Moje przemyślenia

Legalny Windows na iPadzie (albo tablecie z Androidem)? Proszę bardzo!

MM
Michał Majchrzycki
19

Nie, nie będę opisywał kolejnej próby instalacji i uruchomienia Windows 95 na tablecie Apple’a. Tego typu pomysły są wprawdzie ciekawe, ale w gruncie rzeczy na niewiele się zdają - pokazują jedynie, że pasjonat jest w stanie dokonać bardzo wiele, aby zrealizować swój pomysł. Okazuje się jednak, że s...

Nie, nie będę opisywał kolejnej próby instalacji i uruchomienia Windows 95 na tablecie Apple’a. Tego typu pomysły są wprawdzie ciekawe, ale w gruncie rzeczy na niewiele się zdają - pokazują jedynie, że pasjonat jest w stanie dokonać bardzo wiele, aby zrealizować swój pomysł. Okazuje się jednak, że system Windows można jak najbardziej legalnie i za zgodą Microsoftu uruchamiać na iPadzie. W jaki sposób?

Odpowiedź jest banalna - OnLive Desktop. Zapewne słyszeliście o usłudze, która miała zrewolucjonizować gry komputerowe, ale jeszcze tego nie zrobiła. Technologia jest cały czas rozwijana, a moim zdaniem można spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości rzeczywiście stanie się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych nośników gier.

OnLive pozwala jednak na znacznie więcej. Skoro możemy grać w gry bez ich instalowania w komputerze, dlaczego by nie korzystać w podobny sposób z systemów operacyjnych? Pomysł byłby dość prosty we wprowadzeniu gdyby nie jeden szkopuł - licencje.

Ale cofnijmy się trochę w czasie. OnLive oferuje już rozwiązanie OnLive Desktop umożliwiające korzystanie z systemu operacyjnego w iPadzie. Łącznie z pakietem Office czy technologią Flash. Miesiąc temu Microsoft ogłosił jednak, że takie rozwiązanie narusza umowę licencyjną, a twórcy OnLive nie mają prawa do udostępniania użytkownikom tabletów dostępu do Windows 7.

Znalazł się jednak kruczek w umowie, który pozwala na skorzystanie z luki i umożliwienie dostępu do systemu Microsoftu zupełnie legalnie. Wystarczy zamiast z Windows 7 skorzystać z Windows Server 2008, który nie jest już chroniony tak ścisłymi obostrzeniami ze strony Microsoftu.

Wielkich zmian więc nie będzie, natomiast osoby korzystające z OnLive Desktop mogą spać spokojnie. Niestety, nie polscy właściciele iPadów - usługa jest obecnie niedostępna w naszej wersji e-sklepu App Store. Z OnLive Desktop nie skorzystają również obywatele naszego kraju posiadający tablety z Androidem - aplikacja jest niedostępna w Polsce.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu