12

Laptopy od Samsunga – jak wypadają na tle konkurencji?

samsung logo
Samsung to ogromna korporacja, która od lat w pocie czoła pracuje nad tym, by serwować innowacje w naszych życiach. Firma zaczynała na długo przed erą smarfonów, smart TV i internetu rzeczy. I choć od kilku lat próżno już w polskich sklepach szukać ich komputerów, to w tej kategorii koreański gigant również ma swoje zasługi. No i nie da się ukryć, że ich oferta wciąż jest wyjątkowo atrakcyjna — tym bardziej przykro, że nie można ich nabyć lokalnie.

Laptop z logo Samsunga, czyli jak to się zaczęło

Historia komputerów Samsunga sięga roku 1984 — wtedy po raz pierwszy gigant zaczął produkcję komputerów osobistych. Ale był to czas, w którym laptopy właściwie jeszcze nie istniały. W biznesie zaczęły one na dobre pojawiać się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia — i to właśnie wtedy Samsung zaczął dołączać do tego wyścigu. Pod koniec tamtej dekady firma zaczęła dość mocno inwestować w design — efektem czego była świetna klawiatura  Firma dołączyła do wyścigu w tej kategorii daaawno temu — bo już w 1996 roku. To wtedy pierwszy raz firma wprowadziła do sprzedaży swój laptop Samsung Sens 810, z motylkową zaokrągloną klawiaturą z charakterystyczną podziałką. Dziś wygląda on kosmicznie, a (znacznie) więcej pamięci operacyjnej ma… lodówka. Ale na tamte czasy konstrukcja ta robiła wrażenie. Zwróćcie też uwagi na tamtejsze ceny!

Samsung SENS 810 laptop, 1996

Opublikowany przez Vintage Ads Niedziela, 27 maja 2018

Laptopy Samsunga – te wspominamy najcieplej

Od wielu lat komputery Samsunga nie są już oficjalnie dystrybuowane w Europie — a szkoda. Przez to że firma miała coś do zaoferowania w każdej półce cenowej, laptopy Samsunga cieszyły się w Polsce sporą popularnością. Tak, głównie te tańsze — mimo wszystko to one napędzały rynek i kilka-kilkanaście lat temu wprowadzały wielu użytkowników do cyfrowych światów. Światów dla nich jeszcze kompletnie obcych, to wszystko działo się przed smartfonową i tabletową rewolucją.

Z perspektywy dzisiejszych modeli komputerów — Samsung R540 wypada… naprawdę średnio. Mam tu na myśli nie podzespoły, a wygląd urządzenia, który kilkanaście lat później wydaje się być ociężałą, wielką bryłą. Ale nie da się ukryć, że w okolicach swojej premiery (czyli w 2010 roku) był to jeden z komputerów uwielbiany przez użytkowników: matowe wykończenie, ciche chłodzenie, napędzany Intel HM55. Niestety — jak wiele komputerów z tamtych czasów, Samsung R540 przy wydajniejszej pracy oferował co najwyżej godzinę pracy na jednym ładowaniu…

samsung r540

Ale kilka lat wcześniej ulubieńcami publiczności były nie tylko duże laptopy — ale także ich malutkie wersje, nazywane netbookami. To urządzenia o niewielkich ekranach, które swego czasu były najbardziej przenośnymi komputerami: z nienagannym czasem pracy na jednym ładowaniu i całkiem nieźle sprawdzające się w pracach biurowych. I wśród modeli które skradły serca lokalnych użytkowników był niewątpliwie Samsung N150 — z matrycą 10,1″, opcjonalnym modelem 3G i baterią działającą nawet do sześciu godzin na jednym ładowaniu!

samsung n150

Czym obecnie mogą konkurować laptopy od Samsunga z Lenovo, HP czy Huawei?

Obecnie w Polsce nie da się kupić laptopów od koreańskiego giganta — Samsung w 2014 wycofał się z europejskiego rynku komputerów. Ich komputery wciąż jednak dystrybuowane są na innych rynkach, a jak na firmę z tradycjami przystało: Samsung doskonale zna się na swojej pracy. Ich nowoczesne komputery to ine tylko przepiękne konstrukcje które przykuwają wzrok z daleka (i nie potrzebne są żadne naklejki na komputer, by zamaskować ich wygląd) — ale też korzystają z najnowszych rozwiązań technologicznych. Składają się na nie podzespoły od najlepszych producentów. Ich oferta podzielona jest na kilka kategorii: Samsung Odyssey to laptopy kierowane ku graczom, Samsung Notebook 7 — dla wszystkich oczekujących wygodnego dostępu do multimediów. Nie zabrakło też klasy premium — tej szukać należy w linii Notebook 9, urządzeń wyjątkowo lekkich i gotowych na każdą sytuację. Składanych w rozmaitych konfiguracjach, z dedykowanymi stylusami i dotykowymi ekranami, z których korzysta się wyjątkowo wygodnie.

samsung logo

I choć laptopy Samsunga to cała gama modeli z systemem Windows 10 — to producent ma w swojej ofercie także pakiet Chromebooków. Jest w czym wybierać —jeżeli więc tylko będziecie mieć okazję nabyć ich komputer, poważnie rozważcie tę ofertę! Podobnie jak Lenovo, HP i Huawei — mają w swojej ofercie cały pakiet świetnych urządzeń na każdą kieszeń — wszyscy odbiorcy powinni więc znaleźć tam coś dla siebie. W żadnym miejscu nie ustępują konkurencji — a dzięki bogatej ofercie, użytkownicy mogą wybrać ofertę skrojoną pod swoje wymagania i oczekiwania. Zarówno pod względem możliwości, technikaliów, jak i designu.