Tworzysz jakiś program, aplikację mobilną czy po prostu chcesz stworzyć swoje miejsce w sieci, gdzie będziesz chciał się zaprezentować i zaoferować różnego rodzaju usługi, pierwszym co musisz zrobić, to strona internetowa. Na początek może to być zwykły landing page, gdzie wystarczy zamieścić podstawowe informację czy zdjęcia i podlinkować kontakt do siebie czy już gotowy produkt, na przykład w mobilnych sklepach. Testowałem już kilka takich serwisów, które umożliwiają stworzenie takiej strony w kilku krokach i zawsze był jeden problem - brak obsługi polskich znaków. W końcu trafiłem na projekt Carrd, który kompleksowo potraktował temat i do tego oferuje świetne responsywne tematy graficzne, które w prosty sposób można dostosować pod siebie.
Carrd, czyli jak szybko stworzyć ładną i responsywną stronę dla swojego projektu
Do wyboru mamy kilka kategorii, od zwykłych profilowych stron czy typowych serwisów pod portfolio po bardziej rozbudowane, gdzie możemy zamieścić kilka podstron. Przeglądałem je wszystkie i muszę przyznać, że wygląda to naprawdę dobrze i profesjonalnie. Każda pozycja opatrzona jest podstroną z demonstracją jak motyw wygląda na żywo.
Na potrzeby testów, wybrałem pierwszy z brzegu. Po zatwierdzeniu wyboru i po krótkim tutorialu, przenoszeni jesteśmy od razu do prostego edytora, gdzie możemy podmienić poszczególne elementy, dodać swoje grafiki i wprowadzać tekst.
Niezwykle prosto osadza się grafiki, dostosowując ich rozmiar do layoutu kilkoma przesunięciami suwakiem.
Podobnie szybko i łatwo wprowadza się tekst. Wystarczy kliknąć w dane pole i podmienić domyślny tekst po lewej stronie, w wygodnym formularzu. Tekst oczywiście można dowolnie formatować, korzystając ze znaczników Markdown.
Jeśli chodzi o przyciski przekierowujące do poszczególnych podstron, również nikt nie powinien mieć z tym problemów.
Edycja podstron odbywa się też w tym samym oknie, na samym dole strony, oznaczone są jako podstrony #one, #two itd. W finalnej wersji będą się ładować w tym samym oknie, każda z przyciskiem powrotu do strony głównej.
Na koniec pozostaje już tylko wybrać adres serwisu w domenie carrd.co, tytuł strony, opis, no i podlinkować kontakt do siebie. Może to być adres email czy linki do Facebooka czy Twittera.
To wszystko w darmowej wersji, płatna wersja umożliwia dodatkowo, między innymi załączenie favikony czy kodu z Google Analytics oraz podpięcie własnej domeny. Jest też więcej pozycji do wyboru, jeśli chodzi o tematy graficzne.
Jak to wygląda finalnie, możecie podejrzeć na mojej stronie - grzegorz.carrd.co.
Wersja mobilna w pełni responsywna, do tego jeszcze lepiej się prezentuje na małych ekranach.
Myślę, że to ciekawa propozycja dla młodych projektów na szybkie zaistnienie w sieci, a przede wszystkim świetnie nadaje się dla twórców aplikacji mobilnych, którzy to często zapominają o stronie domowej projektu, którą szybciej mogliby wypozycjonować w Google niż samą aplikację w Google Play czy App Store.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu