Mobile

Gmail Go na Androida, to lżejsza i szybsza aplikacja. W dodatku o połowę mniejsza

KK
Konrad Kozłowski
24

Google kontynuuje prezentację wersji "Go" swoich aplikacji mobilnych. Po specjalnych wydaniach YouTube'a czy Map, nadszedł czas na Gmaila - jedną z najpopularniejszych skrzynek e-mail na świecie. Jest szybsza i lżejsza, a wcale nie potrafi mniej od klasycznej wersji. 

Smartfony Android Go

Program Android Go ma zmienić wszystko. System oparty o wersję Oreo oraz zestaw specjalnych wersji aplikacji to kolejna próba Google w stworzeniu platformy nie mającej problemów ze słabszymi urządzeniami, które są najpopularniejsze w skali świata. Na tę chwilę smartfonów z Android Go jeszcze w sprzedaży nie ma, ale podobno trwają poważne prace nad tym, by wkrótce zawitały one do sklepów, także w Polsce. Warto zaznaczyć, że wraz z Android Go lub Android Oreo (Go edition), użytkownicy otrzymują pakiet aplikacji od Google, w tym lżejsze wersje "Go" Asystenta, wyszukiwarki, Plików, Map czy YouTube'a, a teraz także Gmaila. Takie aplikacje mają o 50% mniejszy rozmiar i zostały zoptymalizowane do pracy na mniej wydajnych smartfonach.

Gmail Go - dwa razy mniejszy, lżejszy i szybszy

Nowa wersja Gmaila dla urządzeń z Android Go trafiła do Google Play, ale plik APK stał się już dostępny do pobrania. Jeśli posiadacie kompatybilny z aplikacją smartfon, to możecie dać jej szansę - zdecydowanie warto. Po zainstalowaniu od razu zorientujecie się, że przez większość czasu będziecie mieć do czynienia z typowym Gmailem. Nic nie stoi na przeszkodzie w dodaniu kilku kont pocztowych, zarządzaniu wiadomościami (zaznaczanie, archiwizowanie, usuwanie), formatowaniu tekstu czy przeglądaniu zawartości skrzynki.

Zauważalne są pewne zmiany wizualne, jak brak avatara przy koncie czy obrazka w tle. Ale wczytywanie wiadomości odbywa się w ten sam sposób - nie stracicie żadnej treści, nawet przy skomplikowanych wiadomościach HTML. Aplikacja obsługuje skróty, więc dłuższe przytrzymanie palca na na ikonie na ekranie głównym spowoduje wyświetlenie kilku szybkich czynności, jak utworzenie nowego e-maila czy wiadomość do konkretnego kontaktu (z którym często wymieniamy wiadomości). Taki Gmail waży tylko 9,51 MB, podczas gdy tradycyjna wersja 20,66 MB. Po instalacji ta różnica wynosi nieco mniej, bo 24,80 MB wobec 47,28 MB.

Gmail Go nie dla wszystkich

Najsmutniejszą nowiną odnośnie Gmail Go jest jednak wymaganie aplikacji co do wersji systemu. By ją zainstalować, na Waszym telefonie musi być obecny Android w wersji 8.1, który tak naprawdę dostępny jest dla garstki urządzeń (Pixele, Nexusy 5X i 6P). Jaki w tym cel Google? Odpowiedź jest bardzo prosta: uniknięcie instalacji aplikacji na starszych urządzeniach ze starszą wersją systemu. W ten sposób użytkownicy nie wykonają prawdziwego kroku naprzód, choć oczywiste jest, że zakup nowego telefonu - nawet dość niedrogiego - jest poza ich zasięgiem. Facebook natomiast udostępnia (już) wszystkim i wszędzie wersje lite swoich aplikacji: Facebook Lite i Messenger Lite.

Kompletnie inną kwestią jest fakt, iż Google faktycznie potrafi skutecznie odchudzić swoje aplikacje i pytanie, którego nie mogę się teraz pozbyć z mojej głowy brzmi: dlaczego tradycyjny Gmail nie może być tak lekki, skoro w działaniu te aplikacje są niemal identyczne?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu