Aplikacje webowe

Carrd, czyli jak szybko stworzyć ładną i responsywną stronę dla swojego projektu

GU
Grzegorz Ułan
15

Tworzysz jakiś program, aplikację mobilną czy po prostu chcesz stworzyć swoje miejsce w sieci, gdzie będziesz chciał się zaprezentować i zaoferować różnego rodzaju usługi, pierwszym co musisz zrobić, to strona internetowa. Na początek może to być zwykły landing page, gdzie wystarczy zamieścić podstawowe informację czy zdjęcia i podlinkować kontakt do siebie czy już gotowy produkt, na przykład w mobilnych sklepach. Testowałem już kilka takich serwisów, które umożliwiają stworzenie takiej strony w kilku krokach i zawsze był jeden problem - brak obsługi polskich znaków. W końcu trafiłem na projekt Carrd, który kompleksowo potraktował temat i do tego oferuje świetne responsywne tematy graficzne, które w prosty sposób można dostosować pod siebie.

Do wyboru mamy kilka kategorii, od zwykłych profilowych stron czy typowych serwisów pod portfolio po bardziej rozbudowane, gdzie możemy zamieścić kilka podstron. Przeglądałem je wszystkie i muszę przyznać, że wygląda to naprawdę dobrze i profesjonalnie. Każda pozycja opatrzona jest podstroną z demonstracją jak motyw wygląda na żywo.

Na potrzeby testów, wybrałem pierwszy z brzegu. Po zatwierdzeniu wyboru i po krótkim tutorialu, przenoszeni jesteśmy od razu do prostego edytora, gdzie możemy podmienić poszczególne elementy, dodać swoje grafiki i wprowadzać tekst.

Niezwykle prosto osadza się grafiki, dostosowując ich rozmiar do layoutu kilkoma przesunięciami suwakiem.

Podobnie szybko i łatwo wprowadza się tekst. Wystarczy kliknąć w dane pole i podmienić domyślny tekst po lewej stronie, w wygodnym formularzu. Tekst oczywiście można dowolnie formatować, korzystając ze znaczników Markdown.

Jeśli chodzi o przyciski przekierowujące do poszczególnych podstron, również nikt nie powinien mieć z tym problemów.

Edycja podstron odbywa się też w tym samym oknie, na samym dole strony, oznaczone są jako podstrony #one, #two itd. W finalnej wersji będą się ładować w tym samym oknie, każda z przyciskiem powrotu do strony głównej.

Na koniec pozostaje już tylko wybrać adres serwisu w domenie carrd.co, tytuł strony, opis, no i podlinkować kontakt do siebie. Może to być adres email czy linki do Facebooka czy Twittera.

To wszystko w darmowej wersji, płatna wersja umożliwia dodatkowo, między innymi załączenie favikony czy kodu z Google Analytics oraz podpięcie własnej domeny. Jest też więcej pozycji do wyboru, jeśli chodzi o tematy graficzne.

Jak to wygląda finalnie, możecie podejrzeć na mojej stronie - grzegorz.carrd.co.

Wersja mobilna w pełni responsywna, do tego jeszcze lepiej się prezentuje na małych ekranach.

Myślę, że to ciekawa propozycja dla młodych projektów na szybkie zaistnienie w sieci, a przede wszystkim świetnie nadaje się dla twórców aplikacji mobilnych, którzy to często zapominają o stronie domowej projektu, którą szybciej mogliby wypozycjonować w Google niż samą aplikację w Google Play czy App Store.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: