Mobile

Dual SIM to przeżytek, skorzystaj z Darmowego Drugiego Numeru bez dodatkowej karty SIM

GU
Grzegorz Ułan
161

Osoby korzystające z dwóch numerów telefonów musiały dotychczas zaopatrzyć się w smartfona z obsługą dual SIM, by móc jednocześnie korzystać z obu numerów bez przekładania kart. Teraz w dużej liczbie zastosowań wystarczy Wam zwykła aplikacja mobilna 2nr, która pozwala dodać jednocześnie aż 3 tymczasowe numery dodatkowe.

Dziś dostaliśmy na email wiadomość od twórców 2nr o udostępnieniu jej w Google Play. Początkowo sceptycznie do tego podszedłem, ale po zainstalowaniu i wstępnych testach doszedłem do wniosku, że to może być genialne rozwiązanie dla wielu osób przy wielu zastosowaniach.

2nr jest w pełni darmową aplikacją i może być wykorzystywana we wszystkich sytuacjach, gdy nie chcemy udostępniać naszego głównego numeru telefonu, np. przy okazji zamieszczania ogłoszeń, w sytuacjach towarzyskich czy w celach biznesowych. Z numerów można korzystać również za granicą, aby zaoszczędzić na połączeniach międzynarodowych i kosztach związanych z roamingiem.

Zamieszczacie jakieś ogłoszenie w sieci, poznaliście nową osobę i nie chcecie od razu dzielić się prywatnym numerem, wystarczy uruchomić aplikację, wygenerować numer tymczasowy, no i korzystać, wystarczy mieć dostęp do internetu. Nie trzeba przy tym dokupywać nowej karty SIM i rejestrować numeru. W telefonie nie musi być nawet innej karty SIM, chyba że potrzebujecie z numeru tymczasowego korzystać też w terenie.

Można go dowolnie nazwać, przypisać kolor, a nawet ustalić w które dni tygodnia i w których godzinach numer ten ma być aktywny. Na tę chwilę działa odbieranie połączeń i wiadomości, ale w przyszłości ma się pojawić opcja połączeń wychodzących i wysyłania wiadomości. Warto tu jeszcze raz podkreślić, że jest to numer tymczasowy, jest aktywny przez 7 dni od aktywacji, ale przedłuży się automatycznie, jeśli ktoś się na niego skontaktuje. Dodatkowo sami możemy go przedłużyć, wysyłając w aplikacji na swój numer SMS-a.

2nr początkowo udostępnione jest dla użytkowników telefonów z Androidem, możecie ją pobrać za darmo z Google Play. Posiadacze telefonów z iOS muszą się uzbroić w cierpliwość, gdyż pracę nad wersją na ten system trwają.

Osobiście wydaje mi się to świetnym rozwiązaniem na dodatkowe numery do wykorzystania w różnych okolicznościach. Idealne też do wyjazdów zagranicznych, jeśli nie macie WiFi Calling, 2nr z pewnością da tu radę, bez obaw o jakiekolwiek koszty, można wyciągnąć nawet kartę SIM swojego operatora i odbierać połączenia za granicą. Nic, tylko brać, pobierać i korzystać. Na razie korzystanie z niej jest zupełnie darmowe, podejrzewam, że opłaty pojawią się z chwilą udostępnienia nowych opcji, czyli połączeń wychodzących i wysyłania wiadomości SMS/MMS.

Zastanawiałem się jeszcze, czy takie rozwiązanie nie jest obejściem obowiązkowej rejestracji kart SIM, z chwilą udostępnienia pełnej funkcjonalności, będą to pełnoprawne numery telefonów przypisane do anonimowych osób. Zapytałem więc o to jednego z twórców aplikacji Sebastiana Fronc z dodatkową prośbą o rozwianie ewentualnych wątpliwości, co do numeracji.

Rozwiązanie na pewno jest udogodnieniem dla użytkownika, który potrzebuje dodatkowy numer telefonu, ale nie jest obejściem przepisów, ponieważ tak jak Pan zauważył, konieczna jest rejestracja SIM, a nie samego numeru telefonu. Nasza usługa nie jest z definicji usługą w pełni telekomunikacyjną, a identyfikatorem użytkownika jest adres IP, tak jak w przypadku wszystkich usług internetowych. Jest to polskie zakres numeracyjny pozyskany od UKE, więc osoby dzwoniące na te numery płacą za połączenia zgodnie z posiadaną taryfą od swojego operatora, więc połączenia realizowane są z nielimitowanych pakietów minut do sieci komórkowych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile