Świat

Legenda branży komputerowej kończy 35 lat - wspomnienie Apple II

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Legenda branży komputerowej kończy 35 lat - wspomnienie Apple II
4

Apple II nie był, ani pierwszym komputerem domowym który trafił do masowej sprzedaży, ani też nie był najlepiej sprzedającym się komputerem tego typu. Apple II nie był nawet pierwszym komputerem stworzonym przez firmę z Cupertino. Był to jednak pierwszy produkt tejże firmy, który zaprezentował to co...

Apple II nie był, ani pierwszym komputerem domowym który trafił do masowej sprzedaży, ani też nie był najlepiej sprzedającym się komputerem tego typu. Apple II nie był nawet pierwszym komputerem stworzonym przez firmę z Cupertino. Był to jednak pierwszy produkt tejże firmy, który zaprezentował to co dzisiaj znamy jako styl oraz prostota Apple. W związku z 35 rocznicą prezentacji tego komputera, przyjrzyjmy się jego historii.

Apple II jak już wspomniałem oraz jak wskazuje jego nazwa, nie był pierwszym komputerem stworzonym przez Apple. Poprzedzał go Apple I, który jednak traktować należy bardziej jako eksperyment Steve'a Wozniaka, w którym Jobs zobaczył potencjał i postanowił przekształcić go w produkt. Osobiście nie traktowałbym go nawet jako produkt, a raczej dowód na słuszność koncepcji Wozniaka, która dopiero po dopracowaniu pozwoliła stworzyć produkt znany jako Apple II.

Po doświadczeniach z dystrybucją Apple I oraz sugestiach, że komputer sprzedawałby się lepiej gdyby był kompletny (gdyby posiadał obudowę oraz wszystkie komponenty konieczne do pracy), Jobs i Wozniak rozpoczęli pracę nad bardziej konsumenckim produktem, gotowym do użycia nie tylko przez entuzjastów elektroniki, ale również przez zwykłych zjadaczy chleba.

Po raz pierwszy publicznie, Apple II został zaprezentowany 16 kwietnia 1977 roku, podczas wystawy West Coast Computer Faire. Do sprzedaży trafił natomiast 5 czerwca tego samego roku. Choć, komputer był opracowany z myślą o użytkownikach indywidualnych - domowych, to dzisiaj dość mocno kojarzony jest z rewolucją w księgowości, która dokonała się dzięki arkuszowi kalkulacyjnemu - VisiCalc (prawdopodobnie pierwszy „killer app” w historii).

Ostatecznie Apple II dla swoich twórców był nie tylko dużym sukcesem, ale również dużym problemem. Komputer ten, docelowo miał być zastąpiony przez Macintosha lecz popularność serii Apple II trwała nieprzerwanie, aż do początku lat 90-tych. To z kolei doprowadziło do wywołanego przez Steve'a Jobsa konfliktu wewnątrz firmy. Uważał on bowiem, że Apple powinno skupić się na rozwijaniu linii Macintosh. Tymczasem to Apple II było wciąż głownym źródłem przychodu firmy. W efekcie konfliktu, Steve Jobs musiał opuścić Apple w 1985 roku.

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale komputery z serii Apple II chyba nigdy nie zyskały popularności nad Wisłą?

Źródło ilustracji: Mac History

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu