AMD

Laptopy na platformie AMD Ryzen Mobile. Wydajność kosztem kultury pracy?

Mateusz Stach
Laptopy na platformie AMD Ryzen Mobile. Wydajność kosztem kultury pracy?
6

Mamy już pierwszą większą próbkę możliwości notebooka z nowym APU AMD.

Wspominałem już, że redakcja notebookcheck wzięła na tapetę HP Envy x360 15. To pierwszy realnie dostępny – niestety jeszcze nie u nas – komputer z Ryzen Mobile.

Udane współzawodnictwo AMD z Intelem na polu desktopowych i serwerowych procesorów zaostrzyło nam apetyty na rozruszanie konkurencji w sektorze mobilnym. Pod kilkoma względami jest on bardziej wymagający niż w przypadku stacjonarek. Dlatego przy braku realnej alternatywy właściwie zmonopolizował go Intel. Szczątkowe wyniki testów notebookcheck okazały się bardziej niż obiecujące. Teraz dostępna jest już pełna recenzja wymienionego HP.

Przynależność do rodziny Envy jasno wskazuje, że nie mamy tu do czynienia z produktem z najwyższej półki. Maszyna testowa posiadała ekran IPS, ale przeciętnej jakości. Wyposażenie w dysk talerzowy też nie przyspieszy bicia serca. Najważniejsze są oczywiście jednak możliwości jednostki centralnej. Rozbudowane testy tylko potwierdziły, że Ryzen 5 2500U i jego Vega 8 mogą spokojnie konkurować z czterordzeniowym, niskonapięciowym Core i5-8550U Intela oraz niezależną grafiką klasy GeForce 940MX. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu mobilnej wersji funkcji XFR (extended frequency range) znanej z desktopowych Ryzenów. Dzięki wystarczająco wydajnemu układowi chłodzenia TDP zostało skonfigurowane na 25 W, a procesor całkiem nieźle utrzymywał swoje osiągi przy dłuższym obciążeniu.

Do ideału trochę brakuje

Ma to jednak również swoje słabsze strony. Nieco ponad sześć godzin pracy z włączonym WiFi to nie jest powalający wynik, a do tego w laptopie cały czas kręcił się wiatraczek. Wiele modeli z układami Intela przyzwyczaiło nas do bezgłośnego działania, gdy nie jest wykorzystywana cała moc obliczeniowa. Możliwe jednak, że wskazuje to nie na niedostatki APU „czerwonych” a konieczność dopracowania tego konkretnego modelu HP.

Jeżeli kogoś rozczarowuje nieco wydajność Vega 8, z pewnością zainteresuje go informacja, że AMD pracuje nad kolejnymi grafikami dla Raven Ridge. Jak sama nazwa wskazuje, Vega 11 będzie się legitymować 11 jednostkami obliczeniowymi (CU – compute units). Ogłosił to James Prior w wywiadzie dla OverclokersUK, w którym wspominał też o planach związanych ze sprzedażą kat graficznych RX Vega oraz procesorów Zen na podstawce AM4.

Pełen obraz HP Ency x360 15 z Ryzen Mobile z pewnością daleki jest od ideału, ale pokazuje się kilkukrotnie z dobrej strony. Przyznam, że nie mogę się doczekać okazji do sprawdzenia możliwości Raven Ridge samodzielnie.

Źródło: notebookcheck

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu