Startups

LabStary od WP rozdane, mamy nowe startupy

Wojciech Usarzewicz
24

LabStary od WP zostały rozdane. Po trochę dziwnym starcie, który w styczniu opisywał Grzesiek, w sierpniu znamy już trzech laureatów konkursu Wirtualnej Polski. Są to GeoLab, Konkursy Kreatywne oraz Transportoid. Zwycięzcy konkursu otrzymają wsparcie finansowe, marketingowe i dalszą pomoc merytorycz...

LabStary od WP zostały rozdane. Po trochę dziwnym starcie, który w styczniu opisywał Grzesiek, w sierpniu znamy już trzech laureatów konkursu Wirtualnej Polski. Są to GeoLab, Konkursy Kreatywne oraz Transportoid. Zwycięzcy konkursu otrzymają wsparcie finansowe, marketingowe i dalszą pomoc merytoryczną. Tak oto czytamy w notce prasowej, a ja oczywiście muszę się czepić kilku szczegółów.

Jedenastu "ekspertów znających rynek startupów" wybrało laureatów spośród ponad 820 zgłoszeń. I muszę przyznać, że jest to całkiem ładna liczba - znaczy się liczba zgłoszeń, nie laureatów. Pokazuje, że w Polsce są chętni na dotacje. A sami eksperci LabStarów mówią, że są też ludzie z ciekawymi pomysłami. Ale, nie wszystkie serwisy widoczne na stronie półfinalistów jednak działają co stawia ciekawe pytanie - skoro to takie ciekawe pomysły zdaniem ekspertów, to czemu, po takim wyróżnieniu, już nie działają?

Dobra, czepiam się, w każdym razie - kto dostanie pieniędze na rozwój i reklamę? Na pierwszym miejscu widzimy GeoLab (GeoCraft + Warszawa 2030). I chętnie bym ten projekt pochwalił, tylko mam mały problem - nie mam pojęcia, czym ten projekt jest. Na stronie LabStarów nie ma ani jednego linku, domeny wstukiwane na chybił-trafił nic nie dają, a wujek Google również milczy. No cóż, skoro są na pierwszym miejscu, to pewnie na to zasługują. Niestety wykraczają poza moje umiejętności wyszukiwania.

Drugim laureatem są Konkursy Kreatywne. I tutaj też brakuje linka, toteż używam Google. I pewnie chodzi o stronę, którą zalinkowałem. Rozumiem, że to jakiś agregator konkursów organizowanych przez różne insytutcje. Jak czytamy na stronie projektu:

KonkursyKreatywne.pl są platformą publikującą informacje o aktualnych konkursach krajowych i zagranicznych dla twórców różnych dziedzin kultury, sztuki i designu, zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

I tutaj już przyznam, że pomysł jest ciekawy i dla sporej grupy osób będzie przydatnym narzędziem - aczkolwiek czepię się też, że strona jest po prostu nieczytelna, a wśród ekspertów LabStarów zabrakło kogoś, kto by powiedział "ludzie, zatrudnijcie sobie grafika, bo mój dzieciak w podstawówce lepszą grafę strzela." No i ten nadmiar bannerów. Ciekaw jestem, czy mój AdBlock nie blokuje jakiegoś pop-upa, ale boję się sprawdzić. Bo projekt nawet mi się podoba.

W końcu bezlinkowy trzeci projekt to Transportoid. Jest to aplikacja mobilna na Androida, dzięki której szybko sprawdzimy rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. To tak na wypadek, gdybyśmy nie mogli wejść na JakDojade.pl, aczkolwiek przyznaję, iż omawiana aplikacja ma znacznie większy zasięg. Zerkając na screeny narzędzie wygląda na przydatne, a zarabiać chce na rocznym abonamencie, dzięki któremu dostaniem dostęp do kilku dodatkowych funkcji. I tutaj (sorki, ale naprawdę) przydałby się jeszcze ktoś, kto by wręcz wykrzyczał, że jego dzieciak robi lepszą grafikę w podstawówce - do WordPressa nic nie mam, ale strona domowa projektu to amatorka jak się patrzy.

Podsumowując, jak się prezentują LabStary? Cóż, rewolucji nie ma, ale źle też nie jest. Raczej jest średnio. I trochę też nie rozumiem, co takiego robiono przez te trzy miesiące eksperckiego mentorowania, skoro laureaci wyglądają tak, jakby serwisy postawiono w tydzień. I pewnie dlatego nie lubię startupowych konkursów i milionowych dotacji. Ale jeśli WP chce wydawać pieniądze na taką formę działalności, to proszę bardzo. Jak dla mnie po prostu nie widać efektów kilku miesięcy pracy. Z konkursu wyszedł średniak, który raczej nie zachwyca. Ot, po prostu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wirtualna polska