Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Laptop

To mógłby być idealny Surface Go. Poznajcie składany Kano PC

AL
Albert Lewandowski
8

Surface Go trudno uznać za najbardziej atrakcyjną propozycję na rynku. Zważywszy na jego cenę i możliwości, wybór droższego Surface albo czegoś od konkurencji wydaje się być całkowicie naturalny. Tymczasem ostatnio poznaliśmy Kano PC. Wygląda jak laptop dla dziecka i świetnie sprawdza się do nauki.

Kano PC - idealny sprzęt do nauki

Firma Kano rozpoczęła swoją przygodę na rynku od zabaw z Raspberry Pi. Teraz natomiast nadszedł czas na zaprezentowanie swojego pierwszego pełnoprawnego urządzenia, które było tworzone we współpracy z Microsoftem. Warto dodać, że to pierwszy model, który możemy sami sobie złożyć z klocków i przy tym oficjalnie wspiera Windowsa.

Od strony technicznej niewiele rzeczy przykuwa uwagę. Mamy czterordzeniowy układ Intel Atom x5 - Z8350 połączony z 4 GB RAM i 64 GB pamięci wbudowanej, a w tym wszystkim nie zabrakło również slotu kart microSD. Na pochwałę zasługuje liczba portów. Obecnie dominuje moda na ograniczenie złącz, tymczasem ten laptop dla dzieci stawia na pełne bogactwo: 1 x HDMI, 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 i audio jack 3,5 mm.

Taki laptop dla dziecka nie ma jednak skradać serc swoją specyfikacją. Firma promuje go jako idealny sprzęt do szkoły, a całość może samodzielnie zostać złożona przez ucznia. Moim zdaniem świetna sprawa. Nie tylko najmłodsi będą mieli okazję spróbować swoich sił jako konstruktorzy komputerów, ale również bardziej będą doceniać takie urządzenie.

Całość działa pod kontrolą Windowsa 10 S. To dla samego producenta była ogromna zmiana, ponieważ dotychczas pozostawali w ekosystemie Linuxa i sami rozwijali własny system, Kano OS, bazujący na Raspbianie OS. Twórcy uważają, że takie zmiany były niezbędne, aby dostarczyć na rynek idealny laptop dla dziecka. Ponadto Kano zapewni dedykowane aplikacje. Wśród nich pojawi się Jak działa komputer czy Kano App, pozwalające na robienie zadań programistycznych, czy Minecraft: Education Edition.

CEO Kano, Alex Klein, dodał, że chciano zapewnić idealne urządzenie do szkół. Ma się sprawdzać przede wszystkim przy nauce i pokazywać uczniom, jak działają nowoczesne technologie. Porównał ich Kano PC do roweru, który w każdej chwili może mieć dodatkowe dwa kółeczka z tyłu.

Obecnie Kano PC jest dostępny w przedsprzedaży za 299,99 dolarów / 299,99 euro w Microsoft Store i Kano.me.

Potrzebna nisza na rynku

Moim zdaniem rynek laptopów dla dzieci zaczyna wyglądać coraz ciekawiej. Jestem przekonany, że ten rynek dopiero czeka prawdziwy rozkwit. Należy pamiętać, że dzięki temu dzieci będą w stanie szybciej zacząć naukę programowania, lepiej rozumieć nowe technologie i być może dzięki temu odkryją coś dla siebie. Nie chodzi tu o tworzenie kolejnych specjalistów IT, a skuteczną edukację najmłodszych o elementach, które nas otaczają.

 

Interesujące, kiedy podobne sprzęty zawitają do Polski. Obawiam się, że potrwa to kilka lat, a nie da się ukryć, że to bardzo poważny problem. Mam nadzieję, że ktoś zajmie się tym i przyspieszy modernizację polskiego systemu edukacji w temacie nowych technologii cyfrowych.

Sprawdź też: Informatyka w szkole.

źródło: Engadget

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: