Bezpieczeństwo w sieci

Menadżer haseł LastPass zaatakowany przez hakerów. Twórcy platformy uspakajają

Kamil Świtalski
Menadżer haseł LastPass zaatakowany przez hakerów. Twórcy platformy uspakajają
24

LastPass nie ma szczęścia. Kilka godzin temu użytkownicy zaczęli raportować nietypowe próby logowania do ich kont. Na pocieszenie — twórcy platformy utrzymują, że nie ma powodów do obaw.

LastPass od wielu miesięcy jest jednym z najpopularniejszych menadżerów haseł. Multiplatformowy, oferujący zestaw najpotrzebniejszych opcji bez dodatkowych opłat. Użytkownicy bardzo go sobie chwalą, chociaż... no cóż, jak każdy menadżer haseł: ten również niesie za sobą spore ryzyko. Bowiem jeden wyciek oznacza nie mniej, nie więcej, a tyle — że ktoś może uzyskać dostęp do wszystkich naszych haseł.

Wygląda na to, że najczarniejsze sny mogły się właśnie spełnić — choć twórcy platformy utrzymują, że nie ma powodów do obaw. Użytkownicy z całego świata zaczęli kilka godzin temu zwracać uwagę na nietypowe próby logowania. LastPass przygląda się bliżej sprawie próbom dostania na ich serwery i oficjalnie przyznaje, że podjęto próby ataku, chcąc dostać się do kont użytkowników, wykorzystując w tym celu dane (kombinacje adresów e-mail oraz haseł) które wyciekły z innych miejsc.

LastPass uspokaja i mówi wprost, że na tę chwilę nic nie wskazuje na to, by jakiekolwiek konta zostały zhakowane, a hakerzy zyskali do nich dostęp. Podobno główne hasło (a co za tym idzie - cały sejf) są bezpieczne. Mimo wszystko... no cóż, dla spokoju ducha warto zadbać o zmianę głównego hasła dostępu do tamtejszych danych.

Niestety, nie jest to pierwszy raz kiedy dyskutuje się o bezpieczeństwie LastPass. Platforma nie ma specjalnego szczęścia i regularnie obierana jest na cel przez hakerów. W 2015 został złamany, zaś nie dalej niż dwa lata temu o menadżerze haseł było głośno w kwestii luki zabezpieczeń w wydaniu przeglądarkowym.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu