Motoryzacja

Legenda powraca: BMW testuje na torze nowe BMW Serii 8!

Marek Adamowicz
Legenda powraca: BMW testuje na torze nowe BMW Serii 8!
2

Monachijskie BMW od dawna słynie już ze wskrzeszania starych modeli. Tak było m.in. z całą marką MINI, tak będzie i z legendarnym już Coupe – BMW Serii 8. W 2018 roku, to sportowe auto ma wjechać do Salonów i wszystko wskazuje, że będzie jednym z najbardziej dopracowanych projektów ostatnich lat. Cechy sportowe szlifowane są na najlepszych torach wyścigowych na całym świecie. Czym nas zaskoczy nowe wcielenie legendarnego BMW Serii 8?

26 maja 2017 roku, podczas święta klasycznej motoryzacji Concorso d’Eleganza Villa d’Este, BMW pokazało pierwsze zapowiedzi legendarnej już BMW Serii 8. Już samochód koncepcyjny zrobił prawdziwą furorę, a teraz na testach drogowych przyłapano egzemplarze przedprodukcyjne. Światowa premiera nowej Serii 8 odbędzie się jeszcze w 2018 roku. Czy nowoczesne auto stanie się doskonałym kontynuatorem legendarnego modelu ucieleśnienia marzeń wielu kierowców? Bo właśnie takim było BMW Serii 8 E31.

BMW Serii 8 E31: umarł król…

Podczas Salonu Samochodowego we Frankfurcie w 1989 roku, motoryzacyjny świat po raz pierwszy zobaczył sportową nowość z Monachium. Ostatnie egzemplarze z taśm produkcyjnych zjechały 11 lat później – przez ten czas udało się wyprodukować ponad 31 000 sztuk. Głównym projektantem sportowego auta był Klaus Kapitz.

Jak na tamte czasy, BMW Serii 8 E31 było jednym z najnowocześniejszych aut. Na wyposażenie standardowe składało się m.in. ABS, klimatyzacja automatyczna, elektrycznie sterowane szyby czy skórzana tapicerka. To był początek lat 90. XX wieku i punkt widzenia na ówczesne auta był zupełnie inny niż obecnie. Na liście wyposażenia opcjonalnego figurowały takie pozycje jak system regulacji stabilności i trakcji, spryskiwacze reflektorów czy podgrzewane siedzenia.

Pod maską ówczesnego BMW Serii 8 E31, pracowały jednostki benzynowe V8 lub V12 o mocach od 218 KM do 550 KM. Moc przekazywana była na tylne koła poprzez automatyczną lub manualną skrzynię biegów. Po prawie 20 latach od zakończenia produkcji, przyszedł czas na wznowienie produkcji legendarnego auta.

Nowe BMW Serii 8:…niech żyje król!

Na początku 2018 roku, koncern z Monachium prowadzi intensywne testy drogowe nowej generacji Serii 8. Auto zostało przyłapane podczas testów drogowych na torze doświadczalnym we włoskiej Aprilli. Testy te mają na celu przede wszystkim optymalizację i dopracowanie wszelkich szczegółów dotyczących prowadzenia i dynamiki jazdy – zwłaszcza na nawierzchniach o wysokim współczynniku tarcia. To kolejny etap na drodze do powrotu króla na współczesne drogi.

Chociaż egzemplarze używane na włoskim torze są dość mocno oklejone foliami maskującymi, to nie trudno zauważyć niektóre detale nadwozia. Dynamiczne linie, płaska i niska sylwetka oraz szeroki przód i tył zdają się zdecydowanie podkreślać zadziorny charakter niemieckiego Coupe. Znając możliwości koncernu z Bawarii można już teraz powiedzieć, że nowe BMW Serii 8 będzie jednym z najbardziej dopracowanych sportowych aut XXI wieku – również pod kątem luksusowego wykończenia wnętrza.

Nie wiadomo jeszcze nic o jednostkach napędowych, które znajdziemy pod maską nowego BMW Serii 8. Można śmiało spekulować, że będą to silniki 6- i 8-cylindrowe. Być może zadebiutuje również znane z BMW M760Li potężne V12. Prowadzone testy mają również na celu dostarczenie potrzebnych informacji, które posłużą do stworzenia najbardziej zadziornej wersji, oznaczonej jako M8. Chociaż na ten moment niewiele wiemy o tym aucie, to już można śmiało powiedzieć, że czeka nas gorący okres w niemieckiej motoryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu