptopy biznesowe oferują najczęściej łatwiejszy dostęp do podzespołów, wyższą wytrzymałością czy lepsze baterie. To właśnie te cechy wyróżniają Lenovo ThinkPad E490. Nie jest to zdecydowanie model do multimediów, ponieważ na tym tle wypada blado, ale odwdzięcza się solidnością. Cóż, niestety tu nie idzie za tym nic fascynującego. W zamian mamy niezawodnego laptopa z naprawdę porządnymi podzespołami, dającymi sobie radę.

Lenovo ThinkPad E490 oferuje obudowę albo w całości z tworzywa sztucznego albo z połączeniu aluminium i plastiku. Całość waży maksymalnie 1,75 kilograma i pozostaje odporna na temperaturę, wibracje i wstrząsy. Każdy wariant zostanie wyposażony też w 14-calowy ekran IPS o rozdzielczości Full HD, jasności maksymalnej 250 nitów i słabym kontraście 600:1. Na szczęście matryca jest matowa, a klawiatura to doskonale znane rozwiązanie z innych ThinkPadów, tu także podświetlana.

Lenovo ThinkPad E490 - cena, dane techniczne

Oczywiście Lenovo zadbało o mnogość wersji do wyboru. W kwestii procesorów są dostępne następujące:

  • Intel Core i3-8145U - Whiskey Lake, dwa rdzenie, cztery wątki, zegar maksymalny 2,1 GHz, tryb Turbo 3,9 GHz, zintegrowana grafika Intel UHD Graphics 620,
  • Intel Core i5-8265U - Whiskey Lake, cztery rdzenie, osiem wątków, zegar maksymalny 1,6 GHz, tryb Turbo 3,9 GHz, zintegrowana grafika Intel UHD Graphics 620,
  • Intel Core i7-8565U - Whiskey Lake, cztery rdzenie, osiem wątków, zegar maksymalny 1,8 GHz, tryb Turbo 4,6 GHz, zintegrowana grafika Intel UHD Graphics 620.

Opcjonalnie można wybrać model z dedykowaną kartą graficzną AMD Radeon RX 550X z 2 GB GDDR5 VRAM. Do tego dochodzi maksymalnie do 32 GB dwukanałowej pamięci RAM DDR4. W każdym wariancie mamy dwa miejsca na dyski: jedno na SSD M.2, drugie na HDD 2,5". Jeżeli chodzi o porty, to Lenovo ThinkPad E490 oferuje port USB typu C, 2 x USB 3.1 (jeden Always On), 1 x USB 2.0, 1 x HDMI 1.4b, czytnik kart pamięci i słuchawkowe 3,5 mm. Do tego mamy dwuzakresowe WiFi 802.11ac oraz Bluetooth 4.2 lub 5.0.

Wisienką na torcie pozostaje bateria 45 Wh. Ma pozwalać na 13 godzin pracy, a do tego technologia Rapid Charge pozwoli naładować laptop do 80% w zaledwie 60 minut. Bazowa wersja (Intel Core i3-8145U, 4 GB RAM, 1 TB HDD) to wydatek 2899 złotych, ale moim zdaniem nie warto się nią interesować. Mimo wszystko za nieco ponad trzy tysiące da się nabyć porządny laptop biznesowy, z którym konkurować może jedynie starszy, używany sprzęt.

Co sądzicie o Lenovo ThinkPad E490?

źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu