Felietony

Łatwiejsze rozmowy głosowe i wideo prawdopodobnie już w Chrome 18, Opera i Chrome zaktualizowane

Jan Rybczyński
Łatwiejsze rozmowy głosowe i wideo prawdopodobnie już w Chrome 18, Opera i Chrome zaktualizowane
5

Wygląda na to, że wydarzenie na które czekam od jakiegoś czasu zbliża się dużymi krokami. WebRTC, czyli otwarty standard komunikacji głosowej i wideo został wprowadzony do kanału Dev przeglądarki Chrome. Jest zatem duża szansa, że w momencie kiedy nadejdzie stabilne wydanie Chrome 18, WebRTC będzie ...

Wygląda na to, że wydarzenie na które czekam od jakiegoś czasu zbliża się dużymi krokami. WebRTC, czyli otwarty standard komunikacji głosowej i wideo został wprowadzony do kanału Dev przeglądarki Chrome. Jest zatem duża szansa, że w momencie kiedy nadejdzie stabilne wydanie Chrome 18, WebRTC będzie w nim zawarte. Oznacza to duże uproszczenie jeśli chodzi o komunikację za pomocą sieci. Możemy się również spodziewać wysypu aplikacji korzystających z nowego standardu. Przy okazji warto także dodać, że stabilne wydania przeglądarek Chrome i Opera zostały w ciągu ostatnich kilkunastu godzin zaktualizowane. Wskazane jest aby zainstalować nowsze wersje ze względu na poprawki bezpieczeństwa i nie tylko (Chrome robi to automatycznie, ale proces można przyspieszyć ręcznie).

Czemu tak bardzo czekam na WebRTC? Chociażby dlatego, że często korzystam z komunikacji głosowej w Google Talk i wideokonferencji w Google Hangouts. Do tej pory za każdym razem kiedy chciałem uruchomić którąś z tych funkcji musiałem instalować specjalną wtyczkę, jeśli na komputerze z którego korzystam nie była zainstalowana wcześniej. Niby drobiazg, ale jeśli jej nie było i ktoś akurat chciał ze mną pogadać, musiał chwilę poczekać, zanim wtyczka się pobierze i zakończy się instalacja. Teraz komunikacja głosowa i wideo będzie domyślnie działała w przeglądarce Chrome, podobnie jak działa w niej Flash, bez konieczności instalacji wtyczek.

Natomiast WebRTC to znacznie więcej. To otwarty standard, który ma szansę zunifikować i ułatwić komunikacje w internecie. W przyszłości prawdopodobnie zostanie zaimplementowany również w przeglądarkach Firefox i Opera. Przeglądarka będzie wszystkim co konieczne, żeby wziąć udział w wideo konferencji. Nie trzeba będzie polegać na pluginach, które są zamknięte i zależne od systemu operacyjnego. Nie ważne czy Windows, Linux czy Mac, będziemy mogli skorzystać z tego samego komunikatora, pod warunkiem, że wykorzystuje on technologie WebRTC. Wystarczy proste API w JavaScript, resztą zajmie się przeglądarka.

Na blogu Chromium możemy dowiedzieć się, że trwają już prace nad wykorzystaniem WebRTC w wielu aplikacjach, tworzonych przez takie firmy jak Polycom, Vonage, Vehix.com, Firespotter, Siemens, Nimbuzz oraz PCCW. Jasnym jest, że chociaż komunikator Google będzie niewątpliwie z WebRTC korzystał, na tym historia się nie kończy. Co prawda nie ma gwarancji, że już w wersji stabilnej Chrome 18 WebRTC będzie dostępne, bo ze względu na rozmaite problemy Google może zdecydować się opóźnić wprowadzenie funkcji do wydania stabilnego, dodatkowo na wykorzystanie tej technologii na szeroką skalę oraz zaimplementowanie jej w pozostałych przeglądarkach przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale zmiany nadchodzą dużymi krokami.

Przy okazji warto dodać, że zarówno Chrome i Opera zostały zaktualizowane. Stabilne wydanie Chrome doczekało się update'u zawierającego poprawki dotyczace bezpieczeństwa i drobnych błędów. Chrome aktualizuje się automatycznie, jeśli chcemy mieć pewność, że jest zainstalowana najnowsza wersja, najlepiej wejść w menu otwierane za pomocą ikony klucza i wybrać: "Google Chrome - informacje". Przeglądarka sprawdzi czy jest aktualna i w razie potrzeby pobierze nowszą wersję.

Niecałe 4 godziny temu uaktualniona została również przeglądarka Opera do wersji 11.61. Lista zmian jest dość długa i najlepiej zapoznać się zaglądając do changelog systemów Windows, Mac i Linux. Najnowszą wersję można pobrać stąd.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

aktualizacjaChromeOperaWebRTC